instant fap
NaslovnicaMagazin

Ako u vrtu imate ovu biljku nemojte je čupati kao korov: Veliki je čuvar zdrav…

Ako u vrtu imate ovu biljku nemojte je čupati kao korov: Veliki je čuvar zdrav…

Mnogi stolisnik smatraju korovom i kad ga vide u vrtu imaju samo jednu ideju – uništiti ga. No, ova biljka odličan je saveznik u vrtu, ne samo zbog brojnih ljekovitih svojstava već i zbog toga što iz vrta tjera štetočine.

Stolisnik (znan još i kao kunica, hajdučka trava, sporiš, jezičac) spada u porodicu glavočika, Compositae. Rod stolisnika obuhvaća 80-ak vrsta ovih trajnica koje su rasprostranjene po livadama Europe, Azije i Sjeverne Amerike.

Obični stolisnik najpoznatiji je po svojim ljekovitim svojstvima, vrlo je otporan, pa se lako širi, poput korova. Zbog toga u vrtovima najviše susrećemo kultivirane sorte, među kojima su najzastupljeniji zlatni i vrtni stolisnik.

Kažu da ova biljka pomaže kod obilne menstruacije, kao aromatično gorko sredstvo kod poremećaja u probavi, kod bolesti jetre i bubrega, a pomaže i kod nesanice. Čaj od svježeg lišća i cvjetova stolisnika umiruje i nervozu i grčeve želuca, crijeva, žučnog mjehura i slezene. Pije se po jedna šolja dnevno. Kažu i da je jak saveznik kad se bori protiv krvarenja iz hemoroida.

U slučaju otečenih jetara, zastoja njihove funkcije i raka – dobro je dnevno piti po 1 – 2 šalice čaja od stolisnika, pomiješanog s jednakim dijelovima kantariona (gospine trave), crnog trna i praha aloje (koliko stane na vrh noža).

Listići su im tamno ili sivo zelene boje, perasta oblika. Iz njihova bazalna dijela izrastu cvjetne stapke na kojima su štitasti cvjetovi raznih boja koji cvatu cijelo ljeto. Ako se redovito uklanjaju ocvali cvjetovi, potiče se druga cvatnja. Stolisnik voli sunčan do polusunčan položaj te propusno i hranjivom bogato tlo.

Siromašnom tlu prije sadnje obvezno treba dodati kompost. Razmnožava se sjemenom ili dijeljenjem u proljeće ili jesen. Svake dvije do tri godine pomladite ga dijeljenjem i presadite samo najsnažnije busene.

Napomena: Stolisnik treba saditi u hranjivima bogato tlo na položaju gdje je sunce polovicu dana, jer će takve biljke biti tri puta veće od onih posađenih u laganoj zemlji i na punome suncu, piše Večernji.

KOMENTARI