instant fap
NaslovnicaVijestiBiH

Dodikov referendum kao otvaranje Pandorine kutije na Balkanu?

Dodikov referendum kao otvaranje Pandorine kutije na Balkanu?

Lokalni izbori u Bosni i Hercegovini, koji će biti održani 2. oktobra, a najavljeni kao jedni od najnepredvidivijih izbora u posljednjih nekoliko izbornih ciklusa, pobudili su veliku pažnju javnosti, kako one u Bosni i Hercegovini, tako i u regionu.

Iako je riječ o lokalnim izborima, koji će najviše odlučivati sudbinu građana na lokalnom nivou, a ne vanjsku politiku BiH, veliki interes javnosti pobudila je borba najvećih političkih partija i subjekata u BiH za prevlast u pojedinim gradovima i općinama/opštinama, i u Federaciji BiH i u Republici Srpskoj.

Istog su mišljenja i analitičari IFIMES-a, Međunarodnog instituta za bliskoistočne i balkanske studije iz Ljubljane, redovnog pratioca događanja na Bliskom istoku i Balkanu, koji su objavili svoju analizu predstojećih lokalnih izbora u BiH, pod nazivom “Lokalni izbori u BiH 2016: Dodikov referendum – otvaranje Pandorine kutije na Balkanu”.

Prvi dio ove studije posvećen je analizi biračkog tijela u BiH i analizi tradicionalnih političkih suparništava u BiH. Egzaktni podaci, koje predstavljaju analitičari IFIMES-a, govore o 3.345.486 birača u BiH koji će imati pravo glasanja na predstojećim izborima, kao i o rekordnom broju birača koji glasaju putem pošte, njih 65.111. Nadalje, izneseni podaci govore i o oko 30.000 kandidata, koje će građani BiH birati na predstojećim izborima. U ovoj analizi posebno je izdvojena i izborna jedinica Mostar, u kojoj izbori neće biti održani narednog mjeseca, a kao najveće krivce za kršenje ljudskih prava u ovom gradu analitičari IFIMES-a označili su SDA i HDZ BiH.

Tradicionalni entitetski sukobi

Politička suparništva, na entitetskim nivoima, analiza IFIMES-a prikazala je kao suparništvo političkih blokova u RS-u, prvog bloka koji čine SNSD, DNS i SP, te drugog koji čini Savez za promjene čije članice su SDS, PDP i NDP. Ipak, slovenski analitičari mišljenja su kako u ovom trenutku popularnost Saveza za promjene drastično opada, zbog neprimjerene retorike i kako navode “političke prostitucije” Mladena Ivanića, počasnog predsjednika PDP-a i srpskog člana Predsjedništva BiH.

U Federaciji BiH najviše pažnje slovenski analitičari su posvetili koaliciji stranaka SDA i SBB, koje smatraju apsolutnim favoritima lokalnih izbora, naglašavajući moguće potonuće SBB-a, kao i sudsko procesuiranje Fahrudina Radončića, predsjednika SBB-a, koje je ostavilo duboke posljedice na budućnost SBB-a. Također, analiza IFIMES-a obuhvatila je SDP i DF, koji se smatraju najboljom opozicijom u Federaciji BiH.

Kao posebna cjelina analizom je obuhvaćen i HDZ BiH, pri čemu analitičari smatraju da niko ne može osporiti snagu ovog političkog subjekta na područjima koja su dominantno naseljena hrvatskim stanovništvom.

Geopolitičke promjene

Drugi dio analize posvećen je utjecaju lidera zemalja iz regiona na političke subjekte i izborni proces u samoj Bosni i Hercegovini, te su kao primjeri navedena učešća političara iz Srbije, Hrvatske, pa čak i Turske u izbornim kampanjama bh. stranaka. Jasne pokazatelje umiješanosti regionalnih političara IFIMES-ovi analitičari pronašli su u podršci koju je pojedinim kandidatima u RS-u i Brčko Distriktu iskazao Zoran Janković, gradonačelnik Ljubljane, kao i u podršci Aleksandra Vučića pojedinim kampanjama u RS-u. Posebno je zanimljiva analiza uključivanja stranih subjekata sa većih instanci u predstojeće bosanskohercegovačke lokalne izbore, pa su kao primjer slovenski analitičari naveli isplatu tranše kredita MMF-a, što smatraju direktnom podrškom aktuelnim vladajućim strukturama u BiH.

Posljednji dio ove analize posvećen je i najaktuelnijem pitanju u bh. javnosti, kako to nazivaju analitičari IFIMES-a, “Dodikovom referendumu“. Mišljenje analitičara iz Slovenije, kada je riječ o referendumu o 9. januaru – Danu Republike Srpske, jeste da su u ovakve odluke lidera RS-a uključeni proruski i prosrpski faktori koji prešutno daju saglasnost održavanju ovog referenduma.

Cjelokupna priča u vezi sa referendumom, smatraju slovenski analitičari, prema doktrini šoka dovest će do unutrašnjeg (pre)uređenja u BiH, ali i to da će, ukoliko dođe do referenduma u RS-u, to polučiti lančanu reakciju u zemljama regiona gdje će i drugi geopolitički subjekti tražiti isto pravo. Također, ovaj referendum analitičari IFIMES-a smatraju “samoubilačkim” potezom Milorada Dodika, kao i da će djelovanje stranih sudija u Ustavnom sudu BiH doprinijeti smanjivanju provincijalizacije i politizacije u važnim, državnim organima.

KOMENTARI