Grupa C: Španija – Irska 4:0

Reprezentacija Španije je u sjajnoj igri pobijedila Irsku rezultatom 4:0 i na taj način došla do prve pobjede na Evropskom prvenstvu.

Furija je zaista furiozno otvorila meč i već u 4. minuti, mnogo kritikovani španski napadač Fernando Torres je iskoristio smušenost irske odbrane i odličnim udarcem sa desetak metara zakucao loptu pod prečku Givenovog gola.

Nastavili su Španci dominirati, a prijetili su preko Silve i Torresa ali promjene rezultata nije bilo. Igrala se praktično viktorija pred golom Irske, ali bez pravih prilika sve do samog finiša prvog poluvremena. Prvo je Arbeloa u 44. minuti dobro šutirao, Given odbranio, a odbijanac Xavija je irska odbrana uspjela izblokirati.

Iniesta je u posljednjim trenucima odlično pokušao sa dvadesetak metara, a Given je izvadio loptu ispod same prečke, pa se na odmor otišlo minimalnom prednošću Furije.

Arbeloa je na otvaranju drugog dijela šutirao iskosa sa desne strane, ali je  Given bio siguran. Već u narednom napadu je bilo 2:0. Jedna odbijena lopta je došla do Silve, koji se poigrao sa odbranom Irske i u 49. minuti udvostručio prednost Španaca.

Given je u 55. minuti čudesno odbranio šut Xavija, a udarac Busquetsa u 61. minuti je otišao pored gola, pa je ostalo samo 2:0. Ipak, u 70. minuti Silva je uposlio Torresa, koji je sam izašao ispred Givena i lagano ga savladao za velikih 3:0. U 75. minuti, Irska je uputila prvi ozbiljniji šut prema golu Casillasa, ali je udarac Keanea, španski golman odbranio.

Fabregas je nakon kornera u 82. minuti, sjajnim udarcem iskosa postigao i četvrti gol za Španiju i postavio konačan rezultat 4:0, u odličnoj partiji Furije, koja je tako stigla do prve pobjede na EP i u ovoj utakmici pokazala zašto je prvi favorit za osvajanje titule, dok je Irska ovim porazom izgubila sve šanse za plasman dalje.