Cassano i Balotelli odveli Italiju u četvrtfinale

Nogometaši Italije savladali su večeras u Poznanu reprezentaciju Irske sa  2:0 u susretu posljednjeg trećeg kola Grupe C prvenstva Evrope, te su na taj način ostvarili plasman u četvrtfinale.

Prvi suzaprijetili Italijani. Di Natale je uposlio  De Rossija, no fudbaler Rome volejom šutira pored gola. Iako su Irci bili mnogo bolji, veće prilike pred golom Buffona nije bilo. Balzaretti  je potom pokušao šutem iz daljine, no bez problema po gol Iraca.

Imali su Italijani dvije velike prilike u 35. minuti. Di Natale je zaobišao Givena, no otišao je previše u stranu, te je njegov udarac sa gol linije izbacio jedan igrač Irske. U nastavku napada šut iz daljine uz dosta problema brani Given, a lopta odlazi u korner.

Pirlo je sjajno izveo korner, a najviši u skoku je Antonio Cassano, koji na sjajan način glavom pogađa za vodstvo Azzura od 1:0.

Nakon postignutog gola igra se malo umirila, te do kraja prvog poluvremena većih uzbuđenja nije bilo.

Otvaranje drugog poluvremena pripalo je Italijanima. Konstantno su izabranici Cesare Prandellija napadali,a prvu veliku priliku imao je Cassano u 49. minuti. Balzeretti je sve sjajno uradio po lijevoj strani, uposlio je Cassana koji sa desetak metara šutira po zemlji, no na putu do mreže njegov udarac je blokiran.

Još jednu veliku priliku Italijani su propustili preko Di Natalea u 54. minuti. Napadač Udinesea je iskosa s lijeve strane šutirao u bliži ugao gola Givena, ali je iskusni čuvar mreže njegov pokušaj odbranio.

Uzvratili su Irci na drugoj strani dobrim dalekometnim pokušajem Andrewsa, ali bez problema je odbranio Gianluigi Buffon. Daimanti je uzvratio također šutem sa distance šest minuta kasnije, no Given je siguran.

Potom je pokušaj imao i Pirlo iz slobodnog udarca, da bi nakon toga Irci ponovo preuzeli inicjativu terenom. Imali su nekoliko opasnih ubačaja u kazneni prostor, ali Buffon i odbrana Italije su uspjeli otklanjati opasnost od svog gola.

Irci su u 79. minuti imali možda i najbolju priliku susreta. Andrews je fantastično izveo slobodan udarac, no Buffon je spasio svoj gol fantastičnom odbranom.

Konačnih 2:0 postavio je Mario Balotelli fantastičnim golom  u 90. minuti utakmice, a samo minut ranije Andrews je kod Irske zaradio crveni karton.