ilo gdje da zastanete pored rijeke Jabušnice možete se iz njenog korita napiti čiste vode. Tako je, pričaju nam mještani, bilo donedavno. Sada svjedočimo činjenici da nijedna rijeka više nije ista kada jednom u njeno korito uđu građevinske mašine. Tako je i sa Jabušnicom.
„Sada se vidi da je rijeka zamućena, da je uginula riba i slično“, kaže nam Miloš Elez, mještanin sela Izgori, smještenog između opština Gacko i Foča, u čijoj blizini se grade tri mini hidroelektrane. Dvije na Sutjesci i jedna na njenoj pritoci Jabušnici.
I jedna i druga rijeka su ugrožene, a to je vidljivo i golim okom na više lokacija, pa i u mjestu Sastavci gdje se Jabušnica ulijeva u Sutjesku. Baš na tom mjestu gdje su mašine parkirane i čekaju početak radne sedmice da nastave radove na izgradnji MHE u subotu su održani protesti mještana i ekoloških aktivista. Odlučni su da zabrane gradnju MHE zbog kojih će trpiti eko sistem, biodiverzitet i ljubitelji prirode. Profitiraće samo investitor i izvođač, a kratkoročnu dobit imaće i pojedini mještani koji su prodali svoju zemlju investitorima.
„Nemam riječi kojim bih opisao moj osjećaj i osjećaj ljubitelja prirode. Borićemo se svim silama. Ubijeđen sam da ćemo zaustaviti uzurpaciju rijeka, sela Izgori i nećemo dozvoliti da se naše rijeke stave u cijevi“, odlučan je Elez.
Organizator skupa i mještanin sela Izgori Dejan Janković upozorava da je tok rijeke već izmješten i da se posljedice već osjete.
„Oni i dalje rade i vidjećemo dokle. Borićemo se da ih zaustavimo. Nas stanovnike niko nije pitao može li graditi“, kaže Janković.
Na Sutjesci se grade pristupni putevi, gradilište je već označeno, a mještani kažu da je izgradnja MHE na Jabušnici pri kraju. Sve to ih brine, ali oni su uvjereni da će dobiti ovu bitku koju zovu „Bitka za Sutjesku.“
„Problem je što nam izgradnjom MHE uništavaju rijeke. Prvo sam primijetio mutnu rijeku, a zatim bagere, kamione. Ovo je ekološka katastrofa. Vidite da sva voda ide u cijevi. Oni kažu da ima neki ekološki minimum da će rijeka i dalje da teče, ali neće jer se u ljetnom periodu toliko smanji vodostaj tako da se može preći“, dodaje Janković.
Dok čekaju nalaze inspekcije kojoj se u ime mještana i aktivista obratio Centar za životnu sredinu iz Banjaluke mještani se trude da dobiju što više informacija o izgradnji MHE, ali i poštivanju svih potrebnih standarda.
„MHE na rijeci Jabušnici je dobrim dijelom već izgrađena, a na Izgorci (Sutjesci) trenutno se izvode radovi, ali nećemo dozvoliti da se izgradi. Današnje okupljanje i današnji protest je prvi skup. Dovoljno je da dođete i da se golim okom uvjerite šta se dešava, ne morate da budete stručnjak da vidite kako se uništava ova predivna priroda. Ne znam kako bih drugačije opisao ovu ljepotu. Uzurpira se ovaj prostor“, govori Elez.
Ekološki aktivista Rober Oroz pojašnjava da je Jabušnica granična rijeka Nacionalnog parka Sutjeska i da je zbog toga još više zabrinjavajuća gradnja MHE.
„Ovdje imamo situaciju da se na samoj granici Nacionalnog parka vrši iskopavanje šljunka i dislokacija materijala iz rijeke Sutjeske za potrebe gradnje MHE na Jabušnici a par kilometara uzvodno gradi se i MHE Sutjeska SJ3“, kaže Oroz za Buku.
Ekološka aktivistkinja i profesorica na Medicinskom fakultetu u Foči Bojana Mastilo smatra da je Sutjeska dvostruko napadnuta.
„Vode Srpske baš na ovom mjestu rade dislokaciju i vađenje materijala i prebacivanje tog materijala na MHE Jabušnica. Građani koji su danas bili na protestu poslali su poruku da ne želimo uništavanje naše Sutjeske i našeg nacionalnog parka jer je to moj i naš lični identitet i identitet cijele Bosne i Hercegovine. Došli smo od „Bitke na Sutjesci“ do bitke za Sutjesku.
Svi ljudi koji su danas došli su slobodni i savjesni i znaju da rijeka život znači. Mi od svoje borbe odustati nećemo i ovo je tek početak bitke za Sutjesku. NEKA sve rijeke budu slobodne.
Mi smo nosioci prirodno-oslobodilačkog pokreta“, kaže Mastilo u izjavi za Buku.
Građani i aktivisti razmatraju naredne korake, a nada da će spriječiti gradnju je presuda iz 2019. kojom su spriječili gradnju MHE u samom nacionalnom parku. Sadašnja lokacija MHE nije unutar nacionalnog parka, ali je dovoljno blizu da ugrozi i endemske vrste u NP „Sutjeska“. Skupu je prisustvovalo i nekoliko opozicionih političara koji se nisu obraćali na skupu.
Današnje proteste obilježio je i manji incident kada je jedan mještanin sve vrijeme ometao aktiviste optužujući ih da mu ne dozvoljavaju da dobije put jer se njegovo imanje nalazi uz buduću MHE pa će zbog pristupnih puteva nje i on biti bolje infrastrukturno povezan sa urbanom sredinom. Tako je za nepostojanje osnovnih uslova za normalan život u 21. vijeku optužio aktiviste umjesto lokalnu vlast u čijoj nadležnosti jeste povezivanje gradova sa selima.
KOMENTARI