instant fap
NaslovnicaSanski Mostslajder

Asim Kamber: U jedinstvu je naša snaga

Asim Kamber: U jedinstvu je naša snaga

naslovnicaAsim Kamber na političkoj sceni Unsko-sanskog kantona i Federacije BiH u zadnjih desetak godina imao je i još ima važnu ulogu. Koristi od njegovog bavljenja politikom najviše je imala općina Sanski Most. Između ostalog, to dokazuje činjenica da se od svih općina u USK-u jedino Sanski Most izborio da poziciju ambasadora u diplomatskoj mreži BiH zauzme Izmir Talić, kadar s Kamberove stranačke liste. Sanski Most je, zahvaljujući opet njemu, jedina općina iz USK-a  koja u Vladi Federacije BiH ima ministra. Riječ je o Kamberovom stranačkom kolegi Sanjinu Halimoviću, ministru poduzetništva, obrta i razvoja. I opet zahvaljujući i  Kamberu Halimović se nalazi i na poziciji jednog od potpredsjednika SDA BiH. Zahvaljujući Kamberu SDA Sanskog Mosta uvjerljivo je pobijedila na prošlim općinskim izborima osiguravši načelničku poziciju Mustafi Avdagiću i skoro natplovičnu većinu u Općinskom vijeću. I pored svega ništa od ovoga Kamberu nije pomoglo da se na stranačkoj listi za federalnog poslanika iz USK-a nađe na broju koji bi mu garantirao laganiji prolaz. Prema potvrđenoj i službeno objavljenoj listi SDA za Zastupnički dom Parlamenta Federacije BiH Asim Kamber se nalazi na rednom broju šest uz činjenicu da se ispred njega nalaze iskusni političari i stranački funkcioneri Sead Kadić, Esad Bašagić i Kasim Mulalić. Izostavljen je i sa stranačke  kompenzacijske liste i time je doveden u poziciju da sam mora pronaći formulu da se izbori za položaj federalnog poslanika ili da se u rezervnoj varijanti, u slučaju izborne pobjede SDA domogne premijerskog ili ministarskog položaja u nekoj od razina izvršne vlasti.

 

KRAJINA: Šta bi dodali ili možda oduzeli iz ovog uvodnog dijela?

KAMBER: Uzimam sebi za pravo, cijeneći da se dugo poznajemo, da kažem da je vaš uvod špekulativno – političkog karaktera i da je izraz poluinformacija koje se u zadnje vrijeme tendenciozno plasiraju u nekim dnevnim novinama i portalima. Naravno, s vama se oko pitanja nisam dogovarao, a za mene kao političara sa nešto dužim stažom nema tabu tema. Kada je riječ o nešto boljoj pozicioniranosti kadrova Sanskog Mosta mislim da moju ulogu prenaglašavate. Naime, OO SDA Sanskog Mosta nakon rata osvaja u kontinuitetu dobre izborne rezultate, načelničku poziciju ubjedljivo, što joj omogućava uspostavljanje funkcionalne lokalne vlasti ali i dobru pozicioniranost na višim nivoima. Zasluge prije svih pripadaju stranačkoj bazi i aktivistima na terenu, naravno i građanima Sanskog Mosta koji su naši neprevaziđeni i stvarni partneri… Često me pitaju kolege izvan Sanskog Mosta kako to da je SDA na vlasti u našem gradu sve godine nakon rata? Odgovor je veoma jednostavan – uvijek smo bili uz građane a oni su to prepoznavali… Mi smo neki dan upriličili druženje sa našim najstarijim članovima i simpatizerima, a među njima između ostalih veći broj od 70 do preko 90 godina. Nikakva politička elita, nikakvi stranački uglednici nego običan narod, naš narod s kojim smo proveli cijelo jedno popodne uz zvuke sevdaha, bijelu masiraču, bosanski lonac i roštilj, bez bilo kakvih političkih govora i stranačkog marketinga.

nane

Kada je riječ o mojoj poziciji na listi za federalnog poslanika (6.mjesto), moram vam reći da sam na Kadrovskoj komisiji SDA tražio da me pozicioniraju niže (7. ili 9.) poziciju. Na prošlim izborima za kantonalnu Skupštinu bio sam na 16-oj poziciji. Birači će više nego na svim prethodnim izborima analizirati liste i selektirati kadrove, što je svakako demokratski princip istinskog izbora. Oni će najbolje zaključiti ko zaslužuje zastupati njihove interese. Portal biscani.net je tendenciozno objavio kako se ja i moje stranačke kolege „Kadić, Bašagić i Mulalić“ borimo za tri mjesta i jedan tobože „mora otpasti“… Matematičkim reciprocitetom glasova lokalnih izbora mi već osvajamo 5 mjesta. Od moje osobne pozicioniranosti važniji mi je broj stranačkih mandata. A u konačnici sve je u rukama birača i Stvoritelja…

Avaz je objavio kako sam ja „skinut sa stranačke kompenzacijske liste“, nekako se svi više sekiraju za moju pozicioniranost od mene. A istina je da sam ja na posljednjoj sjednici Izvršnog odbora SDA tražio da Velika Kladuša dobije kompenzacijsko mjesto (dostavit  ću vam zvanični zapisnik). A istina je da me je g. Amir Zukić, generalni sekretar SDA 8. augusta u 9 sati nazvao telefonom da me obavijesti „da sam predložen za kompenzacijsku listu“ kandidata SDA za Parlament Federacije. Tražio sam da me sa nje povuče, a ukoliko to ne učini lično ću to tražiti od Centralne izborne komisije… Nikada na funkcije nisam dolazio prijekim putovima uvijek sam se za njih znao izboriti. Na kraju za mene je istinski relevantan stav birača čak i više od organa u nomenklaturi stranačke hijerarhije… Mislim da na našoj listi ima kvalitetnih kandidata i osim nas četvorice i nije korektno da se mi favoriziramo pa makar i novinarski – špekulativno. Nisam se bavio bilo kakvim kadrovskim pa i osobnim projekcijama pozicioniranosti nakon izbora. Sve ću učiniti da se ostvari dobar izborni rezultat, sve ostalo će biti stvar našeg unutarstranačkog dogovora…

 

KRAJINA: Prema pozicijama koje na listama SDA zauzimaju kadrovi iz Sanskog Mosta

mislite li  da ste se ovaj put malo pitali prilikom njihovog popunjavanja?

KAMBER: Za SDA je pozitivno prije svega da smo na svim nivoima postigli konsenzus oko lista i zastupljenosti što je u duhu konvencije SDA i našeg slogana „U jedinstvu je snaga“. Ponavljam, i na kantonalnom organu stranke jednoglasno smo usvojili sve liste. Kada je riječ o pozicioniranju Sanjana mislim da smo na listama dobili više mjesta nego na prethodnim izborima. Sanski Most je na prošlim izborima imao nosioca federalne liste i to na kraju nije bilo presudno za ulazak u parlament. Od činjenice pozicioniranosti Sanjana nezadovoljniji sam, recimo kako su kolege iz Velike Kladuše raspoređeni na listama. Ta je organizacija u velikom usponu i imamo kao stranka šansi zahvaljujući daljnjem raslojavanju ostataka nekadašnjeg DNZ-a da uz Cazin, Krupu i Ključ na narednim lokalnim izborima osvojimo načelničku poziciju i u Kladuši… Istina je da sam svoje nezadovoljstvo otvoreno istakao i na sjednici Izvršnog odbora i Kadrovskoj komisiji SDA, ali ne zbog pozicioniranosti Sanjana, nego zbog činjenice da kolega Husein Rošić nije ni na jednoj listi. Nas sedam zastupnika iz kantonalne Skupštine je imalo džentlmenski dogovor u međusobnoj podršci da se svi nađemo na listama zbog teške političke borbe koju smo vodili u protekle četiri godine. Nažalost, neki se nisu držali dogovora. Prije svih, čelnici SDA iz Cazina i Bužima. Kolega Rošić je osoba prije svega prihvatljiva građanima svih političkih opcija, zasigurno i jedan od najboljih poslanika u Skupštini. Za sve nas bi bolje bilo da je na nekoj od izbornih lista. Čak mislim da ne bi pogriješili da je bio i nosilac neke od njih. To je ta razlika politike nas Sanjana i sanske SDA od drugih. Mi uvijek dobro provjerimo ugled i rejting naših kandidata među običnim ljudima i to je za nas presudno hoće li se ili neće naći na listi. Drago mi je što je kolega Rošić još čvršće ostao uz SDA i nije prihvatio ponude nekih političkih partija da im pristupi i bude nosilac na njihovim kandidacijskim listama. Zapravo je još jednom pokazao političku i svaku drugu dosljednost i zrelost. Nadam se da će nakon izbora zauzeti značajnu poziciju u Izvršnoj vlasti bilo kojeg nivoa jer se radi o izuzetno sposobnom i uglednom SDA-ovcu.

 

KRAJINA: Šta je presudilo da općinske stranačke organizacije Bihaća, Cazina i Bužima dobiju pozicije nosilaca stranačkih lista u USK-u?

KAMBER: Strah, strah nekih od kandidata da ukoliko se nađu na nekom drugom mjestu, neće ući u krug izabranih. Nosilac državne liste g. Šepić pokazuje izuzetan aktivitet i predanost radu i kontaktima sa našim građanima u predizborno vrijeme, i nažalost samo tada. Nosilac kantonalne liste g. Samir Veladžić je za Bužim u kome ne živi, a nekamoli za Kanton, prilično anonimna osoba. To sam istakao i na organu stranke kad smo o tome donosili odluku. Kolega Kadić je od izabranih kandidata SDA u aktualnom sazivu Skupštine ušao zajedno sa mnom pri samom kraju liste izabranih. Ono što je ipak sigurno radi se o kvalitetnim nosiocima lista sa dugogodišnjim političkim iskustvom, a to je u ovom trenutku bitno za stranku u cjelini.

 

KRAJINA: U kojoj je  mjeri  «februarsko proljeće» i kasnije pritvaranje više lica iz Unsko-sanskih šuma  utjecalo na sadašnji odnos političkih snaga unutar SDA Unsko-sanskog kantona?

KAMBER: Mislim da se ova dva događaja u tekućoj godini moraju razdvojiti. Naime, posve je jasno danas svima i vladinom i nevladinom sektoru ali i građanima da je stanje u našem društvu složeno a socijalne prilike teže nego ikada. U tome se svi slažemo kao što se slažemo da su postojali razlozi za demonstracije sa socijalnim predznakom. Međutim, činjenica da su neke političke grupacije i lobiji pokušali iskoristiti socijalne nemire za smjenu vlasti, ukazuje na činjenicu da je u sve dobrim djelom bila upetljana i politika. U Sanskom Mostu, doslovno, od strane organizatora nije postavljen ni jedan zahtjev socijalnog karaktera. Tražila se smjena i ostavka političkih dužnosnika samo jedne partije i neopoziva ostavka općinskih vijećnika. Njihovo su mjesto trebali zauzeti oni koji na lokalnim izborima ni izborni prag prešli nisu. Činjenica da je sve to stalo smjenom Fahrudina Radončića sa ministarske pozicije sve govori.

Ja ni inače nisam zadovoljan civilnim ili popularno kazano nevladinim sektorom jer je među njima jako malo onih koji suvislo i artikulirano kažu šta hoće. A većina ih je apriori protiv nečega. Njihov kontinuirani modus vivendi društvenog angažmana je biti protiv.

Slučaj Unsko – sanskih šuma u pravosudno – istražnom smislu svjedoči ponajbolje da smo kao država svjetlosnim godinama mjereno udaljeni od pravne države i da se svaka akcija pravosuđa kreira u nekom od interesnih i političkih lobija. Slučaj Budimir, Mehmedović i kod nas direktor Muslimović najbolje svjedoči da su Tužilaštva postala ispostave centrala stranaka. Jogunasta i neuobičajena reakcija naše glavne tužiteljice g. Amidžić, na sjednici Skupštine kad je bio na dnevnom redu izvještaj o radu suda i tužilaštva, a na opasku moga kolege Rošića kako pravosuđe predmete radi selektivno i po političkom ključu, dokaz je istinitosti ovih  navoda. Počinitelji najtežih krivičnih djela, posebno one sa partijskim predznakom glavne tužiteljice na miru u rahatluku godinama čekaju da njihovi predmeti zastare, a kad se nešto i pokrene onda se tobože „vještači“ u tišini, i bez znanja javnosti derogiraju dokazi. Znakovita je činjenica u slučaju „šuma“ da se osumnjičeni i okrivljeni u predmetu koji nisu SDA brane sa slobode. Još interesantnija je praksa da glavna tužiteljica kad su kadrovi SDA predmeti istrage sama traži medije da im podastire informacije a u drugim slučajevima prikriva istinu i doslovno se krije od medija i novinara. Bio sam neki dan šokiran kada me je sekretarica jednog sportskog kluba upoznala sa činjenicom da je tužilaštvo preko istražnih organa tražilo informaciju koliko je jedan funkcioner šuma platio bureka i kugli sladoleda mladim igračima jednog sportskog kluba. A uopće je nisu zanimali zvanični dokumenti koji svjedoče o hiljadama litara popijenog najskupljeg vina na račun budžeta i poreskih obveznika, niti preko 20 miliona zloupotrijebljenih budžetski sredstava. Ona o tome jednostavno ćuti a predmeti hibernirani u tužilačkim ladicama. Još veći šok sam doživio kad su me zvanično istražno represivni organi upoznali sa činjenicom kako naše tužilaštvo želi uvesti zatvorsku kaznu i krivičnu odgovornost u slučaju slobodnog javnog izražavanja, a „verbalni delikt“ su i Komunisti pri kraju vlastite propasti ukinuli… Karikiranje na račun SDA-ovaca je dozvoljeno ali kad je riječ o njoj i partijskim joj kolegama i bukse se dohvatiti možeš… Ja sam političar koji prilično ležerno i bez straha pristupa svim društvenim fenomenima, i žao mi je što naše kantonalno pravosuđe sa veoma stručnim pojedincima ipak definitivno tone u politikantstvo, nekompetentnost i očaj, a to su ponajbolje dokazali kada su otvarali sudske predmete protiv zakonodavnog organa – Skupštine USK-a, a to ni Ustav ne dozvoljava i jedinstven je primjer u BiH i široj regiji…  Kad su mi njene pravosudne kolege javile da je od suda zatražila prisluškivanje razgovora većine funkcionera SDA, naravno među njima i mene, shvatio sam da je ona očito uključena u izborni štab partije koja ju je dovela na funkciju i sa koje štiti kriminal visokih političkih moćnika te stranke. Svejedno je i kada bi nas sviju pritvorila što nije nemoguće, naš je rezultat neupitan… Ali bih volio kada bi tužilaštvo dostavilo informaciju o statistici pokrenutih postupaka protiv kadrova SDA koji nisu ništa skrivili i koji su na pravdi Boga trpjeli istražnu torturu. Na kraju oslobođeni…

 

KRAJINA: Ko su vama i vašim stranačkim kolegama glavni politički i izborni konkurenti u Sanskom Mostu?

KAMBER: Na prošlim općim izborima ukupno se u Sanskom Mostu 25 političkih subjekata borilo za glasove birača. Ove ih je 6 više, odnosno 31. Sve te stranke i jednokratne strančice imaju cilj da razmrve i podijele biračko tijelo naših građana i prvenstveno Bošnjaka, koje je objektivno s pravom umorno od politike i nesposobnih političara da daju odgovore na teške socijalne, ekonomske i političke prilike… U prosjeku su to kandidati koji su već bili na listama nekoliko stranaka, pa se onda postavlja pitanje može li se vjerovati nekome tko u zreloj dobi promjeni i po pet političkih stranaka od krajnje ljevice do desnice, centra i ne znam čega više… Tako da se i na lokalnim i svim drugim nivoima politika svela na kadrovski vašar gdje vam se svi predstavljaju borcima za vaša prava i ciljeve a svi objektivno maštaju da uđu u političku elitu misleći da tako zapravo zadovoljavaju ambicije. Prvenstveno osim statusnih i materijalne. Mislim da će građani – birači i u Sanskom Mostu i šire glasati za one stranke i pojedince s kojima su i do sada imali odnos uvažavanja i povjerenja ali i one koje imaju snagu da ipak donesu stabilnost i kakav takav napredak. Takvi trenutno stanuju u SDA, malo ih drugdje vidim.

 

KRAJINA: Bili ste glavni kritičar rada premijera i Vlade iza koje je stajala parlamentarna većina u kojoj nije bilo poslanika iz SDA. Na kraju ste uspjeli iz te većine «izgurati» A-sda i u nju uključiti poslanike iz vaše političke stranke. Kako to komentirate?

KAMBER: Mislim da je Vlada Hamdije Lipovače i definitivno Vlada sa najskromnijim rezultatima u istoriji Kantona. Neki sam dan zapisao kako se u politici najveće greške čine kada se drugi korak napravi umjesto prvog. Od veoma teško formirane vlasti prije četiri godine i solidnih rezultata već u prvoj godini SDP se odlučio za smjenu ministara i funkcionera SDA, a da istovremeno nije osigurao većinu niti kapacitet za implementaciju nove većine. To se posebno odrazilo na rad Federalne vlade koja je stup vlasti u Federaciji BiH. Od tada i počinje kriza i proces promjena parlamentarnih većina po principu „ko da više“ i nikakvih programskih ili strateških načela. Mandat iza nas i vlast rukovođena SDP-om je u protekle četiri godine objektivno proizvela nered, beznađe i stihiju. Dovoljno je pogledati njihova predizborna obećanja i parole prije četiri godine.

Volio sam kao dijete čitati bajke i danas ih čitam mojim unukama. Međutim sa preko pedeset godina i dugogodišnjim političkim stažom te su bajke smiješne u odnosu na one koje su pričale neke partije i njeni lideri. Ja bih, da budem iskren do kraja, uveo praksu da su političari obavezni podnijeti ostavku i to na način da moraju dati notarski ovjerenu izjavu o bezuslovnoj ostavci u slučaju laži. Jedino bi to mogao biti mehanizam preventive izbornih obmana… Ali je ovdje pitanje tko bi uopće na političkoj sceni ostao?

Mi nismo „izguravali“ A SDA iz većine niti smo imali interes tu jalovu većinu slabiti niti podržavati. Ona se jednostavno sama urušila… Javnosti je poznato da su tu većinu prvo napustili članovi stranke Radom za boljitak, pa je nakon toga SBB donio odluku o povlačenju svoga ministra iz Vlade i dva poslanika iz skupštinske većine. A javnost veoma dobro zna da je ta većina oslabljena i istupanjem dvojice kolega zastupnika iz SDP-a, mislim na gospodu Hodžića i Prošića.  Posebna je priča i neodgovornost nekih mojih skupštinskih kolega koji su znali i doći na početku sjednice i nakon nekoliko tačaka napustiti zasjedanje ili se pojaviti na samom kraju. Javnost se mogla uvjeriti da smo uglavnom mi iz SDA bili od prve do zadnje tačke. O tome na kraju najbolje svjedoči skupštinska službena statistika i zapisnici. Nije mi cilj panjkati moje kolege ali se javnost mogla uvjeriti da izglasavanje materijala i tačaka na sjednici jednostavno nije bilo moguće bez deset zastupnika SDA. U takvim okolnostima, kad nismo mogli dozvoliti krizu i parlamentarne vlasti a nakon socijalnih nemira, teških vremenskih nepogoda i svakako krize financijskih tokova SDA je odlučila dati doprinos stabilizacije. Niti smo dobili ministarske pozicije niti direktorske u ustavnom i kapacitetu kojem zaslužujemo, međutim nismo mogli dozvoliti potpuni kolaps Kantona jer bi na kraju i sami bili odgovorni…

 

KRAJINA: Usuđujete li se prognozirati ishod ovogodišnjih oktobarskih izbora?

KAMBER: Nikada se ne bavim prognozama, niti špekulacijama o mogućim izbornim rezultatima. Jednostavno marljivo i predano radim tražeći sa našim sugrađanima odgovore na teška pitanja aktualnog trenutka u kome se svi nalazimo. Ako me pitate za Sanski Most onda vam veoma odgovorno tvrdim da će pobijediti Bakir Izetbegović i SDA za sve nivoe vlasti. Nadam se da će tako biti na našem kantonu i šire.

Naši građani na prošlim izborima inercijom medijske priče o promjenama dali su veću podršku SDP-u i danas se uvjerili da te promjene mogu biti i na gore. Vjerujem da će dati podršku stranci SDA koja realno jedina ima snažnu kadrovsku i organizacijsku infrastrukturu da malim koracima povede naš narod i državu jednoj boljoj i realnoj perspektivi i sigurnosti za sve njene narode i građane.

 

KRAJINA: Gdje vidite sebe na političkoj sceni Unsko-sanskog kantona nakon oktobra?

KAMBER: Moram zapaziti da se daleko više o meni i mojim političkim statusom bave drugi od mene samog. Često mi u Sani stranačke kolege i prijatelji kažu kako bi se sve raspalo da ja nisam tu. U Bihaću mi opet kažu kako me cijene ali da svojom atipičnom arogancijom i tvrdoglavošću dižem tenzije. U Sarajevu već prave određene konstrukcije vlasti  u kojima se i moje ime pominje. Međutim, naša je sudbina u rukama birača i ja samo tako vidim i svoju poziciju.

 

                                                                       Safet Hrnjica, Krajina

KOMENTARI