Bez golova u 101. gradskom derbiju: Sarajevo odgodilo Željino slavlje

Željezničar i Sarajevo odigrali su bez pobjednika (0:0) u 101. vječitom derbiju na Grbavici. Remijem protiv gradskog rivala Željo je ostao na devet bodova prednosti u odnosu na Sarajevo i u naredna tri kola biće im dovoljan i bod za ovjeru šampionske titule, koju su lako mogli osvojiti još večeras, da na golu gostiju nije stajao Dejan Bandović.

Sjajni Bandović

Prvi dio derbija na Grbavici donio je opasnijeg Želju i vatrene navijače Sarajeva, u bukvalnom smislu. Domaći su od prve minute krenuli agresivnije ka golu Bandovića, koji je u prvom dijelu bio najbolji pojedinac gostiju.

Već u 10. minuti odbranio je pokušaj Svrake, kojeg je uposlio Stanić, a tri minute poslije spasio je svoj tim od sigurnog pogotka. Stanić je povukao loptu, odigrao sa Hodžićem, koji potom upošljava Svraku, a ovaj u stopostotnu šansu gura Elvira Čolića, koji izlazi sam na Bandovića. Ipak, golman Sarajeva fantastično brani njegov udarac i izbacuje loptu u korner.
Čuvar mreže Sarajeva istakao se i u 19. minuti, kada je odbranio pokušaj Hodžića. Istina, lopta je prije ubačaja Stanića, već bila van terena, ali bilo bi grehota ne pomenuti sjajan refleks Bandovića, kojim je sačuvao svoju mrežu.

Nakon toga uslijedio je prekid od šest minuta zbog bakljade navijača Sarajeva, zbog čega je sudija Pajić povukao obje ekipe sa terena uz prijetnju da će isprazniti dio sjeverne tribine. Nije to učinio, dim od baklji se razišao, a susret ubrzo nastavio. Ipak, intezitet igre je znatno opao, a pokušao je tek Malunović iz daljine, ali je Antolović uhvatio loptu.

Najbolju priliku Željo je imao u sudijskoj nadoknadi. Adilović je umalo iskoristio katastrofalnu grešku odbrane Sarajeva. Krenuo je sam na Bandovića, koji pravovremenim istrčavanjem stiže do lopte prije napadača plavih i ponovo spašava svoj tim.
Imali su domaći i poslije toga još jednu priliku, ali je Čolić iz dobre šanse uspio izboriti tek korner, nakon kojeg su svi promašili loptu, pa je završilo 0:0, čime su gosti sigurno bili zadovoljniji.

Nastavak ponovo donosi ofanzivu Želje, a prilika za vodstvo stigla je u 48. minuti, kada je Stanić nakon odličnog driblinga, slabo šutirao. Deset minuta igre u drugom dijelu bilo je potrebno gostujućim navijačima za novu bakljadu, nakon čega je uslijedio novi prekid, koji je ovaj put trajao znatno kraće, a Pajić nije povlačio ekipe sa terena. Uzvratili su i Manijaci bakljadom na Jugu, a u teren je uspio utrčati i jedan od navijača, krenuvši ka sjevernoj tribini, ali ga je uspio stići Srđan Stanić, nakon čega je izveden sa terena.

Ovaj put prekid je trajao pet minuta, nakon čega je Željo ponovo imao dobru šansu. Međutim, ovaj put je u ulozi spasitelja bio Torlak, koji je blokirao pokušaj Svrake sa vrha 16.

Prilike Adilovića i Hadžića

U 64. minuti Adilović je imao priliku koju je bilo teže promašiti nego pogoditi. Hodžićeva lopta se odbija od Torlaka i dolazi do napadača Želje, koji sa desetak metara, iako neometan, prebacuje gol.

Četiri minute poslije, iz slobodnjaka je probao i Bogičević, ali Bandović je prozreo njegovu namjeru, te je lako uhvatio loptu.
U 76. minuti umalo gol Sarajeva. Svraka neshvatljivo vraća loptu sa sredine terena ka Antoloviću, ali ona dolazi do najboljeg strijelca lige Hadžića, koji izlazi sam na golmana plavih, ali ovaj brani njegov udarac. Već u slijedećem napadu Svraka se iskupljuje asistencijom za Adilovića, koji ovaj put šutira iskosa, ali Bandović brani i ovaj put i promoviše sebe u junaka meča.

Za razlik,u od njega, Adilović je definitivno bio tragičar, s obzirom na to da njegov udarac iz 83. minute nije ušao u mrežu, već otišao pored gola.

U finišu su sjajne prilike imali Bekrić i Tomić, ali Sarajevo se uspjelo odbraniti, te je ostalo početnih 0:0