Drama u Blaugrani: Barcelona “preživjela”, Real nije uspio potvrditi novu titulu

Večeras je u Blaugrani odigran treći meč finalne serije španske ACB lige između Barcelone i Real Madrida. Barcelona je nekako uspjela slaviti 78:77, smanjiti na 2-1 u seriji i onemogućiti Real da proslavi novu titulu prvaka Španije baš u Blaugrani.

Prva četvrtina u Blaugrani je donijela neizvjesnu košarku. Real je većim dijelom ovog perioda bio u kolikom-tolikom vodstvu, ali se u drugu dionicu ušlo prednošću Barce od pola koša, 19:18.

Imala je Barcelona u drugoj dionici i +6, ali je onda krenula serija Reala koji je na veliki odmor uspio otići sa šest poena prendosti, 40:34.

Početkom treće dionice je Real došao i do dvocifrene prednosti i tada se činilo da su gosti na sigurnom putu do pobjede i nove titule prvaka Španije.

Ipak, Barcelona nije željela odustati, pa su domaći istopili zaostatak, a u jednom momentu i preuzeli prednost.

Kraljevi su se, međutim, vrlo brzo vratili u vodstvo, pa se u zadnju dionicu ušlo prednošću gostiju od 56:49.

Ipak, Barcelona nije dozvoljavala Realu da se odlijepi u zadnjoj dionici, ali su i Kraljevi imali odgovor skoro na svaki pokušaj potpunog povratka domaćih. Barem do samog finiša meča.

Važne trojke su tako postigli Fernandez i Campazzo, pa je Real dvije i po minute prije kraja došao do 77:71, ali se Barcelona nije predavala, pa se ekspresno vratila na pola koša zaostatka – poenima Kurica i Heurtela.

U posljednji minut utakmice se ušlo vodstvom Reala od 77:76, da bi Singleton pola minute prije kraja uspio dovesti Barcu u vodstvo – 78:77.

Llull u narednom napadu nije uspio poentirati, činilo se da će Hanga doći do lopte za Barcu, ali se uspaničio i bacio loptu u aut, čini se, pa je Real dobio novu priliku, 10 sekundi do kraja.

Mogao je Real do titule i posljednjih 10 sekundi, ali se Campazzo prvo pokliznuo, a Thompkins promašio zicer za pobjedu Kraljeva u posljednjim trenucima meča.

Tako je Barcelona izbjegla eliminaciju, te se na određeni način revanširala Realu za preokret i poraz u posljednjim sekundama prošlog meča.

Nakefikasniji u pobjedi Barcelone je bio Heurtel sa 21 poenom, dok je 12 dodao Singleton.

Kod Reala su se istakli Campazzo i Thompkins sa po 18 poena. Ipak, Thompkins je upropastio svoju dobru partiju promašejem u posljednjoj sekundi meča iz sjajne pozicije.

Četvrti meč finalne serije igra se u petak.