instant fap
NaslovnicaVijestiBiH

BBC: Bosna – kolijevka modernog džihadizma?

BBC: Bosna – kolijevka modernog džihadizma?

Bosna: Kolijevka modernog džihadizma?“, naslov je teksta koji danas donosi britanski BBC.

Tekst počinje podsjećanjem na rat koji se tokom ‘90-ih desio u našoj zemlji, te pričom o “mudžahedinskom bataljonu” koji je osnovan u BiH 1992. i koji se sastojao „od arapskih volontera u centralnoj Bosni“:

Danas se dinamika džihada promijenila i Bosanci su ti koji putuju u arapske zemlje.“

Potom se citira izjava izvjesnog Aimena Deana, koji je kao mladić otputovao na bh. ratište 1994: „Postoji rat između zapada i islama. Bosna je modernom džihadizmu dala taj narativ. Ona je njegova kolijevka.“

Dodaje se kako je rat u ‘80-im, tokom sovjetske okupacije Afganistana, pokrenuo moderni tok džihada kao „svetog rata“. Deanova poanta je da su zapad i selefije bili tada na istoj strani, ali da su neprijatelji postali u BiH.

Godine 1992. nekoliko desetina militanata je stiglo u BiH da brane “braću po religiji”, koje su srpski vojnici protjerali iz domova. Ali tek 1993, kada je rat postao trojni, piše BBC, protiv katolika Hrvata i Srba, mudžahedinski bataljon postaje brojniji i počinje “loviti” nevjernike aktivnije.

BBC podsjeća na masakr u Ahmićima u aprilu 1993, nakon čega su mudžahedini upali u manastir Guča Gora, protjeravši 200 Hrvata, oskrnavivši manastir, što su zabilježili na videosnimku. Ističe se kako su se britanske trupe borile protiv mudžahedina, a zatim se navodi izjava Vaughana Kent-Paynea, majora koji je tada komandirao britanskim vodom u tim borbama: „Strani borci su bili mnogo agresivniji od lokalnih bh. trupa i često su otvarali paljbu na bijela vozila Ujedinjenih naroda (UN).“

Zatim se govori o Travniku odakle su strani borci protjerali hiljade, i pokušali uvesti šerijatski zakon na one koji su ostali. „Oteli su lokalne kršćane, odrubili glavu Draganu Popoviću i tjerali su druge zarobljenike da ljube odrubljenu glavu.“

BBC dodaje da su mudžahedini počeli regrutirati lokalce i da su do 1995, do kraja rata, u borbu uključili nekoliko stotina lokalaca, te da je ova brigada brojala oko 1.500 ljudi.

„Sarajevska vlada je do ljeta 1993. počela shvaćati potencijalne otrovne efekte ovih džihadista na njihov imidž multietničke, sekularne republike. Pa je, u pokušaju kontrole, bataljon stavila pod kontrolu Treće armije, sa sjedištem u Zenici. Komandant ove armije, brigadni general Enver Hadžihasanović završio je u Haagu, na suđenju za ratne zločine koji su počinili mudžahedini, uključujući i one u Travniku. Na kraju su odbačene te optužbe, ali je general odslužio dvije godine jer je osuđen za zlostavljanje zatvorenika koje su počinile trupe pod njegovom komandom“, stoji u tekstu.

BBC donosi njegovu tajnu poruku iz 1993, u kojoj je stajalo kako je Hadžihasanović stava da su iza mudžahedina „visokorangirani političari i religiozne vođe… oni nisu tu da pomognu BiH, oni joj zapravo odmažu“. U istoj je poruci navedeno kako je Alija Izetbegović „bio sretan da im pruži dobrodošlicu, a sve kako bi arapske donore učinio sretnima“.

Na kraju rata, strani borci morali su napustiti BiH. Aimen Dean sjeća se „suza, galame i emocija“ u mudžahedinskom kampu, a „sve jer su se brojni nadali da će umrijeti kao mučenici – tad im je oduzeta ta šansa“.

Mudžahedini su iz BiH otišli u Čečeniju, Pakistan i Afganistan. Među njima, piše BBC, bila su dvojica učesnika u napadu na New York, 11. septembra, 2001, potom ubica američkog taoca Daniela Pearla i „brojni drugi kadrovi Al-Kaide“.

Autor teksta, Mark Urban, piše kako danas postoje sugestije da SDA (stranka Alije Izetbegovića) ne čini dovoljno u borbi protiv stranih boraca – samo što se sada radi o bh. građanima koji se bore u Iraku i Siriji.

„Da budemo fer, sarajevska vlada je poduzela korake da zabrani regrutiranje za strana ratišta (u ime bilo koje religije ili razloga) i ima brojne racije kojima cilja ekstremističke mreže i hapse one koji se vraćaju s ratišta Bliskog istoka“, piše Urban.

BBC donosi i izjavu Fikreta Hadžića, optuženog za vezu s Islamskom državom (IS). Hadžić se pridružio mudžahedinima 1994, i nakon rata je radio kao vozač i mehaničar. Potom je, kako je rekao, osjetio potrebu da se pridruži „sirijskoj borbi protiv režima Bashara al-Assada“. Iako je negirao da je član IS-a, dodaje kako se nakon povratka sa sirijskog ratišta susreo s pojedincima koji su se pojavili u nedavnom IS-ovom videu kojim se cilja na Balkan:

„S obzirom na to da IS pokušava pokrenuti novi front za kalifat na Balkanu, mnogi se plaše da je BiH posebno ranjiva jer je slaba i podijeljena, čak i dvije decenije nakon kraja posljednjeg rata“, završava tekst Marka Urbana.

KOMENTARI