instant fap
NaslovnicaSanski Mostslajder

Almedina Dizdar na studentskom bazaru predstavila svoje radove

Almedina Dizdar na studentskom bazaru predstavila svoje radove

Ručno rađen nakit, svijeće, jastučići, torbe, prirodne paste za zube… – sve to je moguće pronaći po povoljnim cijenama na Trgu Oslobođenja – Alija Izetbegović, gdje se održava Šesti studentski bazar, u organizaciji Studentskog parlamenta Univerziteta u Sarajevu (SPUS).

IMAG0153

Mnogi studenti fakulteta Univerziteta u Sarajevu u slobodno vrijeme iskazuju svoju kreativnost praveći nakit, torbe ili kutije od recikliranog materijala te brojne druge rukotvorine.

Zahvaljujući projektu SPUS-a imaju mogućnost da predstave svoje radove, razmijene iskustva, upoznaju se, prodaju rukotvorine i zarade džeparac, a uz to dobiju i novu ideju ili potaknu i motiviraju druge ljude na kreativno stvaralaštvo.

IMAG0177

Izrađivati narukvice, naušnice, prstenje, lančiće, broševe… nije nimalo jednostavno, ali ispunjava. Posebno kada taj rad neko primijeti i odluči se kupiti i nositi taj nakit, smatraju studentice koje na štandu ispred Ekonomskog fakulteta u Sarajevu predstavljaju i prodaju svoje rukotvorine.

Almedina Dizdar iz Sanskog Mosta, studentica Fakulteta političkih nauka u Sarajevu, izrađuje unikatne mirisne svijeće. One koštaju četiri ili pet KM.

“Da napravim jednu svijeću potrebno mi je do četiri sata, mada proces hlađenja voska traje dosta duže. Nije baš isplativo praviti svijeće, ali ne bi imalo smisla da prodajem po većim cijenama”, kazala je Almedina.

IMAG0153

Na bazaru učestvuje 33 izlagača. Organizatori, ali i studenti, su veoma zadovoljni.

“Izlagači su sretni jer imaju priliku besplatno predstaviti svoje rukotvorine, tako da na svakom bazaru imamo sve više učesnika. Naredni bazari će se održati 1. i 15. juna”, kazala je za Klix.ba Sandra Kobajica, jedna od organizatorica bazara.

IMAG0154

A, da je studentski bazar odlična prilika za predstavljanje rukotvorina smatraju svi izlagači. Naida Okan je dobila priliku da predstavi svoj rad – torbe načinjene od recikliranog materijala, odnosno od plastičnih vrećica.

“Torbu koja se hekla pravim tri do četiri dana, jer je vrećice potrebno izrezati, vezati i isheklati, a zatim ručno zašiti postavu i rajsferšlus te modne detalje. Torbu od peglanih kesa završim za jedan sat, najviše”, kazala je Naida, istaknuvši da joj se rad veoma isplati s obzirom na to da plastične vrećice uvijek dobije besplatno te ulaže jedino svoj trud.

IMAG0158

Na bazar se prijavio i Nihad Žiga, koji uživa u izradi nakita za žene, pogotovo nakita u retro stilu.

“Volim izrađivati ženski nakit, a usput i zaradim džeparac”, istakao je student sociologije.

No, osim nakita na bazaru, posjetitelji mogu kupiti i domaće kiflice te pastu za zube od eukaliptusa, žare i drugog bilja.

“Prodaja ide veoma dobro, a ljudi najviše kupuju kiflice i pastu za zube. Berem biljke po Bjelašnici i Igmanu, zatim ih miksam i stavljam u kutijicu. Paste su rađene na potpuno prirodnoj bazi i u njima nema ništa hemijskog porijekla. Kutijica košta tri KM, a ko se odluči koristiti i šestu – dobija je besplatno. Pasta traje tri puta duže od obične paste za zube i svi koji su je koristili istakli su kako su veoma zadovoljni i da im je teško nakon toga koristiti običnu pastu”, istakla je za Klix.ba Senida Karasalihović-Adilović.

A, smjelije dame imaju priliku i da na jedan dana potpuno promijene izgled.

“Radim vintage frizuru i šminku te lažne šiške djevojkama koje se usude da promijene izgled na jedan dan. Sve to košta studentskih pet KM”, kazala je kroz smijeh Aida Šarac, studentica historije umjetnosti i književnosti.

IMAG0166

KOMENTARI