Dinamovi snovi razbijeni u Lisabonu: Benfica ide u četvrtfinale Lige Evrope!

Nakon pobjede od 1:0 na Maksimiru u prvom meču 1/8 finala Lige Evrope protiv Benfice Dinamo je s pravom sanjao plasman u četvrtfinale. Večeras je na stadionu Luz u Lisabonu odigran revanš, a Benfica je ipak bila bolja i zasluženo prošla dalje.

Domaći su nakon regularnih 90 minuta imali 1:0, da bi nakon produžetaka slavili rezultatom 3:0 i prošli u četvrtfinale. Tako se Dinamo u osmini finala oprostio od Lige Evrope.

Benfica je nešto bolje ušla u utakmicu, međutim nisu domaći imali ritam kakav se očekivao od ekipa koja ima zaostatak.

Na stadionu Luz je viđena dosta nezanimljiva predstava u prvom poluvremenu, a prva bolja prilika viđena je tek u 23. minuti kada je golu Dinama zaprijetio Živković.

Posljednjih 15 minuta prvog dijela donijelo je i nešto agresivniju igru Benfice koja je zaprijetila preko Pizzija i Silve, ali promjene rezultata nije bilo.

Dobro se držao Dinamo i uspijeva usporiti ritam u prvom poluvremenu, pa se na odmor otišlo rezultatom 0:0.

Trener Benfice Lage je shvatio da je vrah odnio šalu, pa je na poluvremenu u igru uveo napadača Jonasa, da bi u 62. minuti ušao i mladi Joao Felix.

Dinamo je prvu šansu imao u 52. minuti kada je Petkovićev šut zaustavio golman Benfice, dok se na konkretan potez domaćih čekalo do 71. minute.

Pizzi je asistirao, a Jonas sjajno šutirao sa vrha kaznenog prostora i pogodio za 0:1.

Tako je Benfica anulirala zaostatak iz prvog meča, a tek nakon postignutog gola krenula je ofanziva domaćih koja se očekivala od početka susreta.

Počele su se redati prilike pred golom Dinama, ali je odbrana Modrih bila na visini zadatka, a nekoliko pute se istakao i golman Livaković.

Uspio se Dinamo odbraniti do kraja regularnog toka susreta, a mogao je i do gola u sudijskoj nadoknati nakon kornera kojeg je izveo Olmo, ali je odbrana Benfice uspjela otkloniti opasnost.

Regularni tok susreta je završen rezultatom 1:0 u korist Benfice, a kako je Dinamo u Zagrebu slavio istim rezultatom prešlo se na produžetke.

Na otvaranju prvog produžetak je zaprijetio Dinamo, ali je onda Benfica bila blizu gola nakon pokušaja Jonasa.

U četvrtoj minuti susreta Benfica stiže do drugog gola. Ferro je odapeo pravu bombu sa distance, Livaković nije imao nikakve šanse, pa je Benfica povela sa 2:0 i došla do rezultata koji ju je vodio u četvrtfinale.

Dinamo je u 14. minuti prvog produžetka ostao sa igračem manje jer je Stojanović u kratkom periodu dobio dva žuta kartona zbog prigovora.

Da snovi Dinama o četvrtfinalu Lige Evrope neće postati java bilo je jasno u 105. minuti utakmice kada je Grimaldo uhvatio Livakovića na pogrešnoj nozi i postigao fantastičan gol za 3:0.

Atiemwen je u drugom produžetku imao sjajnu priliku da smanji prednost Benfice, ali je promašio okvir gola. Na kraju je Benfica sačuvala prednost i proslavila plasman u četvrtfinale Lige Evrope.

Treba dodati da je mladi bh. reprezentativac Amer Gojak u prvom produžetku imao veliku priliku da postigne gol za 2:1 i Dinamo ponovo dovede blizu četvrtfinala, ali je upisao veliki promašaj. Ubrzo nakon toga ga je zamijenio Atiemwen.