instant fap
Naslovnicainmedia danasUncategorized

Emir Muhtari, sanski pčelar: Ove godine sakupio 17 kilograma matične mliječi

Emir Muhtari, sanski pčelar: Ove godine sakupio 17 kilograma matične mliječi

Svojevremeno je Emir Muhtari vršio edukaciju i obuku mladih pčelara, s posebnim akcentom na proizvodnju matične mliječi. Danas to ne čini, jer nema zainteresiranih kandidata. Izgubio je utakmicu sa FB-om, gdje „svi sole pamet“. 

Količina matične mliječi koja se može dobiti zavisi od dosta faktora. Neki od njih su kvalitet ispaše, kvaliteta i jačina društva, vremenski usloi, sposobnost pčelara… U najoptimalnijim uvjetima, od dva matičnjaka se može dobiti 1 gram matične mliječi, a najčešći slučaj je da se od od 4-6 matičnjaka dobiva oko 1 gram mliječi. Jedno odgajivačko društvo može dati 30 do 120 matičnjaka u jednoj turi.

Sanski pčelarski stručnjak i poduzetnik, 40 – godišnji Emir Muhtari ove godine je proizveo oko 17 kilograma matične mliječi. Zadovoljan je! Iako je bila loša sezona, on je uspio održati razvojni tempo. Zazimio je 220 društava.

Muhtari  je danas izuzetno cijenjen u pčelarskim krugovima, dobitnik je brojnih priznanja, u nekoliko navrata je proglašavan za najboljeg pčelara, osnivač je i dioničar Pčelarske zadruge „ApiMed“, u svom pčelarskom obrtu prijavio je čak troje zaposlenih.

– Eto dokaza da je pčelarstvo profitabilna djelatnost – kazat će Muhtari i preskočiti zamjerke današnjim vlastima u BiH zbog maćehinskog odnosa prema poljoprivredi i pčelarstvu.

Emir je još 2007. godine zapisan u historiji BiH kao veliki pčelarski biznismen, jer je prvi u gradu na Sani kupio električnu vrcaljku i strujni  otklapač saća. Danas u svojim pogonima ima kompletnu „Lisonovu liniju“ za otklapanje i vrcanje meda.

Povrh svega poznat je po sakupljanju matične mliječi i rekordima koje ostvaruje na ovim poljima. Godišnje sakupi između 15 do 20 kg mliječi. Ove godine je sakupio 17 kilograma!

„To je bio izuzetno veliki posao, pored  vrcanja meda. Oni koji se bave ovim poslom  znaju  kako je složen postupak prikupljanja  matične  mliječi – priča Emir Muhtari.

On dio svoje proizvodnje predaje „Apimedu“ a dio prodaje na kućnom pragu, odnosno preko svoje firmMuhtari dnevno proizvede iz jedne košnice 7 -10  grama, a ukupna dnevna proizvodnja  je oko 250 grama matične mliječi. Cijene su slijedeće: gram staje 4 KM. Dakle, 1 kg čiste matične mliječi  košta  4000 KM.

Na naše pitanje da li poznaje veće i uspješnije proizvođače matične mliječi u BiH, Emir Muhtari je odgovorio da ne prati proizvođače „kraljevskog želea“ po količini, nego po kvalitetu. U tom smislu on cijeni Emira Memiševića iz Sarajeva, Branislava Čirića iz Dubice, te Ekrema Karahodiža iz Tešnja.

Muhtarijeva „tajna“ za proizvodnju matične mliječi:

“Odrade se matičnjaci pomoću kalupa, presadi se larva, ostavi se pčeli na odgajanje 48 sati. Potom se vadi pčela, podsjecaju se matičnjaci, vade se larve, a ispod njih ostaje matična mliječ. Ona se drvenom kašičicom pakuje u ampule, vakuumira, dodaje se medicinski alkohol i uskladištava na temperaturi od 18 – 20 stepeni Celzijusa.

Svojevremeno je Emir Muhtari vršio edukaciju i obuku mladih pčelara, s posebnim akcentom na proizvodnju matične mliječi. Dijelio je svoje znanje nesebično, ne štedi ga ni danas. Ali, nema kandidata. Kaže, slab je interes za praktično znanje.
– Danas se znanje nalazi na FB-u i internetu. Svi su na FB-u veliki stručnjaci. Ja običavam kazati da „svi sole pamet“. Zato imamo sve gore rezultate u pčelarstvu – ne krije ogorčenje Emir Muhtari. Njegov kontakt telefon je: 061 796 447 (bhpčelar/M.D.)

KOMENTARI