Dan ukopa posljednje žrtve tragičnog zločina, 26. august 2024. godine, proglašava se Danom žalosti u Federaciji BiH.
Samo u proteklih nekoliko dana u Bosni i Hercegovini dogodila su se četiri brutalna ubistva, od kojih trostruko u prostorijama jedne škole u Sanskom Mostu i jedno u sarajevskom naselju Ciglane.
No, reakcije društva, a posebno nadležnih se u velikoj mjeri ogledaju u pravcu relativizacije, odnosno procesiranja ubistava kao nečega što se dešava i to je to.
Kada je uposlenik srednje škole u Sanskom Mostu Mehemed Vukalić prije dva dana ubio direktora, sekretaricu i profesoricu, izuzev prvobitnog šoka, država nije stala. Nisu se sazivale vanredne sjednice, hitni sastanci niti se na visokom niou govorilo o tome kako reagovati s obzirom da je takav monstruozni zločin počinjen u školi.
Odnos društva
Ono što je posebno pokazalo manjak spremnosti ovog društva, ali prije svega vlasti da u fokus stavi bolnu temu jeste to da na nivou države nije proglašen dan žalosti, a Vlada Federacije BiH je za dan žalosti proglasila tek ponedjeljak, peti dan od ubistva. Cinici bi rekli da se iza ovog “otezanja” kriju razlozi slavlja daleko od Sanskog Mosta.
Svrha Dana žalosti jeste da se društvo na jedan dan uspori, da se razmisli o tragediji koja je počinjena, a da se porodicama i prijateljima žrtava pokaže da nisu sami u svojoj boli. Vlasti Bosne i Hercegovine i entiteta FBiH su pokazale da nisu dorasle tome, a posebno entitetska vlast koja je već saobraćajno izlovani Unsko-sanski kanton ovaj puti “emocionalno” izolovala.
Istaknuto da se Dan žalosti obilježava obaveznim isticanjem zastave Bosne i Hercegovine na pola koplja, odnosno jarbola, na zgradama zakonodavnih, izvršnih i sudskih organa vlasti, javnih ustanova, institucija i drugih pravnih lica na području Federacije Bosne i Hercegovine.
Na Dan žalosti ne mogu se održavati programi kulturno-zabavnog karaktera na javnim mjestima u Federaciji BiH.
Također, medijske kuće na teritoriji Federacije BiH su dužne uskladiti i prilagoditi svoje programske sadržaje Danu žalosti.
Ova odluka stupa na snagu danom donošenja i objavit će se u Službenim novinama Federacije BiH.
Također, Vlada će putem Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke dati preporuku da se na prvi dan školske godine u svim osnovnim i srednjim školama u Federaciji BiH oda počast žrtvama minutom šutnje, učenjem Fatihe, molitvom ili na drugi prigodan način.
KOMENTARI