instant fap
NaslovnicaBiH

Sarajevske ulice: Šta se dešava s psima lutalicama?

Sarajevske ulice: Šta se dešava s psima lutalicama?

Broj gladnih i izmučenih pasa lutalica na ulicama Sarajeva, ali i drugih gradova u Bosni i Hercegovini, svakodnevno raste. Razlog povećanja broja pasa lutalica je neprovođenje Zakona o zaštiti i dobrobiti životinja, ali i navodno dovoženje pasa lutalica iz Srbije.

 

Govorio je o ovome u prethodnim izjavama veterinar Mustafa Mrkulić, koji je zadužen za jedini higijenski servis na području Sarajeva, u općini Novi Grad.

Veliki broj upita od nezadovoljnih građana

Broj pasa lutalica svakodnevno raste na ulicama BiH i pored brojnih provedenih projekata masovne sterilizacije.

Prema procjenama od prije dvije godine, na ulicama Sarajeva bilo je 11.000 pasa lutalica, a sada ih ima preko 13.000.

Mustafu Mrkulića kontaktirali smo danas nakon što smo dobili veliki broj upita od nezadovoljnih građana o tome šta se dešava s psima lutalicama na ulicama Sarajeva, i šta se tačno dešava s njima nakon što budu prevezeni u higijenski servis, odnosno Veterinarsku stanicu Novi Grad.

Izjavu smo potražili i u JP Lokom koje djeluje u sklopu Veterinarske stanice Novi Grad, međutim umjesto odgovora, Uprava ovog poduzeća nas je uputila na Veterinarsku stanicu Novi Grad, jer je, navodno, to njena nadležnost.

Veterinar Mrkulić, u razgovoru za naš portal, ističe da u ovom higijenskom servisu nema apsolutno nikakvih nepravilnosti, te da sve poslove obavljaju u skladu sa Zakonom.

Kada je u pitanju legalan rad Higijenskog servisa, na internetu smo pronašli i peticiju za smjenu, odnosno skidanje s funkcije veterinara Mrkulića u kojoj stoji: „Istražite i opozovite veterinarsku dozvolu Mustafe Mrkulić zbog zlostavljanja životinja i zloupotrebe položaja“.

I ovu informaciju smo provjerili s Mrkulićem, koji kaže da je on direktor Higijenskog servisa, te da na „zbrinjavanju i liječenju“ pasa rade ostali zaposleni veterinari. Više informacija nismo mogli dobiti.

Nisu psi krivi zbog njihove brojnosti na ulicama

Cijela priča iz ovog Higijenskog servisa izgleda ”jako površna”, a žalbe građana i dalje pristižu. Navode čak da su svjedoci, kako se psi na najgori mogući način ubijaju i odvoze na deponiju u Buča Potoku.

Problem pasa lutalica trebao bi biti riješen do 2017. godine,zaključeno je jučer na sjednici Skupštine Kantona Sarajevo

Nisu psi krivi zbog njihove brojnosti na ulicama, već odgovorni koji ne rješavaju ovaj problem na adekvatan način – onako kako Zakonnalaže.

KOMENTARI