instant fap
NaslovnicaVijestiBiH

Bh. firma sarađuje sa IKEA-om i ekonomski cvjeta

Bh. firma sarađuje sa IKEA-om i ekonomski cvjeta

Firma Standard u Prnjavoru ima  više od 70 godina dugu tradiciju proizvodnje namještaja.

Nije se gasila tokom rata, a posljednjih 15 godina, nakon privatizacije, svake godine bilježi stabilan rast.

Sve što proizvede njenih 360 zaposlenika izvozi se u inostranstvo i to najvećem svjetskom proizvođaču namještaja, IKEA-i.

Velibor Stojnić 30 godina radi za Standard, a sa tom kompanijom prošao je sve, od socijalizma do uspješne privatizacije.

“Što se tiče proizvodnje, imamo zagarantovanu proizvodnju. Plata – redovna, to je stvarno tako. Socijalno, penziono, kud će bolji uslovi!”, ističe Stojić.

Radnici u prosjeku imaju neto plaću 250 eura, no predsjednik uprave, početkom 2008. godine, imao je prilično velikih problema da bi došao do radne snage, jer je s IKEA-om planirao povećati proizvodnju.

Iz Kine dovedeni radnici

Nije mogao naći 40 nisko kvalificiranih radnika na zavodu za zapošljavanje i shvatio je da su tamo oni koji zapravo aktivno ne traže posao, pa ih je odlučio pronaći sam.

“Ja sam bio u Kini, uz pomoć kineske ambasade, ja sam našao Kineze, koji su apsolutno htjeli da dođu kod nas da rade. Moj cilj je bio da napravimo benchmarking – jedna smjena Kineza, druga smjena naših ljudi, kao u nekom sportskom timu, da ostvarujemo što bolje rezultate”, kaže Edin Dacić, predsjednik uprave Standard Prnjavor.

Za pokušaj uvoza radne snage, nadležni organi  u Republici Srpskoj, nisu imali sluha.

Kasnije je dobio i osobu iz ministarstva rada koja mu je trebala naći radnike ali bezuspješno.

A zatim, 2009. kada je ekonomska kriza počela utjecati i na bh. ekonomiju, ljudi su se počeli javljati sami.

IKEA drži do visokih ekoloških standarda, tako se dio iverice uvozi iz Bjelovara, jer sadrži dva puta manje štetnih kemikalija formaldehida no što je to zakonom propisano, samo 4 posto.

I uvjeti rada također se provjeravaju.

“IKEA-ini auditori dolaze jednom godišnje, nenajavljeno u kontrolu, prije svega provjeravaju bezbjedna radna mjesta, zaštitnu životne sredine, kao i plate, da li se redovno isplaćuju, i dječji rad”, zaključila je Marinka Popadić, rukovodilac zaštite životne sredine.

Da bi mogli konkurisati na svjetskom tržištu, neprestano se radi na doškolovanju radnika.

Planiraju se i nove investicije u mašineriju za lakiranje proizvoda, što bi omogućilo i  širu izradu različitih vrsta namještaja.

Izvor: Al Jazeera

KOMENTARI