Brazzo debitira kao sportski direktor, kad je to učinio kao igrač

Utakmicom između Bayerna i Bayera večeras počinje 55. sezona njemačke Bundeslige, jednog od najkvalitetnijih europskih fudbalskih takmičenja.

Ljubiteljima fudbala u Bosni i Hercegovini ova utakmica bit će zanimljiva kao bundesligaški debi Hasana Salihamidžića u funkciji sportskog direktora Bayerna. To je kruna karijere bivšeg reprezentativca BiH koji je u Njemačku stigao 1992. godine kao izbjeglica.

Iako nije znao jezik niti imao “veze” u Njemačkoj, Salihamidžić se brzo probio na najveću fudbalsku scenu.

san svakog fudbalera u ovoj zemlji – nastup u Bundesligi – ostvario je prije 21 godinu i 5 mjeseci. Bio je petak, 8. mart 1996. godine kada su se u uvodnoj utakmici 22. kola Bundeslige (sezona 1995-1996) na Volkspark stadionu u Hamburgu, susreli su se HSV i Fortuna.

Goste iz Düsseldorfa trenirao je bivši fudbaler Sarajeva i Veleža Aleksandar Ristić.

Pred 19.481 gledalca, domaćin je tek u drugom poluvremenu opravdao ulogu favorita, poveo 4:0, kada je četiri minuta prije kraja trener HSV-a Felix Magath u igru uveo golobradog mladića Hasana Salihamidžića. Utakmica je okončana rezultatom 4:1, a popularni Brazzo ostvario je prvi od 321 nastupa u Bundesligi.

Prvu utakmicu od starta je zaigrao u 28. kolu protiv Kaiserslauterna, da bi ga svjetla reflektora obasjala u posljednjem nastupu sezone. HSV je protiv već otpisanog Eintrachta u Frankfurtu stigao do pobjede 4:1 koja je pulenima Felixa Magatha osigurala nastup u Kupu UEFA, a Salihamidžić je postigao dva gola i upisao dvije asistencije.

Ostalo je historija… HSV, brojne titule s Bayernom, epizoda u Juventusu, kraj igračke karijere u Wolfsburgu, povratak u Bayern u funkciji ambasadora kluba i sada sportskog direktora…