instant fap
NaslovnicaSport

Asmir Osmanagić, Sarajlija koji sudi u njemačkoj trećoj ligi

Asmir Osmanagić, Sarajlija koji sudi u njemačkoj trećoj ligi

io se u Sarajevu 1991. godine, a sudbina je htjela da sa roditeljima preseli u Stuttgart gdje i sada živi. Kako ističe, nikad se nije prestao osjećati Bosancem. Naš junak zove se Asmir Osmanagić, bachelor je mašinstva, te je trenutno na prvoj godini master studija istog fakulteta. A šta drugo studirati u gradu Mercedesa. Uporedo se bavi suđenjem na fudbalskim utakmica, i to od 14 godine. Danas živi tek neka dva kilometra od Mercedes-Benz Arene, stadiona Stuttgarta u kojem je donedavno igrao bh. reprezentativac Vedad Ibišević, a čiji dres danas nosi Toni Šunjić. 

13445768_10206804090280572_8259820768841387397_n

Na pitanje ko je zapravo Asmir Osmanagić sa skromnim osmijehom odgovara kako nerado priča o sebi, već se trudi u životu uklopiti fakultet, posao i fudbal.

“Pokušavam uskladiti ono što moram da radim sa onim što volim da radim”, ističe Asmir.

Njegova priča počela je klasično, dječak koji je od prvog susreta zavolio fudbalsku loptu i krenuo trenirati najpopularniji sport.

“Stuttgart ima oko 100 , čak i 150 fudbalskih klubova, među kojima su najpoznatiji VFB Stuttgart i Stuttgart Kickers. Ja sam karijeru započeo sa šest godina u MTV Stuttgartu, koji je u pokrajini Baden-Württemberg jedan od najbrojnijih klubova računajući i druge sportove. Pošto sam imao problema sa astmom, roditelji su odlučili da smanjim fudbalske aktivnosti i pređem na plivanje i tenis. To jeste pomoglo u problemima sa astmom, ali meni je fudbal bio u srcu…”, prisjeća se za Korner.ba ranih početaka u sportu ovaj 24-godišnjak.

Nastavio je trenirati plivanje i tenis, te rekreativno igrati fudbal sa prijateljima. Jedna anegdota sa običnog fudbalskog termina sa rajom dovela ga je do crne majice i pištaljke.

“Kada sam imao nekih 12 godina bio sam na terminu sa ocem i prijateljima. Jedan čovjek, koji je tada bio pri klubu Stuttgarta primjetio je da imam dosta osjećaja za fudbal i upitao me da li bih se bavio suđenjem. Iako je nekome bilo neobično da neko tako mlad krene u suđenje, nisam se libio prihvatiti izazov, i već sa 14 sudio sam svoju prvu utakmicu. Sjećam se da je padala kiša, i da sam sudio U12 utakmicu, dakle dječacima mlađim od mene tek dvije godine.”

Njemački fudbal organizovan je u 10 liga, a sudija dolaze iz raznih gradova. Tako grad Stuttgart broji oko 300 sudija, među kojima su i sudije iz Bundeslige i nižih liga. Sudačka organizacija raspoređuje sudije početkom svake sezone, potrebno je biti na mnogim predavanjima, suditi 15-ak utakmica, a na kraju sezone pravi se evaluacija. Kao što najlošiji klubovi napuštaju takmičenje i ispadaju u niži rang, tako i sudije koje ne zadovoljavaju kriterije ne mogu napredovati. Sa druge strane, najbolji koji se istaknu mogu poprilično brzo napredovati. Asmir je već sa 15 počeo suditi seniorima i bilo je evidentno da ima veliki potencijal. Stoga ne čudi brzi napredak i prelazak u jače lige i takmičenja.

 

13406757_10206804086800485_3493775030384466145_n

 

Od naredne sezone sudit će u trećoj njemačkoj ligi koju je prethodne sezone osvojio Dynamo Dresden, a u kojoj se takmiče ekipe poput Hanse Rostock, Energie Cotbussa, Fortune, Osnabrucka. Sudio je i brojnim bh. internacionalcima.

“Do sada sam imao priliku suditi kao pomoćni sudija u utakmicama Stuttgarta dok je tu nastupao Vedad Ibišević, zatim Hoffeinheimu i Bayeru iz Leverkusena. Sudio sam i Seadu Kolašincu dok je igrao u juniorima Schalkea, a kasnije kao glavni sudija Darmstadtu za koji nastupa Mario Vrančić, novopečeni bh. reprezentativac. “

Ističe kako je jedinstven osjećaj suditi igračima koji su megazvijezde. Tako je imao priliku suditi Gresskreutzu i Gitneru , koji su bili članovi Njemačke reprezentacije koja je osvojila Svjetsko prvenstvo 2014. godine u Brazilu.

“Sa igračima nemam previše kontakta, oni su veliki profesionalci. Ipak, pokušavam da budem prijatelj sa fudbalerima, da sam dio utakmice i da obavim svoj dio posla bez greške. U tih 90 minuta igre i više, želim omogućiti što lakšu igru u utakmici. Razumijem sudije koje žele uspostaviti autoritet, i nekada zaista moraš biti rigorozan, jer koliko god da si prijateljski nastrojen prema igračima oni traže načine da iznude što bolju situaciju za sebe i svoju ekipu. Pogotovo kada su u pitanju veće lige i ulozi.”

13413767_10206804090440576_6185677435063493072_n

U Bosni i Hercegovini je nerijetko viđena situacija, pogotovo u nižim ligama, da igrači poslije utakmice imaju svašta prigovoriti sudijama, često ih i fizički napasti uz pomoć navijača.

“Do sada me nisu čekali ni navijači, ni igrači, sve je nekako išlo glatko. Naravno, i ovdje nekad čujem za situaciju u kojoj su igrači ganjali sudiju, i to je izgleda postalo normalno, što nikako ne bi trebalo biti. U mlađim i nižim ligama ima dosta stranaca, drugačiji je mentalitet. Ovdje postoje turske, bosanskohercegovačke, hrvatske, srpske, albanske ekipe i zamislite sad utakmicu između OFK Beograd Stuttgart i Kosovo Stuttgart…”

Kako ističe često imaju sastanke u sudijskoj organizaciji, na kojima se nađu i najbolje sudije. Podrške od kolega definitivno mu ne nedostaje.

“Treća liga je profesionalna, kako igrački, tako i među sudijama. Nije rijetka situacija da sudije iz Bundeslige sude utakmice treće lige. Iz Stuttgarta je i sudija Marco Fritz koji je sudio finale kupa Njemačke između Bayerna i Dortmunda. Sa njim sam nedavno išao na jednu utakmicu.”

Zanimljiva je i situacija sa ponajboljim njemačkim sudijom, Felixom Brychom, koji sudi na Evropskom prvenstvu koje se trenutno održava u Francuskoj.

13427962_10206804088440526_3451809400291075416_n

 

“Nakon jedne utakmice koju sam sudio, a koja je emitovana na TV-u dobio sam poruku od Felixa Brycha koji je napisao da je iznenađen da je tako mlad sudija sa takvom lakoćom odsudio utakmicu”, sa ponosom ističe Asmir koji smatra da sudija itekako može utjecati na utakmicu, ali da često nepravedno bude optužen.

“Sudija može greškom uticati na utakmicu, dosuditi pogrešan penal, ofsajd ili slično, ali na istoj utakmici napadač jedne ekipe može promašiti pet šansi i često je veća pažnja javnosti na jednoj grešci sudije, makar ona bila i manja, nego na promašajima igrača.”

Kako smo ranije istakli sudio je već nekim bh. reprezentativcima, ali na pitanje kako bi sudio reprezentaciji BiH sa osmijehom kaže da ne bi pristao da sudi takvu utakmicu.

“Ne bih dozvolio to da sudim, srce ne bi izdržalo. Na terenu za mene postoje dvije boje, i igrači od 1 do 11. Kada bih morao dosuditi penal ili dati crveni karton Spahiću ne bih to mogao učiniti”, kaže kroz smijeh Asmir koji se osvrnuo i na to kako sudije u Njemačkoj gledaju na igrače poput Spahića, Riberyja i sličnih.

“Sudija mora biti i psiholog i poznavati profile pojedinih igrača. Iz sudijske organizacije nas ne upozoravaju ni na koga, ali sudije međusobno razgovaraju i raspituju se o pojedinim igračima. Znam da Spahić kotira kao oštar igrač koji često uradi neki nepromišljen potez, a koji ga opet košta crvenog kartona.”

13450254_10206804090360574_884543537223675359_n

Ipak, kao navijač redovno prati reprezentaciju, ali i bh. klubove.

“Nerviram se kada igramo loše, kada se igrači loše ponašaju, a svaku pobjedu rado slavim. Moja majka je iz Tuzle, otac iz Sarajeva, tako da pratim Slobodu, Sarajevo, Željezničar, ali i ostale klubove. Ne favoriziram nikog izričito, uvijek mi bude drago kada neka naša ekipa napravi rezultat u evropskim takmičenjima. Volio bih da neko napokon uđe u grupnu fazu.”

Asmir se inače samostalno priprema i trenira, ali ujedno ima i treninge sa ostalim sudijama.

“Na skupu sudija iz Stuttgarta vodim treninge. Često trčimo, nakon čega igramo fudbal, na kraju krajeva svi dijelimo istu ljubav prema fudbalu, kroz smijeh kaže Asmir, koji nam je ispričao da su sudačke norme prije bili Kuperov test, zatim FIFA test, a da je sada najaktuelniji EURO test koji je uveo sam Pierluigi Collina.”

Legendarni italijanski sudija jedan je od najboljih svih vremena, a danas je zaposlen u UEFA-i kao koordinator za sudije i delegiranje. Asmira smo upitali za mišljenje o Collini, ali i o sudijskim uzorima.

“Mnogi ističu Collinu kao najboljeg svih vremena, ali treba uzeti u obzir da se vrijeme i tehnologija mijenja. Prije je utakmicu snimalo mnogo manje kamera, pa se činilo da je sudija odsudio bez greške. Danas je na utakmici mnogo više kamera, iz jednog ugla može se činiti da je sudija tačno procjenio, dok opet iz drugog ugla može izgledati sasvim drugačije. Cijenim Howarda Webba iz Engleske, Felixa Brycha, ali i Čakira iz Turske. On je omalen, ali odlično uspostavlja komunikaciju sa fudbalerima i autoritet na utakmicama.”

13434790_10206804086760484_6282854903833947903_n

Dotakli smo se i teme zarade sudija u Njemačkoj.

“U Bundesligi zarada sudija ide i do 4000 eura po utakmici, dok su godišnji iznosi od 50 do 70 hiljada eura.  Cifre koje jedan sudija može zaraditi i više su nego dobre, ali opet u poređenju sa fudbalerima iznose mizerno”, kazao je Asmir.

Probleme koje je kao dječak imao sa astmom, danas nema zahvaljujući redovnom treningu i zdravom životu, a na samom kraju iznenadio nas je komentarom o karijeri sudije u budućnosti.

“Za sada se ne vidim ni u drugoj ligi, ni u Bundesligi. Fokusiran sam na treću ligu gdje ću pokušati da opravdam povjerenje i priliku. Jednostavno, želim biti što bolji u ovome, i ako u narednih par godina dobijem šansu da idem u jaču ligu vrlo rado ću je prihvatiti. Ali trenutno je to jako nezahvalno prognozirati.  Nekada mi bude i teško, posvećen sam fakultetu i suđenju, dok mnogi iz društva feštaju. Dosta putujem, sada ću prelaziti i veće udaljenosti, ali znam da će mi se to jednog dana isplatiti”, zaključio je razgovor za Korner.ba Asmir Osmanagić, jedan od najmlađih sudija u historiji treće njemačke lige.

KOMENTARI