instant fap
NaslovnicaBiH

Politički razvodi u BiH: Sve prave su ljubavi tužne

Politički razvodi u BiH: Sve prave su ljubavi tužne

Razvodi političkih brakova u Bosni i Hercegovini uvijek su bili među top „ozbiljnim“ temama, mada su često bili daleko od „ozbiljnog“…

Od Harisa Silajdžića, nekad, pa do Željke Komšića, prije par godina, znali su biti zanimljiviji od bilo kojih fudbalskih transfera: jučerašnjiodlazak Mirsada Đape iz Socijaldemokratske partije (SDPBiH) ponukao nas je da se prisjetimo nekih od najznačajnijih političkih transfera u našoj zemlji.

SDA

Među prvim zabilježenim transferima ove vrste u državi bio je onaj kada je Silajdžić napustio Stranku demokratske akcije (SDA), čiji je do tada bio potpredsjednik. Silajdžić je stranku napustio zbog čestih sukoba koje je imao s tadašnjim liderom stranke, Alijom Izetbegovićem. Iste godine, 1996, kada je otišao iz SDA osnovao je svoju partiju, Stranku za Bosnu i Hercegovinu (SBIH).

Haris Silajdžić i Alija Izetbegović

Silajdžiću se uskoro pridružio i Safet Halilović, koji je također napustio SDA, a, nekoliko godina kasnije, kada će Halilovića isključiti iz SBiH-a, ovaj će Silajdžiću poručiti da je „faraon!“. Prisjećajući se transfera i SBiH, ne možemo izbjeći i prelazak Fehima Škaljića iz Silajdžićeve stranke u partiju Fahrudina Radončića, Savez za bolju budućnost.

Edhem Bičakčić također je napustio SDA i osnovao je svoju stranku – Bosanskohercegovačko podrinjsku narodnu stranku, a još jedan iznenađujući odlazak iz ove stranke bio je onaj Mirsada Kebe, koji je bio njen član od 1990. Slično se desilo i sa Ibrahimom Hadžibajrićem, načelnikom sarajevske općine Stari Grad, koji je napustio SDA i otišao u redove SBB-a. U istu stranku, SBB, otišao je i dugogodišnji načelnik Srebrenice Abdurahman Malkić.

Zanimljiv je bio i transfer Amela Mekića koji je prvo iz SDA prešao u SDP, da bi se krajem prošle godine opet vratio u SDA.

SDP

A, kad smo kod SDP-a, počeci „osipanja“ ove stranke počeli su još 2002, kada je stranku, zbog poteza Zlatka Lagumdžije, napustio Nijaz Duraković, a za njim su slijedili Sejfudin Tokić, Miro Lazović, Nijaz Skenderagić, Ivo Komšić, Ljubiša Marković, Nermin Pećanac

Duraković je tada rekao: „…dajem neopozivu ostavku na članstvo u SDP-u, na članstvo u Predsjedništvu – i neka vam je sa srećom. Izaberite, kako ste i režirali, Lagumdžiju i time ćete sahraniti SDP na ovim prostorima.“


Nijaz Duraković, Foto: Arhiv

Iste godine, Komšić, Tokić i Lazović osnivaju Socijaldemokratsku uniju (SDU), a pridružit će im se i Duraković i Pećanac. No, prije izvjesnog vremena, SDU se u ovoj formi raspao: Unija socijaldemokrata sa Lazovićem na čelu pridružila se SDP-u, čiji je on danas član Glavnog odbora. Nermin Pećanac, nakon sudske farse s Mirom Lazovićem, ostao je na čelu SDU-a.

Tokić (bivši komunista) je, nakon kratkotrajnog “nestanka” s političke scene nakon što je napustio SDU, svoj povratak ozvaničio kao predsjednik Bošnjačkog pokreta za ravnopravnost i glavni koordinator kampanje „Bitno je biti Bošnjak” (…), a jedna od posljednjih vijesti vezanih za njega bila je da seli u Banju Luku jer želi postati predsjednik Republike Srpske…

Ipak, jedan od najpoznatijih razvoda sa SDP-om bio je odlazak Željke Komšića koji je iz ove stranke otišao s mjesta potpredsjednika SDP-a. Željko Komšić osnovao je Demokratsku frontu (DF).

Komšić je dugo bio u sukobu sa Lagumdžijom, a posljednji okršaj bio je kada se Komšić usprotivio prijedlogu ustavnih rješenja dogovorenih između članova najužeg rukovodstva SDP-a i HDZ-a.

SDP je napustio i Dževad Bećirović kojeg se sjećamo kada je bio načelnik sarajevske Općine Centar. I on je otišao u DF.

DF, SBB, HDZ, SDS…

Jedan od novijih političkih transfera bio je onaj kada je Mirza Ustamujić iz SBB-a prešao u DF, a sjećamo se i kada je jedan od omiljenih ovdašnjih ministara, Damir Marjanović, napustio DF.

Ismeta Dervoz također je nakon kraće političke karijere napustila SBB, a istu stranku napustio je i bivši komandant Armije BiH general Vahid Karavelić. Narodnu stranku Radom za boljitak napustio je bio generalni tajnik, Marko Vujević, koji je otišao u Hrvatsku demokratsku zajednicu BiH.

Kada govorimo o HDZ-u, nemoguće je ne spomenuti Krešimira Zubaka koji je u HDZ-u bio do 1998. Potom je osnovao svoju stranku, Novu hrvatsku inicijativu, ali se kasnije sa ovom strankom pridružio partiji HDZ 1990 čiji je danas član.

Treba se prisjetiti i toga kada je Dragan Čavić napustio Srpsku demokratsku stranku (SDS) da bi, također, osnovao svoju partiju, a jedan od zanimljivijih transfera u RS-u bio je onaj kada je 14 trebinjskih penzionera napustilo Partiju ujedinjenih penzionera i otišlo u Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD). Otišli su jer smatraju da predsjednik PUP-a loše zastupa interese ove populacije…

SNSD-u se pridružio i bivši član Predsjedništva Partije demokratskog progresa (PDP) Milojko Grujičić.


Biljana Plavšić, Foto: Arhiv

Ipak, kada je riječ o Republici Srpskoj, najčuveniji politički razvod bio je onaj kada je Biljana Plavšić napustila SDS da bi 1997. osnovala svoju stranku Srpski narodni savez. Ova partija više ne postoji.

KOMENTARI