instant fap
Naslovnicainmedia danas

“Đe gori”?

“Đe gori”?

Sjećate li se silnih vanrednih sjednica Općinskog vijeća Sanski Most u prošloj godini? Nit su bili požari nit poplave, već „vanredna“ smjena upravljačkih struktura u ustanovama i preduzećima. Htjela je nova pozicija urgentno smijeniti skupštine i upravne odbore, jer tobože to je tako prijeko potrebno. I jest, idu izbori, a važnost ličnih stražnjica i stranačkog uhljebljavanja primarna je stavka SDP-a i NES-a.

A šta je zapravo posljedica lažne „vanrednosti“ u radu Općinskog vijeća u Sanskom Mostu? Trenutno je samo na području pravosudne nadležnosti (Sud i Tužilaštvo) u Sanskom Mostu pokrenuto 18 različitih predmeta. Riječ je o krivičnim prijavama i tužbama sudu za kršenje ljudskih prava i nezakonito postupanje Općinskog vijeća, te nezakonito imenovanih upravljačkih struktura.  

Ukupno je devet predmeta pokrenuto u Kantonalnom tužilaštvu. Kod nadležnih ministarstava viših nivoa vlasti se trenutno vodi 8 predmeta iz nadležnosti tumačenja zakonitosti odluka. Kod ombudsmena F BiH je pokrenuto 12 predmeta zbog kršenja ljudskih prava i sloboda.

Uzme li se u obzir da je u policijskoj stanici Sanski Most prijavljeno preko 20 nezakonitih postupanja u slučajevima nezakonitog imenovanja i rada menadžmenta preduzeća i ustanova, jasno je da je famozna „većina“ u Općinskom vijeću zabilježila rekordan rezultat u kršenju prava radnika i izabranih članova menadžmenta preduzeća.

Zapravo u prva tri mjeseca aktivnog rada pod izgovorom vanrednosti, „većina“ je oko 100 puta kršila Poslovnik o radu vijeća, akta ustanova i preduzeća, zakone i pojedinačna prava i procedure u imenovanjima upravljačkih struktura.

A prema evidenciji koju ima Pravobranilaštvo u Sanskom Mostu, prethodna većina je u trideset godina ukupno šest puta prijavljivana zbog „nezakonitog“ postupanja, a dva slučaja su završena sudskim epilogom. 

Naravno, nije ovdje teško zaključiti čime se to bavila famozna sanska „većina“, i nije teško zaključiti da se uopće nije bavila programskim i strateškim ciljevima o kojima su čelnici SDP-a i NES-a govorili u kampanji. 

Izuzev pokušaja određivanja „strateške“ lokacije deponije u Kijevu na kojoj su vlasnici otkupljenih parcela (ugledni poduzetnici i lideri NES-a) htjeli vanredno – nabrzinu zaraditi prodajom (jeftino otkupljenog zemljišta) nekoliko miliona KM. 

Ali ih spriječiše odlučni Kijevljani…

To bi otprilike bio kompletan strateško – programski učinak famozne sanske „većine“.

A kako su to činili u borbi za fotelje i pečat, čitajte u sutrašnjem nastavku – „Šejtan u preduzeću“… “

KOMENTARI