Najmlađi debitanti u dresu reprezentacije BiH

igrati za najjaču selekciju svoje države u tinejdžerskim danima nije mala stvar. Uglavnom najveći talenti dobiju priliku u seniorskoj kategoriji, iako po godinama mogu igrati za mlađe selekcije. Korner.ba za vas donosi listu od deset najmlađih fudbalera koji su debitovali u dresu reprezentacije Bosne i Hercegovine. Neki su ostavili veći trag, neki su bili samo prolaznici, no svi se mogu pohvaliti da su nosili dres najboljeg državnog tima. Zanimljivo da je čak osam od ovih 10 fudbalera u debiju doživjelo poraz, Matijas Pejić je ubilježio remi dok je samo Muhamed Bešić osjetio slast pobjede u debitanskom nastupu za A reprezentaciju.

10. Matijas Pejić – 19 godina i 312 dana (BiH vs Makedonija 2:2) 26.03.2008

matijas-pejic

Ljubimac navijača Veleža debitovao je za reprezentaciju u susretu sa Makedonijom 2008. godine. Prijateljski susret dvije selekcije završio je rezultatom 2:2, a Pejić je zabilježio nekoliko minuta na terenu. Meho Kodro, tadašnji selektor Zmajeva dao je Pejiću priliku u 85. minuti, a u igru je ušao umjesto Zvjezdana Misimovića.

9. Hasan Salihamidžić – 19 godina i 280 dana (BiH vs Hrvatska 1:4) 08.10.1996

b1-r_p_33727_8_wallpaper2

Najtrofejniji bh. internacionalac debitovao je u utakmici sa Hrvatskom 1996. godine sa 19 godina i 280 dana. Bila je to utakmica kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Francuskoj 1998. godine, a Salihamidžić je u debitantskom nastupu postigao jedini pogodak u porazu reprezentacije BiH rezultatom 1:4. Ratna dejstva ostavila su traga pa se ovaj susret igrao u Bologni, gdje je BiH bila “domaćin”. Interesantno, u toj utakmici nastupio je i sadašnji selektor reprezentacije Mehmed Baždarević.

8. Sanel Jahić – 19 godina i 243 dana (Iran vs BiH 4:0) 10.08.2001

sanel jahic

Reprezentativni put Sanel Jahić započeo je na turneji Zmajeva po Aziji. Debitovao je u utakmici sa Iranom 10.08.2001 godine u okviru LG kupa. Dvije reprezentacije odigrale su susret u kojima je domaćin pred 75.000 gledalaca u Teheranu deklasirao Zmajeve rezultatom 4:0. Inače, debi u zvaničnoj utakmici u Evropi, Jahić je imao kada i Pejić, u prijateljskom susretu sa Makedonijom 2008. godine.

7. Petar Jelić – 19 godina i 220 dana (J. Koreja vs BiH 2:0) 26.05.2006

petar jelic

Sin nekadašnjeg predsjednika Modriča Maksime Milana Jelića prve korake napravio je upravo u ovom klubu. Petar Jelić sedmi je na listi debitanata u dresu reprezentacije BiH. On je u susretu sa reprezentacijom Južne Koreje debitovao sa 19 godina i 220 dana kada je u igru ušao umjesto Zlatana Bajramovića u 67. minuti.

6. Said Husejinović – 19 godina i 215 dana (Poljska vs BiH 1:0) 15.12.2007

240px-Said_Husejinović_-_SV_Werder_Bremen_(1)

Aktuelni član zagrebačkog Dinama svojevremeno je bio jedan od najtalentovanijih igrača u BiH. U najvećem transferu Premijer lige do sada on je iz tuzlanske Slobode prešao u Werder Bremen za 900.000 eura(podaci renomiranog portala transfermarkt.de), a za reprezentaciju je debitovao u prijateljskoj utakmici sa Poljskom odigranoj 2007. godine. Husejinović je tada imao 19 godina i 215 dana.

5. Senijad Ibričić – 19 godina i 129 dana (Iran vs BiH 2:1) 02.02.2005

Senijad-Ibricic-lamnar-landslaget-Avskedsbrev-

Popularni Ibro nosio je dres reprezentacije 42 puta, a debitantski nastup imao je protiv Irana 2005. godine. U još jednoj prijateljskoj utakmici Irana i BiH, u kojoj su domaćini slavili sa 2:1, Ibričić je odigrao 15ak minuta, a u igru je ušao umjesto Dragana Blatnjaka. Nedavno se oprostio od državnog dresa, ali nakon promjene selektora nije isključena mogućnost njegovog povratka.

4. Alen Škoro – 19 godina i 26 dana (BiH vs World XI 0:1) 25.04.2000

alen-skoro

Prijateljska utakmica između reprezentacije BiH i tima svijeta koji je predvodio Roberto Baggio odigrana je 25. aprila 2000. godine na stadionu Koševo. Praznik fudbala sa ogromnim zanimanjem pratio je veliki broj fudbalskih zaljubljenika, a osim po oproštajima Fahrudina Omerovića, Vlatka Glavaša i Mehmeda Baždarevića od državnog dresa utakmicu pamtimo po debiju nekada najvećeg talenta FK Sarajevo Alena Škore. Napadač koji je nakon Sarajeva nosio dres Marseilla odigrao je poluvrijeme utakmice u kojoj su svjetske zvjezde slavile sa golom Baggia iz penala u 83. minuti.

3. Haris Handžić – 18 godina i 147 dana (Poljska vs BiH 1:0) 15.12.2007

haris_handzic_odchodzi_z_lecha_46040

Kao i Husejinović, Haris Handžić je debitovao u utakmici protiv Poljske 2007. godine. Još jedan do članova FK Sarajevo odigrao je 12. minuta u najdražem dresu, a tada je imao 18 godina i 147 dana. Napadač ruske ekipe Ufa odigrao je nakon toga još jednu utakmicu za A selekciju te postigao jedan pogodak.

2. Miralem Pjanić – 18 godina i 140 dana (BiH vs Bugarska 1:2) 20.08.2008

miralem-pjanic-pictures-1

Nezapamćen interes bosanskohercegovačke javnosti svojevremeno je izazvao mladi Miralem Pjanić. Talentovani veznjak, koji je tada igrao za Metz, rođen je u Zvorniku, ali je u mlađim kategorijama igrao za Luksemburg gdje je njegova porodica izbjegla tokom ratnih dešavanja u BiH. Veliki potencijal primjetili su brojni klubovi, pa su se sami evropski velikani otimali za ovog wunderkinda. Pjanić se odlučio za ekipu Lyona koja je tih godina dominirala u Francuskoj, a kada je na red došao reprezentativni izbor odlučio se za rodnu domovinu – Bosnu i Hercegovinu. Debitovao je u utakmici protiv Bugarske sa 18 godina i 140 dana u mandatu Ćire Blaževića.

1. Muhamed Bešić – 18 godina i 67 dana (Slovačka vs BiH 2:3) 17.11.2010

kdSV5P6LHrTPMnoT0uItvF6OmjMBm5mCfLym21yKVng1mDOI_BVMl9pEQC3G7BZic-Ymuhamed

Najmlađi debitant u historiji reprezentacije BiH je Muhamed Bešić. Veznjak Evertona debitovao je za nacionalni tim u utakmici protiv Slovačke 2010. godine sa 18 godina i 67 dana. Tada član ekipe Hamburga prebačen je u drugi tim nakon nesuglasica sa trenerom Thorstenom Finkom što je uticalo i na pozivanje u nacionalni tim, a avantura u rezervama Hamburga završila je tako što je mađarski Ferencvaroš otkupio ugovor. Bilo je govora i o nesuglasicama sa selektorom mlade reprezentacije Vladom Jagodićem, ali je sve to otišlo u zaborav kada je Safet Sušić pred historijski nastup reprezentacije na Svjetskom prvenstvu izjavio da je Bešić jedini igrač koji može čuvati Lea Messija. Iako je čarobni Argentinac postigao gol u posljednjim minutama utakmice BiH i Argentine, Bešić je odigrao odličnu utakmicu čime je privukao pažnju svjetske javnosti. Povjerenje Sušića opravadao je i u narednim utakmicama, a njegove odlične igre uz požrtvovanost i borbenost donijele su mu transfer u Everton čiji je trenutno član.