Dvanaestogodišnja Japanka osvojila medalju na Olimpijskim igrama

Domaćin Olimpijskih igara u Tokiju – selekcija Japana, osvojila je zlato i srebro u finalu ženskog takmičenja u skateboardingu.

Zlatnu medalju u sportu koji debituje na Olimpijskim igrama osvojila je Sakura Yosozumi koja je osvojila 60,09 poena u kategoriji “skejt park”, dok je 12-godišnja Hirakija uspjela osvojiti 58,05 poena i tako osvojiti drugo mjesto.

Trećeplasirana je bila 13-godišnja Sky Brown iz Velike Britanije, a kako pobjednica Yosozumi također ima samo 19 godina, kombinovana dob na pobjedničkom postolju je bila samo 44 godine.

Oni su najmlađi osvajači medalja nakon što je 12-godišnji Noël Vandernotte bio kormilar francuske reprezentacije u veslanju 1936 godine.

Kokona Hiraki postala najmlađa japanska ljetna sportašica koja je nastupala na Olimpijskim igrama čime je nadmašila Yukari Takemoto koja je sa 13 godina i 174 dana nastupala na Olimpijskim igrama u Meksiku 1968. godine.

Za kraj se navodi da je Japan osvojio pet od devet medalja do sada kada je u pitanju takmičenje u skateboardingu.