instant fap
NaslovnicaVijestiBiH

Borba protiv fiktivnih firmi u BiH se nastavlja: Prinudno naplaćeno 700 miliona maraka

Borba protiv fiktivnih firmi u BiH se nastavlja: Prinudno naplaćeno 700 miliona maraka

Fiktivne firme koje na sve načine varaju građane i državu i dalje su problem prisutan u našoj zemlji. Jedan od primjera je i firma iz podruma “Đuša“ iz Fojnice, a koja duguje državi nevjerovatnih 8,1 miliona KM. Imala je dvije podrumske prostorije koje su više služile za držanje krompira, a načinila višemilionsku prevaru.

U Upravi za indirektno oporezivanje BiH potvrđuju da fiktivne firme postoje, ali da je sistem PDV-a utjecao na njihovo smanjenje. Do sada je naplaćeno 700 miliona KM, a u postupku naplate duga po osnovu PDV- a je 330 miliona KM.

-Broj takozvanih “fiktivnih firmi” bio je puno veći  dok je u BiH postojao sistem poreza na promet. U tom sistemu, porez je plaćao samo krajnji u lancu, pa se vrlo često znalo desiti da upravo ta posljednja firma, koja treba platiti porez, ne postoji. U sistemu PDV-a, koji se u BiH primjenjuje od 1.1.2006. godine, obevezu plaćanja PDV-a imaju svi u lancu. Sam sistem PDV-a utjecao je na činjenicu da se smanji broj tzv “fiktivnih firmi”, iako iste nisu u potpunosti isčezle – pojašnjava nam Ratko Kovačević, iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH.

Naglašava da dug po osnovu PDV-a, koji je u daljem postupku prinudne naplate, iznosi 330 miliona KM.

-Podsjetit ću da je od početka primjene Zakona o PDV-u do danas u postupak prinudne naplate ušao dug u iznosu od preko milijarde KM. Do danas je Uprava uspjela naplatiti čak oko 700 miliona KM. Sam dug nastao je, između ostalog, na način da poreski obveznici sami prijave svoju obavezu za plaćanje PDV-a, ali zbog nelikvidnosti nisu u mogućnosti da plate taj dug na vrijeme – govori Kovačević.

Izbjegavanje plaćanja

Dodaje da inspektori UIO u kontrolama provjeravaju poslovanje poreskih obveznika.

– Ukoliko utvrde kod nekog obavezu veću od 10.000 KM takvu informaciju prosljeđuju Sektoru za provođenje propisa u UIO, tačnije Odsjeku za istrage. Dalje oni provjeravaju da li je  propust urađen slučajno i iz neznanja, ili je eventualno postojala namjera da se izbjegne plaćanje PDV-a. Ukoliko se utvrdi da je riječ o izbjegavanju, sačinjava se Izvještaj o postojanju osnova sumnje da je učinjeno krivično djelo iz oblasti indirektnih poreza i isti se prosljeđuje Tužilaštvu BiH na nadležno postupanje – pojašnjava nam Ratko Kovačević, iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH.

(E. Duvnjak – Šalaka/Faktor.ba)

KOMENTARI