instant fap
NaslovnicaBiH

Du ju spik ingliš?

Du ju spik ingliš?

Kandidat koji govori samo engleski, dobit će isto onoliko bodova koliko i kandidat koji, osim ovog, govori još dva-tri jezika • Za proizvođenje vojnika u podoficire, konkurs traži od kandidata da imaju završene podoficirske kurseve!? • Kandidatima se staž priznaje samo od 1. januara 2006. godine, dana kada su osnovane OSBiH

Konkurs, zapravo kriteriji i procedure za prijem i raspored oficira i podoficira u Oružane snage BiH, raspisan 8. decembar 2012, izazvao je veliko zanimanje 900 vojnika koji bi ove godine trebalo da dobiju otkaz iz ove “firme”, jer su napunili 35 godina. Naime, jedina šansa da ostanu u OSBiH jeste da prođu na konkursu za podoficire! No, kriteriji za proizvođenje u čin podoficira i oficira su poprilično čudni i, čini se, profesionalnost i kvalitet kandidata nauštrb su onih koje kriteriji preferiraju.

Pohvale i nagrade

Kriteriji, recimo, kažu da će se bodovati znanje stranih jezika. Ukoliko kandidat zna engleski, njemački i, recimo, ruski jezik, bodovat će mu znanje samo jednog jezika, onoga koji mu donosi najviše bodova. Isto toliko bodova dobit će i protukandidat koji govori jedan strani jezik. Dakle, ništa od one narodne poslovice koja kaže da vrijediš onoliko koliko jezika govoriš! Kriteriji su rekli i da će se bodovati pohvale, nagrade, ali samo one koje je kandidat stekao u sadašnjem činu. Praktično, ako si u nekom činu deset godina (što je počesto u OSBiH) i dobiješ pohvalu za rad i trud, a dva dana poslije toga se objavi konkurs za prijem u podoficire i oficire, komisija neće ni razmatrati tu pohvalu, neće je bodovati. Uzalud ti, dakle, nagrada!

Nadalje, za proizvođenje vojnika u podoficire, konkurs traži od kandidata da ima završene podoficirske kurseve!? Nemoguće je da vojnik pohađa jedan od tih kurseva, što je definisano pravilnicima OSBiH, objasnili su nam oni koji su konkurisali. I ako kandidat za podoficira već ima diplomu podoficirskog kursa, kako to da već nije podoficir!? Većina vojnika, naravno, nema završen kurs za podoficira. Sve su prilike, ni radni staž kandidata nije tako bitan. Naime, kandidatima se staž u OSBiH priznaje samo od 1. januara 2006. godine, dana kada su osnovane OSBiH. To se saznalo kada je jedan od kandidata nakon žalbe dobio odgovor konkursne komisije.

Ako smo dobro obaviješteni, slično je i sa proizvođenjem vojnika i podoficira u oficire. Bodovat će se samo oficirske škole i kursevi. Tražiti od podoficira da ima završenu vojnu akademiju je besmislica, misle kandidati koji su već konkurisali na natječaj. Teško je, kažu, zamisliti nekoga ko ima diplomu vojne akademije, da radi kao podoficir. Zakon o službi u OSBiH propisao je da takva osoba sa akademije izlazi u činu potporučnika, što je prvi oficirski čin.

Kursevi

Isti kriterij propisuje i boduje kandidate koji imaju završen komandnoštabni kurs (KŠK). KŠK je najviše rangiran vojni kurs u BiH, a mogu ga pohađati jedino oficiri ranga kapetana i viših činova. Pored ovih kurseva i škola, kriterij propisuje da podoficir treba imati štabni PSCOT kurs, predviđen za mirovne operacije pri UN-u, za koji kandidat mora imati oficirski čin da bi uopšte mogao prisustvovati kursu. Kako god, konkurs je završen, objavljeni su preliminarni rezultati. Ostaje rok za žalbe do objave konačnih rezultata. Autori kriterija, cijene kandidati koji su se obratili Oslobođenju, pokušavaju na podoficirska i oficirska mjesta dovesti osobe koje umjesto kvaliteta preferiraju veze i poznanstva.

KOMENTARI