Umalo prokockali 24 poena prednosti

Rumuni su u posljednjoj minuti uspjeli smanjiti na 79:81, ali je Peršić zakucavanjem osigurao trijumf našeg tima Teletović je ubacio 21 poen

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine ostvarila je treću pobjedu u kvalifikacijama za Eurobasket 2013. Izabranici selektora Aleksandra Petrović jučer su na gostovanju savladali Rumuniju rezultatom 84:79 i tako se iskupili za poraz od Gruzije na domaćem parketu.

Naši su većim dijelom utakmice držali sve konce igre u svojim rukama, imali su i 24 poena prednosti, ali su domaći u finišu došli i na dva koša zaostatka, no nisu imali snage za konačan preokret.

Prekid od 20 minuta

Da su bh. reprezentativci u Rumuniju došli po pobjedu najavio je Mirza Teletović koji je trojkom otvorio utakmicu. Istom mjerom odgovorili su domaći, a prva četvrtina riješena je tek u završnici. Koševima Kikanovića, koji je realizovao i dodatno slobodno bacanje sredinom prve četvrtine preuzeli smo vodstvo (17:19), koje, ispostaviće se kasnije, nismo ispuštali do kraja utakmice.
I drugi period igre otvorili smo trojkom, a egzekutor je bio Mašić. Nekoliko trenutaka kasnije isti igrač pogodio je novi dalekometni šut za osjetniju prednost (24:31). Nedžad Sinanović je poentirao u naredna dva napada, pa smo otišli na “plus 11”. Seriju od 9:0 zaključio je Teletović, a naš najbolji košarkaš da kraja prvog poluvremena dodao je još pet poena. Treba napomenuti da je u drugoj četvrtini solidnu rolu odigrao i Đedović sa osam poena. Možda bi upisao i dvocifren učinak da u posljednjim trenucima prvog poluvremena, kada je bio u napadu, u dvorani nije nestalo električne energije.
Upravo zbog toga kasnio je i početak drugog poluvremena. Prekid od dvadesetak minuta nije dekoncentrisao naše košarkaše koji serijom 6:2 odlaze na 24 poena prednosti (34:58). Ipak, Rumuni se ne predaju, pa u 25. minuti smanjuju na “minus 14” (46:60). To je očito naljutilo Kikanovića koji sa šest uzastopnih poena ponovo utišava publiku u dvorani.

Neizvjesna završnica

Rumuni su bolje ušli u posljednju dionicu i serijom 10:2 uspjevaju spustiti na deset poena zaostatka (67:77). Petrović je pozvao time-out, ali ni to nije pomoglo, jer nismo imali rješenja u napadu, što su iskoristili domaći i smanjili na pet poena zaostatka (72:77). Crni niz od pet minuta bez poena prekinuo je Đedović pogodivši jedno slobodno bacanje, a nekoliko trenutaka kasnije Wright je fenomenalnom minijaturom povećao prednost našeg tima. U zadnjoj minuti Rumuni smanjuju na 79:81, ali Peršić zakucavanjem postavlja konačnih 79:84.
Najefikasniji u našem timu bili su Kikanović i Teletović koji su ubacili po 21 poen, dok je Rumune predvodio Moldoveanu sa 25 poena i 11 skokova.

Rumunija – BiH 79:84
Rezultat po četvrtinama: 22:25, 10:27, 25:23, 22:9. RUMUNIJA: Mandache 11, Paul 7, Dragusin 10, Andrei, Popescu, Moldoveanu 25, Baciu 5, Calota 4, Lazar 4, Jucan, Nicoara 10, Silvasan 3. Selektor: Mladen Ostojić. BiH: Avdibegović, Mašić 12, Nurkić, Vrabac, Wright 5, Buza, Mitrović, Kikanović 21, Teletović 21, Peršić 2, Đedović 17, Sinanović 6. Selektor: Aleksandar Petrović.