Atletico bolji od Želje: Juniori Plavih uzdignute glave okončali nastup u LP

Piše: Admin Čaušević

Juniori Željezničara nisu se uspjeli plasirati među 16 najboljih ekipa Evrope nakon što su play offu Omladinske Lige prvaka poraženi od Atletico Madrida sa 1:3.

Oko 7.500 navijača na Grbavici moglo je uživati u lijepoj fudbalskoj predstavi bez obzira na nepogodne vremenske uslove. Izabranici Omera Joldića su pružili dobru partiju i pokazali su da su dostojan protivnik slavnog madridskog kluba čiji su se juniori u ovoj utakmici pokazali kao bolja ekipa.

Riječi kapitena Amira Velića da juniori Plavih na terenu neće pokazati svoj respekt su se potvrdile već na samom početku utakmice. Domaći su u susret ušli agresivnije, borbeno i srčano, a do gola su stigli u devetoj minuti. Sa lijeve strane ubacio je Denis Žerić, lopta je na drugoj strani nekako došla do Eldara Šehića koji je loptu ispod ruku golmana Alexa Dos Santosa plasirao u mrežu.

Nakon vodećeg pogotka Željezničara igra se preselila na sredinu terena, a gosti iz Madrida su postajali sve opasniji pa je Filip Dujmović nekoliko puta morao intervenisati. Dobru šansu za izjednačenje Atletico je propustio u 20. minuti kada je lopta pogodila prečku gola domaćih.

Jorgandžije su izjednačile u 27. minuti, lopta je spretno došla do Giovannija Navarra koji je izašao sam pred Dujmovića, domaći golman brani njegov šut, ali se lopta sretno odbija do Garcesa Morena koji sa nekoliko metara pogađa za 1:1.

Pet minuta kasnije preokret. Gosti su nadmudrili igrače Plavih na sredini terena, lopta je stigla do Morena koji je bio prebrz za domaću odbranu, izašao je sam pred Dujmovića i loptu pospremio u mrežu iako je mladi golman bio na lopti.

Dobru šansu za vrat stavi na početka Plavi u imali u 41. minuti. Denis Žerić je ubacio iz kornera, a Velić je glavom šutirao pored lijeve stative. Tri minute kasnije odlična kontra domaćih, Haris Hajdarević je oštro centrirao sa desne strane, a na loptu su zakasnili Anel Šabanadžović i Ajdin Mujagić.

Prvi opasan šut u drugom poluvremenu viđen je već u 48. minuti. Mujagić je prizemno šutirao sa 20-ak metara, a njegov udarac je Dos Santos odbio u korner. Uzvratili su gosti preko Tonya Moye u 53. minuti, ali lopta je prohujala pored stative domaćina.

U 61. minuti Atletico je imao kolosalnu priliku da riješi pitanje pobjednika. Poslije lijepe akcije Navarro je sa 10-ak metara šutira preko gola iako je bio potpuno neometan.

Sudija Mete Kalvakan se našao u centru pažnje u 64. minuti kada je imao priliku da svira penal za domaće nakon što je Šabanadžović odgurnut sa leđa baš kada je htio pucati iz izgledne situacije.

Atletico je trijumf osigurao u 68. minuti, grešku domaće odbrane iskoristio je rezervista Juna Aguero koji je preciznim udarcem sa 15-ak metara matirao Dujmovića.

Nakon trećeg gola tempo igre je opao, Joldić i Cano Martin su napravili nekoliko izmjena kako bi osvježili timove. Atletico je mogao na kraju slaviti i ubjedljivijim rezultatom, ali su propustili nekoliko odličnih šansi.

Na kraju zaslužena pobjeda Atletico Madrida, ali igrači Željezničara definitivno mogu biti ponosni na prikazano.

Željezničar – Atletico Madrid 1:3 (Šehić 9'/Garces Moreno 27’, 32’, Aguero 68’)

Stadion: Grbavica. Gledatelja: 7.500. Sudija: Mete Kalkavan. Žuti kartoni: Zilić, Beširević, Hajdarević, Žerić, A. Šehić (Željezničar), Aliaga, Tony Moya(Atletico Madrid).

Željezničar: Dujmović, Velić(K), Zilić, A. Šehić, Beširević(od 66. Mujarić), Hajdarević(od 84. Osmanović), Šabanadžović, Dacić, Žerić, E. Šehić, Mujagić(od 71. Hasanović) Trener: Omer Joldić.

Atletico Madrid: Dos Santos, Carlos Isaac, Montero, Aitor Punal, Aliaga, Carro, Munoz(od 66. Aguero), Toni Moya, Garces Moreno(od 80. Riquelme), Navarro, Salomon(od 88. Castro Dorta). Trener: Manuel Cano Martin.