Englezi prošli, Ukrajinci drastično oštećeni

Engleska je došla do pobjede nad Ukrajinom, golom Wayne Rooneya, ali ostao je gorak ukus jer sudije nisu priznale čist gol Ukrajincima.

Ukrajinci su mnogo bolje otvorili susret, stjeravši engleske zvijezde na njihovu polovinu. Domaćini su držali gotovo 60 odsto vremena u prvom poluvremenu posjed lopte na svojoj strani, te uglavnom dalekometnim šutevima pokušavali ugroziti Joe Harta na golu Engleske.
Nakon uvodnog pritiska Ukrajinaca, Engleska je uspjela prvi put ozbiljnije zaprijetiti nakon prekida. Međutim, povratnik u ekipu nakon odslužene suspenzije, Wayne Rooney, nije uspio glavom zahvatiti loptu.
Englezi su poveli već u drugoj minuti drugog poluvremena. Loptu je sa desne strane ubacio Steven Gerrard, ona je prošla doslovno kroz ruke Andreja Pjatova, a na drugoj stativi je čekao Rooney, kojem nije bilo teško glavom da postigne pogodak za vodstvo Gordog Albiona.
Sjajnu priliku za izjednačenje u 61. minuti imao je Artem Milevski, ali sa nekoliko metara glavom prebacuje gol Joea Harta.
Ukrajina je izjednačila u 62. minuti, ali sudija nije priznao gol?! Naime, lopta je kompletna prešla gol liniju, ali nijedan od brojnih sudija to nije vidio, ili možda nije želio da vidi, pa je ostalo 1:0 za Engleze. John Terry je izbio loptu koja je već bila u golu, ali…
Do kraja susreta rezultat se nije mijenjao. Umorni Ukrajinci su nastavili napadati, imali 15 udaraca u okvir i van njega, ali do gola nisu mogli, pa su Englezi prošli u četvrtfinale, na megdan Italiji.
ENGLESKA: Joe Hart, Glen Johnson, John Terry, Joleon Lescott, Ashley Cole, James Milner, Steven Gerrard, Scott Parker, Ashley Young, Wayne Rooney, Danny Welbeck.
UKRAJINA: Andriy Pyatov, Oleg Gusev, Yaroslav Rakitskiy, Yevhen Khacheridi, Yevhen Selin, Anatoli Tymoschuk, Andriy Yarmolenko, Yevheniy Konoplyanka, Denis Garmash, Artem Milevsky, Marko Dević.