instant fap
NaslovnicaVijestiGlobus

Američki kongresmen upozorava Izetbegovića zbog Sutorine

Američki kongresmen upozorava Izetbegovića zbog Sutorine

Pismo kongresmena Michaela Turnera Bakiru Izetbegoviću, članu predsjedništva Bosne i Hercegovine, o Sutorini je izlobirano, kazao je neimenovani izvor iz kongresa Ivici Puljiću, novinaru Al Jazeere iz Washingtona.

Američki kongresmen Turner poslao je pismo Bakiru Izetbegoviću, u kojem ga upozorava da bi SAD mogle obustaviti pomoć BiH, ako zvanično Sarajevo ne odustane od spora sa Crnom Gorom oko Sutorine.

“Sve je to izlobirano. Kongresmen Turner je supredsjedatelj crnogorskog kluba u Kongresu, a istodobno je i član bosanskog kluba. Vjerujem da ne želi vidjeti nikakve granične sporove zato što želi vidjeti obje zemlje u NATO savezu. Uglavnom, ovo je ozbiljan pritisak”, kazao je izvor iz Kongresa, koji je želio ostati anoniman, Ivici Puljiću, novinaru Al Jazeere.

Turner je naveo u pismu da će Zastupničkom domu Senata SAD predstaviti Prijedlog zakona o integritetu crnogorske granice (Montenegro Border Integrity Act), kojim bi se, ako bude usvojen, uskratila sva pomoć Bosni i Hercegovini ako službeno Sarajevo ne bude poštivalo ranije utvrđene granice.

Turner u pismu navodi da poštuje volju i autoritet Parlamentarne skupštine BiH, ali smatra da nedavni pokušaj da se potkopa dogovoreni sporazum o granicama nije u najboljem interesu ni Crne Gore ni BiH, ali i regije općenito.


Faksimil pisma kongresmena Turnera

Dalje navodi da je zabrinut da je rezolucija od decembra prošle godine, kojom se osporava dogovoreno, ne predstavlja ništa drugo do pokušaja da se stvori teritorijalni spor kojim bi se zaustavile integracije u euroatlantske institucije, kao što je NATO.

Al Jazeerin Puljić javlja da je  kongresmenu Turneru jako važno, kao osobi koja predsjedava Parlamentarnim vijećem NATO saveza, da se pitanja granica kod zemalja koje su aspirantice za ulazak u NATO, uopće ne poteze jer je vodeći uvjet za NATO nepovrediva, suverena granica oko koje nema nikakvih sporova.

Američki kongresmen navodi da je bio gradonačelnik Daytona u Ohiou, kada je u tom gradu potpisan Dejtonski mirovni sporazum, te da je blizak prijatelj i saveznik BiH, te samim tim želi da Bosna i Hercegovina nastavi sa provođenjem reformi koje su dovele do ekonomskih reformi, odgovornije vlade, te vladavinu prava.

Sukladno s tim, čvrsto vjeruje da Parlamentarna skupština BiH treba odmah usvojiti dogovoreni sporazum sa Crnom Gorom, te da omogući regiji da napreduje.

U kabinetu bošnjačkog člana Predsjedništvu BiH kažu da pismo, koje je napisano 25. februara, nije stiglo do njih.

Novinar Al Jazeere dodaje da niko iz ureda kongresmena Turnera nije kontaktirao ambasadu BiH u Washingtonu u vezi ovog pitanja.

Sutorina je u sastavu Crne Gore, a nekada je pripadala Bosni i Hercegovini.

‘Neprihvatljivi ugovor’

Poslanik Socijaldemokratske partije BiH Denis Bećirović podnio je prijedlog rezolucije kojim traži da bh. parlament neprihvatljivim ocijeni prijedlog ugovora o granici sa Crnom Gorom.

Iz bh. Komisije za granice odgovorili su da je Dejtonskim sporazumom i mišljenjem Badinterove komisije definirano da je Sutorina crnogorska teritorija.

Iz zvanične Podgorice, ranije su rekli da to pitanje smatraju okončanim.

Ugovor o granici dvije države čeka na ratifikaciju u državnim parlamentima Crne Gore i Bosne i Hercegovine.

“Politički gledano s aspekta interesa države nikada nije baš pametno dirati pitanje granica, ali ako postoji argumentacija morate je uzeti u obzir, pogotovo kada je riječ o ozbiljnoj argumentaciji”, kazao je ranije Željko Komšić iz Ustavnopravne komisije Predstavničkog doma BiH.

Željko Obradović iz Komisije za granice BiH je kazao da Sutorina nije sastavni dio BiH.

“Mislim da nam ovo nije potrebno, da je to je jedan avanturizam da šteti Bosni i Hercegovini, da nije prihvatljiv i ne koristi BiH. Ugovor koji smo napravili sa kolegama iz Crne Gore je prihvatljiv u pravičan”, kazao je on.

“Predstavnici crnogorske Vlade posljednjih mjeseci nekoliko puta su ponovili da je za njih pitanje Sutorine završena stvar i da očekuju brzo potpisivanje ugovora o granici. Predsjednik države Filip Vujanović odložio je slanje ambasadora u Sarajevo do konačnog određenja Bosne i Hercegovine o rezoluciji”, istakao je Emilio Labudović iz Demokratskog fronta.

On je također kazao da u crnogorskoj opoziciji, ovakav stav države smatraju ležernim jer, kažu pitanje razgraničenja već opterećuje odnose dvije države.

Izvor: Al Jazeera

KOMENTARI