instant fap
NaslovnicaLokalne temeSanski Most

Posjeta nekadašnjem logoru “Manjača”

Posjeta nekadašnjem logoru “Manjača”

Članovi Saveza logoraša Bosne i Hercegovine, bivši logoraši i članovi njihovih porodica obilježili su u proteklu subotu 25 godina od početka raspuštanja logora na planini Manjača kod Banje Luke, polaganjem cvijeća i pomenom na stradale logoraše.

Logor “Manjača” formiran je na vojnom poligonu na ovoj planini 1991. godine, a služio je za zatvaranje zarobljenih Hrvata sa ratišta u Hrvatskoj. Nakon početka rata u BiH u logoru su zatvarani i logoraši bošnjačke i hrvatske nacionalnosti iz Šipova, Sanskog Mosta, Ključa, Mrkonjić Grada, Prijedora, Kotor-Varoši, Bosanske Krupe, Doboja, Banje Luke.

Ovo je bio najveći koncentracioni logor formiran tokom agresije na BiH, a u njemu je bilo zatočeno i oko pet hiljada logoraša s područja Općine Sanski Most. Veća grupa starijih i maloljetnih logoraša puštena je 14. novembra 1992. godine, nedugo nakon toga je logor bio rasformiran, ali je ubrzo nakon toga ponovo formiran i bio u funkciji sve do 1996. godine.

Na obilježavanje godišnjice na Manjači bivši logoraši i članovi njihovih porodica došli su sa preko deset autobusa iz Bihaća, Sanskog Mosta, Ključa, Viteza, Jajca, Prijedora i Kozarca. Oni su još jednom zatražili od vlasti u Republici Srpskoj da se ovo mjesto proglasi spomen područjem u znak sjećanja na događaje iz proteklog rata, te da se dozvoli postavljanje spomen ploče.

Logoraši koji su bili zatočeni u ovaj logor živjeli su u teškim i nehumanim uslovima, te  su mnogi svakodnevno bili mučeni i zlostavljani, a oko pet stotina logoraša je ubijeno. Posljednja grupa zatvorenika iz logora Manjača oslobođena je 22. decembra 1992. godine i poslije toga logor je rasformiran.

KOMENTARI