instant fap
NaslovnicaSanski Mostslajder

Kako smanjiti nasilje u školama

Kako smanjiti nasilje u školama

Učenici Mješovite srednje škole Sanski Most prezentirali su rezultate istraživanja koje je realizovano u okviru projekta “Mehanizam podrške prevenciji nasilja i smanjenju rizika od oružja”.

DSC_0106

 

Oni su na osnovu svog istraživačkog rada osmislili akcioni plan za smanjenje stepena vršnjačkog nasilja, i smanjenje rizika od upotrebe vatrenog oružja na području Sanskog Mosta. U okviru projekta “Mehanizam podške prevenciji nasilja i smanjenju rizika od oružja”, koji pod pokroviteljstvom Unicef-a BiH i Švedske međunarodne agencije za razvoj i saradnju realizuje Humanitarna organizacija Genesis Projektiz Banja Luke, grupa od 20 učenika Mješovite srednje škole Sanski Most radila je na istraživanju o prisutnosti, stepenu i oblicima vršnjačkog nasilja u svojoj školi.

DSC_0116

 

Oni su bili dio istraživačkog tima učenika, uzrasta 15 do19 godina, koji su od septembra prošle godine, predvođeni lokalnim asistentom i koordinatorom projeka za općinu Sanski Most Senkom Jakupović, učestvovali na radionicama i anketirali svoje vršnjake o temama prevencije nasilja i smanjenja rizika od oružja. U sklopu istraživanja anketirano je 100 učenika, i na osnovu analize dobivenih odgovora utvrdili su najveće probleme i rizike.U svojoj prezentaciji, članovi istraživačke grupe prezentovali su rezultate do kojih su došli tokom istraživanja, kao i aktivnosti sa održanih radionica, te su predstavili konkretan prijedlog kako smanjiti stepen nasilja u ovoj školi.

DSC_0114Prema njihovom istraživanju, neophodno je izvršiti rekonstrukciju i popravak jednog od ulaza u Mješovitu srednju školu, koji je trenutno u lošem stanju, nije osvijetljen, neprilagođen je osobama sa posebnim potrebama, nepregledan, i ostavlja mogućnost unosa opojnih sredstava, i kao takav predstavlja rizično mjesto za nastanak međuvršnjačkog nasilja. Kako je istakao Armin Bahtić, koji je bio dio istraživačkog tima, cilj je urediti ulaz, prilagoditi osobama sa posebnim potrebama, smanjiti broj nasilnih ponašanja, spriječiti unos opojnih sredstava, kako bi u konačnici obezbijedili sigurno okruženje za svakog učenika.

DSC_0109Za realizaciju ove ideje pokrovitelj projekta Unicef i Švedska međunarodna agencija za razvoj i saradnju doniraće 3000 KM, međutim da bi se ideja u potpunosti provela neophodna je i podška lokalnih vlasti kao i drugih donatora, od kojih se očekuje da pomognu realizaciju ovog projekta. Humanitarna organizacija „Genesis Project“ iz Banja Luke već neko vrijeme provodi ovakve ali i slične projekte na području čitave države, koji imaju za cilj jačanje učešća djece u prevenciji nasilja, smanjenje rizika od oružja, te osnaživanje ljudskih i institucionalnih kapaciteta za upravljanje i praćenje programa prevencija nasilja i smanjenja rizika od oružja, istakao je Draško Stojčević, projekt koordinator.

DSC_0113Na prezentaciji je prikazano deset jednominutnih filmova koje su snimili učenici tokom rada na ovom projektu, u kojima su također skrenuli pažnju na problem međuvršnjačkog nasilja, ali i druge probleme koji ih muče. Projekat “Mehanizam podrške prevenciji nasilja i smanjenju rizika od oružja” se provodi još od 1. jula prošle godine, a njime je obuhvaćeno 16 škola u 6 bosanskohercegovačkoh općina i to u Velikoj Kladuši, Novom Travniku, Sanskom Mostu, Derventi, Laktašima i Kotor Varoši, a završava se u junu ove godine, do kada se očekuje njegova potpuna implemantacija.a

DSC_0102 DSC_0104 DSC_0099

KOMENTARI