instant fap
NaslovnicaBlog

Amir Kurbegović: ”Legenda o DOBROTVORU i zlotvoru ( II – dio )”

Amir Kurbegović: ”Legenda o DOBROTVORU i zlotvoru ( II – dio )”

„Neka svaki dan milost Božja i blagoslov na njeg pada“ – napisano je iznad vrata turbeta gdje je

sahranjen Gazi Husrev-beg, u dvorištu Begove džamije.

Capture

Dobrotvor  Gazi  Husrev – beg  ( nastavak )
Dobrotvor  je prvi put  za sandžak- bega  Bosne bio postavljen od 912. (1506 /7.) – 918. (1512 / 13.) godine , a drugi put od 927. ( 1520 / 21.) pa do svoje smrti 948. (1541 / 42.) …Za  svojih 27 godina upravljanja Bosnom , Gazi Husrev – beg  je bio najviše zauzet ratnim pohodima …Vodio je mnogo većih i manjih bitaka , a u svakoj je pobjeđivao i postizao mnoga osvajanja utvrđenih gradova  …Njegovi vojni pohodi imali su za rezultat osvajanje  ogromnih prostranstava … 1580. g. je od teritorije  Bosanskog sandžaka  formiran  BOSANSKI PAŠALUK   čiji opseg se konstantno širio sve do kraja XVII stoljeća …Svojom veličinom Bosanski pašaluk je u znatnoj mjeri nadmašio teritoriju srednjovjekovne Bosne za vrijeme kralja Tvrtka I…Životni put  velikog ratnika okončan je u  borbi sa plemenom Kuča (Drobnjaci , C.Gora)… Taj događaj je neizostavan dio u bh historiografiji , a ja ću ovdje citirati dva naučna rada u kojim se spominje :

” Gazi Husrev – beg  je godine  948. ( 1541 / 42 ) krenuo na Crnu Goru da kazni pobunjenike . Za vrijeme borbe pao je kao šehid od ruke jednog nevjernika iz plemena Kuča . Prema onome što se prenosi s koljena na koljeno , na tom mjestu je pokopana utroba umrlog , pa je mjestu ostalo ime Drobnjak , koje se i danas tako zove . ( Na bosanskom jeziku , utoba mrtvaca se zove drob , a za mjesto se kaže drobnjak ) . Njegovo tijelo , Bogom pomilovano , pokopano je u časnom turbetu koje je podigao u Sarajevu , neka ga Bog pomiluje ”.                                                                                                                   ( S.H.- Muvekit , ” Tarih-i Bosna  / Povijest Bosne /  ” , str, 125 )

” Godine  1541. pretrepjela je Bosna težak gubitak pogibijom  Gazi Hurev- bega . Gazi Husrev – beg  je izgubio život na teritoriji današnje Crne Gore , u bici protiv pobunjenih  Kuča , koji su odbili da plate harač . Prema narodnoj predaji , Gazi Husrev –begu je na mjestu pogibije izvađen i zakopan drob , dok mu je tijelo preneseno u Sarajevo i  sahranjeno u turbetu u haremu njegove džamije . To je bio uobičajeni osmanski postupak kada se do odrđenog mjesta sahrane moralo prenijeti tijelo sultana ili nekog od viskohih državnih dostojanstvenika , umrlog ili poginulog na putu ili u nekom vojnom pohodu . Iznutrica je vađena , a tijelo je balzamirano medom , kako uslijed dugog transporta ne bi došlo do truhljenja i raspadanja organizma prije dženaze . Po mjestu gdje je zakopan Gazi Husrev –begov drob , cijeli se kraj prozvao Drobnjak , odnosno Drobnjac i.”                                                                              ( Mustafa Imamović , ” Histrorija Bošnjaka ” , str. 245 – 246 )

Jednoglasan stav  bh historiografije jeste : ” Gazi Husrev –beg zauzima prvo mjesto među bosanskim namjesnicima …On je to mjesto stekao tokom 27 godina ” begovanja u Bosni ” svojim mnogim osvajanjima i pobjedama , a posebno svojim brojnim građevinama i zadužbinama , kojima je veoma doprinio privrednom i kulturnom usponu Sarajeva i cijele zemlje” . ( M.I. , n.d. , str.246 )
O zadužbinama koje je dobrotvor ostavio na korištenje bosanskom narodu pisao sam u prvom dijelu…Zbog ograničenog prostora u ovom članku ne mogu ih ni spomenuti , a kamoli nešto više napisati  pa preporučujem da se bar na internetu pročita : koje su danas poznate građevine podignute od njegovih zadužbina i  njegovu blistavu vojničku biografijiu…

 

” U znak zahvalnosti svojim brojnim vakifima na polju prosvjete i općenito društvenog života , Bošnjaci su ustanovili i obilježavali  Dan vakifa , što je jedinstven slučaj u muslimanskom svijetu . Ulema – medžilis donio je u  Sarajevu  21. X 1932. odluku da se  26. Dan mjeseca  redžeba – kada je 943. hidžretske godine  ( 8.I 1537 . ) , dan uoči Lejletu –l-miradža , Gazi Husrev –beg  sačinio i potpisao svoju vakufnamu o podizanju Kuršumli  medrese – obilježava i slavi kao  Dan vakifa . Dan vakifa je prvi put obilježen  26. redžepa   1353. hidžretske godine , što je palo u nedjelju  4. XI 1934. godine  . Od tada se  Dan vakifa obilježava svake godine tako što se po džamijama održavaju prigodna predavanja te uče i poklanjaju hatme ( jedno čitanje cijelog  Kur'ana ) za duše umrlih vakifa” .                         ( M.I., n.d. , str.203)

” gazi  Sarajevo – beg ”  potomak  plemena Kuča

1176470461

(kabur  rah. Gazi Husrev – bega )

Iskreno ću kazati da  pisanje o zlotvoru nije nimalo ugodno i nastojim  voditi računa o kulturi pisane riječi…Nikako se ne mogu načuditi čestitim Bošnjacima i patriotama države BIH , koji idu pod ruku sa pripadnikom plemena Kuča , za kojeg sam još u prvom dijelu dokazao  da je zlotvor…Nije mi teško ponoviti definiciju osobe takvih karakteristika : zlotvor je osoba po porijeklu bosnomrzac , po zadatku piroman a po profesiji kleptoman…Ako se pozovemo na naše  narodne mudrosti koje su satkane zlatnim riječima , tipa : ” S KIM SI – TAKAV SI”  ; onda se samo od sebe nameće logično pitanje : Da li je to organizacija  DJL  ili  DVL ??? Olakšavajuća okolnost može se uzeti u obzir samo ako ne znamo ko je zlotvor…Opravdanja poslije čitanja ove legende nema , niti pred dragim Bogom niti pred narodom…Takva biografija , više prljava nego čista , zaslužuje prioritet interesiranja  pravosudnih organa BIH , što se po najavama  iz tužilaštava BIH i  Kosova konačno i očekuje , na veliku radost SVIH Bošnjaka …Istinita  je činjenica koliko je dunajluk  malen i u kojoj mjeri se historija ponavlja…Obzirom da zlotvor kao pripadnik plemena  Kuča nema nikakve veze sa  Bosnom i Bošnjacima , jer niti jedan pripadnik tog plemena nije po porijeklu etnički Bošnjak , pitam se po kojem pravu se zlotvor  uopće predstavlja za  Bošnjaka …Nije problem samo u njegovoj nebošnjačkoj etnogenezi , nego je još veći problem što se zlotvor predstavlja kao dobrotvor i najuspješniji  Bošnjak  svih vremena…Dakle , gledajući u genetskom , etnološkom i antropološkom smislu pripadnici plemena  Kuča  nemaju utemeljan legalitet za korištenje naziva Bošnjak , a moralni najmanje … Naučnu podlogu u iznošenju ovih teza možete pročitati u knjizi ” Plav i Gusinje u prošlosti ” napisanoj  1989.g. autora dr. Mustafe Memića…Interesantni detalji u spomenutoj knjizi jesu bliski odnosi  između plemena Kuča sa Prokletija i plemena  Keljmendi ( višestoljetno prijateljstvo je u pitanju ) ..Na  68. i 69. stranici spominje se jedan događaj iz  1711. koji opisuje združenu akciju plemena  Kuča i Keljemendija u napadu na gradove Gusinje i Plav , koje su do temelja popalili ,razorili i opljčkali…I  Vuk  Karadžić je pisao o prirodi ovih plemena čiji je zaštitni znak paljenje i pljačkanje …Osnovna crta tih plemena , osim što su se stoljećima borili protiv muslimana i Bosne , jeste pravo na krvnu osvetu…Ta kategorija je norma koju potomci tih plemena smatraju izvornim plemenskim običajem prava kao regulatorom svih zakona  unutar samog plemena…Krvna osveta ( vendetta ) predstavljala je organizirano pravo po njihovim standardima , koje su  potomci plemena Kuča naslijedili i donijeli u BIH…I to im je jedino nasljedno blago , sve ostalo su stekli na već poznat način…Krv nije voda !!!

Poštvonai čitaoci , svjedoci smo prljavog vremena u kojem živimo…Ovo je vrijeme u kojem najgori ljudski šljam isplivava na površinu…Još je tragičnija činjenica da upravo takvi (ne)ljudi u svojim bolesnim ambicijama  na velika vrata ulaze na političku scenu BIH i tako diktiraju , ali i usmjeravaju , tokove naših života, tradicionalno prema mraku …U ovoj priči u kratkim crtama pokušao sam demistificirati uloge  istinskog graditelja Saraya – DOBROTVORA i rušitelja  Sarajeva – zlotvora…Na koncu ove kratke legende objavit ću ponovo natpis iz svake vakufname , koju  vakif ostavlja u amanet  Bošnjacima i državi BIH :

” Proklet bio onaj ko na bilo koji način oskrnavi ovo moje dobro djelo” !

KOMENTARI