EvrEvropska liga: Nakon drame u Beogradu Partizan ispao, Tottenham ponizio Monaco

Završene su utakmice 6. kola u grupama J, K i L, a prolazak u šesnaestinu finala Evropske lige izborili su Tottenham, Anderlecht, Schalke, Sparta Prag, Athletic Bilbao i Augsburg.

Grupa J

Anderlecht – Qarabag 2:1

Oba tima su u ovom meču tražila pobjedu koja bi ih odvela u šesnaestinu finala. Anderlechtu je pobjeda bila garancija za plasman, dok se Qarabag nadao pobjedi u ovom meču i da uz to Monaco ne slavi protiv Tottenhama.

Sve je odlično krenulo za goste koji su poveli u 26. minuti preko Quintane, a poklapao im se i rezultat iz Londona. Ipak, samo dvije minute kasnije Tielemans pogađa za izjednačenje, a onda u 31. minuti Okaka donosi i potpuni preokret za, kasnije će se ispostaviti, konačnih 2:1.

Za goste je novi nastup upisao rezervni golman naše reprezentacije Ibrahim Šehić.

Tottenham – Monaco 4:1

Tottenham je za ovjeru prvog mjesta trebao pobjedu, a Monaco je tragao za tri boda s nadom da Anderlecht neće slaviti protiv Qarabaga.

Nijedna od stvari koje su odgovarale Monacu nije ispunjena. Pijetlovi su od starta pokazali da su mnogo motivirani i da žele pobjedu. Lamela je pogodio u trećoj, pa u 15. minuti.

Potom su na scenu stupili Son i Carroll, ali nisu uspjeli savladati Subašića u 21. i 24. minuti.

Novi gol za domaći tim ponovo je postigao Lamela u 38. minuti i tako zaokružio svoj hat-trick. To je bio rezultat prvog poluvremena.

Prvu šansu u drugom dijelu ponovo je imao Tottenham, ovog puta preko Onomaha čiji udarac brani Subašić.

Na 3:1 smanjio je El-Shaarawy koji je u Monaco stigao kao posuđeni igrač Milana. Italijan je pogodio u 61. minuti.

Novi gol za Pijetlove postiže Carroll u 78. minuti i postavlja konačnih 4:1.

Asteras – Schalke 0:4

Schalke je ranije osigurao plasman, a Asteras izgubio sve šanse za šesnaestinu finala. Ipak, Njemci su za ovjeru prvog mjesta trebali makar remi, jer ih je Sparta mogla prestići zbog boljeg međusobnog omjera.

Prvu priliku na utakmici imao je domaćin u 13. minuti preko Lanzarotea koji je bio neprecizan.

Vodstvo gostima donio je Di Santo nakon centaršuta Caicare u 29 .minuti susreta, a na 2:0 povisio je Chupo-Moting u 37. minuti na asistenciju Huntelaara.

Veliku šansu za povratak Asterasa u igru imao je Lanzarote u 46. minuti prvog poluvremena, ali je njegova lopta otišla zamalo pored gola.

Chupo-Moting pogađa i u 78. minuti, a konačnih 4:0 postavlja Meyer u 86. minuti na asistenciju našeg Seada Kolašinca koji je odigrao cijeli meč za Schalke.

APOEL – Sparta Prag 1:3

APOEL je ranije izgubio šanse za plasmanom, dok je Sparta prošla dalje, ali je za osvajanje prvog mjesta trebala pobjedu u ovom meču i poraz Schalkea pošto je zbog boljeg međusobnog omjera u prednosti u odnosu na njemački klub.

Domaći tim je prvi stigao do vodstva preko Cavenaghija u šestoj minuti.

Nakon toga Sparta je pogodila stativu u 13. minuti, a šutirao je Dockal. Pet minuta kasnije u prilici za goste bio je i Julis čiji udarac odlazi pored gola.

Preokret gostiju uslijedio je u drugom poluvremenu. Julis je pogodio u 63, a Lafata u 77. minuti. Interesantno, Lafata je u igru ušao samo tri minute prije nego je pogodio.

Lafata je do kraja postigao još jedan pogodak u 87. minuti kada je postavio konačnih 3:1.

Za domaći tim cijeli meč odigrao je povremeni bh. reprezentativac Semir Štilić.

Athletic Bilbao – AZ 2:2

Athletic je u ovaj meč ušao kao osvajač grupe, a AZ kao jedina ekipa grupe koja je izgubila sve šanse za plasmanom.

Prvi gol na meču postigli su gosti u 26. minuti, a strijelac je bio Overeem.

Izjednačenje je u 43. minuti donio Sola, a preokret San Jose golom iz penala nakon dvije minute igre u drugom poluvremenu.

Konačnih 2:2 postavlja Janssen u 88. minuti susreta.

Partizan – Augsburg 1:3

Augsburg je u ovom meču morao slaviti boljim ili istim rezultatom od 3:1 koliko ih je Partizan savladao u meču odigranom u Njemačkoj.

Odličnu priliku gosti su imali već u sedmoj minuti preko Bobadille čiji udarac odlazi zamalo pored gola. Dvije minute kasnije udarcem glavom prijeti i Dong-Won Ji, ali mreža Partizana je mirovala.

Olakšanje za domaći tim donosi Oumarou u 11. minuti kada šutem sa distance pogađa za vodstvo Beograđana.

U samom finišu prvog dijela Jeong-Ho Hong donosi izjednačenje gostima, a nakon samo šest minuta igre u drugom dijelu Verhaegh pogađa za preokret. Gostima je trebao još samo gol za prolazak, jer bi imali bolju gol-razliku.

Odličnu priliku za izjednačenje imao je Brašanac u 57. minuti, ali Hitz odlično brani. Igra se rasplamsala i šanse su se počele redati na obje strane.

Trochowski u 61. minuti šutira, ali u presudnom momentu njegov udarac blokira Živković. Potom u 73. minuti Ćirković pogađa prečku Hitzovog gola, a tri minute kasnije odličnu priliku propušta Živković.

Sjajnu šansu imao je i Ninković u 80. minuti, ali rezultat se nije mijenjao. Partizan je ostavljen na mukama u 81. minuti kada Živković dobija drugi žuti karton. Iako su igrali sa igračem manje Beograđani su mogli do pogotka u 88. minuti, ali Brašanac nije pogodio.

Gosti preko Ciaubiyja u 89. minuti postižu gol za šesnaestinu finala i veliku tugu Partizana.