instant fap
NaslovnicaVijestiBiH

Hronologija slučaja Radončić i ostali: Zašto i kako su uhapšeni, detalji o Delaliću i Keljmendiju…

Hronologija slučaja Radončić i ostali: Zašto i kako su uhapšeni, detalji o Delaliću i Keljmendiju…

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine danas je podiglo optužnicu protivFahrudina Radončića, Bakira Dautbašića, Bilsene Šahman i Zijada Hadžijahića.

U optužnici stoji kako su osobe postale pripadnici organizirane skupine ljudi, koju je organizirao i istom rukovodio Radončić, te su “svojim djelovanjem, međusobnim dogovaranjem i međusobno povezanim radnjama, u vremenskom periodu od 14. decembra 2015. godine, do 12. januara 2016. godine, počinili više krivičnih djela”.

Podsjetimo se kako je sve krenulo…

Sve je počelo 11. januara 2016, kada je u javnost stigla vijest da jeuhapšen sekretar Ministarstva za sigurnost Bosne i Hercegovine Bakir Dautbašić. Uz njega, uhapšena je i njegova partnerica Bilsena Šahman.

Uhapsili su ih specijalci državne Agencije za istrage i zaštitu (SIPA) u Sarajevu.

Ubrzo se doznaje da su uhapšeni zbog ometanja istrage u krivičnom postupku koji vode Tužilaštvo BiH i Osnovni sud u Prištini protiv Nasera Keljmendija.

I Dautbašić i Šahman, koja je deset godina vodila Apoteku Sarajevo Hitna pomoć, članovi su stranke Savez za bolju budućnost (SBB), čiji je predsjednik Fahrudin Radončić. Zanimljivo je da je Dautbašić nekoliko dana ranije kandidiran na poziciju državnog ministra – naglasit ćemo da i danas, bez obzira na podignutu optužnicu, iz CIK-a naglašavaju da Dautbašić može biti kandidat za ovu poziciju…

Dan nakon hapšenja, u Sudu Bosne i Hercegovine održava se ročište o njihovom pritvoru.

Tamo, tužilac Božo Mihajlović otkriva kako je na nekadašnju djevojkuRamiza Delalića, Azru Sarić vršen pritisak da u svom svjedočenju protiv Keljmendija u slučaju ubistva Delalića ne spominje Radončića. Odbrana Dautbašića i Šahman predvođena advokaticom Vasvijom Vidović osporava tvrdnje Tužilaštva BiH riječima da je Sarić u svojim ranijim iskazima isključila Radončića i Keljmendija kao izvršioce ovog djela.

“Ona je izjavila da je nekoliko dana prije svjedočenja na nju izvršen pritisak da lažno svjedoči. Potvrđuje da je osumnjičeni Bakir Dautbašić dana 4. decembra stupio u kontakt sa Sabahudinom Žujom gdje je svjedokinja zaposlena, te se sa istim sastao i od njega tražio da stupi u kontakt s Azrom vezano za njeno svjedočenje u Sudu BiH kako bi vršio pritisak na istu da ne spominje njegovog šefa Radončića. Nakon ovoga, Žujo poziva Azru Sarić te joj saopćava da ima pritisak od Dautbašića za njeno svjedočenje”, kazao je tužilac.

Nakon ovoga, rekao je Mihajlović, Žujo je pred Sarić nazvao Dautbašića te nakon uspostavljanja veze dao Azri telefon: “Sarić u iskazu potvrđuje da se po pozivu Dautbašića dogovorila da održe sastanak u restoranu na Grbavici. Onda je osumnjičeni Dautbašić putem osumnjičene Šahman naknadno odlučio da taj sastanak zbog tajnosti bude održan u stanu Bilsene Šahman u Sarajevu. Prilikom ovog sastanka, Šahman i Dautbašić su zatražili od svjedokinje da u svom svjedočenju na Sudu BiH provodom predmeta protiv Nasera Keljmendija zaštiti njihovog šefa Fahrudina Radončića.”

Mihajlović je otkrio kako su se Sarić i Šahman potom ponovo sastale ispred hotela u Vogošći, te je Šahman ovom prilikom rekla Azri Sarić da „razmisli o sebi i svojoj budućnosti, da razmisli o svojoj karijeri i specijalizaciji na Univerzitetskom kliničkom centru Sarajevo i da joj je šef poručio da je on narednih sedam godina na vlasti te da će je zaštitiako ga posluša i ne zakači se s Keljmendijem prilikom svjedočenja“. Šahman je navodno imala i pripremljen list papira na kojem je bilo napisano šta Azra Sarić treba da kaže prilikom svjedočenja.

„Nakon što je pročitala sadržaj pisma, svjedokinja Azra Sarić je odgovorila Šahman da to ne dolazi u obzir na šta joj je Šahman zaprijetila govoreći: ‘Znaš li koliko je Keljmendi opasan čovjek. Poslat će nekoga odozdo da te odradi za pet hiljada‘ nakon čega je Azra Sarić napustila vozilo osumnjičene“, kazao je tužilac.

Sarić je 18. decembra 2015. pred Sudom BiH, kada je trebala svjedočiti putem videolinka po zamolnici Osnovnog suda u Prištini, javno saopćila u sudu da ne smije svjedočiti zbog prijetnji.

Nakon održanog ročišta, Sud odlučuje da će odrediti jednomjesečni pritvor Šahman i Dautbašiću.

Tačno 14 dana nakon hapšenja Dautbašića i Šahman, 25. januara specijalci SIPA-e naoružani upadaju u zgradu Dnevnog avaza, gdje obavljaju pretres, kako su poslije saopćili, prostorija koje koristi Radončić. Nekoliko minuta nakon prvog saopćenja, mediji dobivaju informaciju da je SIPA uhapsila i Radončića, i to u Hadžićima.

Radončić je uhapšen pod sumnjom za ometanje rada pravosudnih organa. Skoro 24 sata je trajalo ispitivanje u SIPA-i, a potom je predat Tužilaštvu.

Istovremeno, članovi SBB-a u javnosti izlaze s izjavama kako je izvršen državni udar i kako je urušena koalicija koju su formirali sa Strankom demokratske akcije (SDA). Održavaju se sastanci, sjednice stranačkih predsjedništava, a u zgradi Predsjedništva BiH i zajednički press članova ovih stranaka, na kojem govori i Bakir Izetbegović.

U međuvremenu se Radončiću na teret stavlja i sporno imenovanje ambasadorice BiH u Sloveniji Nermane Hadžijahić. Hadžijahić je imenovana je ambasadoricu na prijedlog Izetbegovića na sjednici Predsjedništva BiH održanoj 12. januara. Tužilaštvo istražuje da li ovdje došlo do eventualnog krivičnog djela davanje nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu utjecajem.

Dva dana nakon Radončićevog hapšenja održano je i ročište za njegovo određivanje pritvora.

Na ročištu je tužilac sa 120 strana čitao presretnute razgovore Dautbašića i Radončića. Između ostalog, Radončić je, prema tvrdnji tužioca, u jednom razgovoru sa Safetom Oručevićem naveo kako „Izetbegović ne zna šta ga od srijede čeka. Idemo brutalno u čelo, to će biti veliki šok. Bit će vanredna konferencija, na koju ću dovesti žene i djecu Ramiza Delalića Ćele i Nedžada Ugljena“. Radončić tvrdi da će dati dokaze o naručiocima njihovog ubistva.

Advokati Radončića Vasvija Vidović i Dragan Barbarić osporavaju nalaze Tužilaštva i smatraju da imaju dovoljno dokaza za tvrdnju da je Tužilaštvo cijeli predmet uradilo mimo zakona.

Sud BiH, 28. januara, ipak je odredio jednomjesečni pritvor Radončiću i to „zbog postojanja osnovane bojazni da će osumnjičeni, boravkom na slobodi, uništiti, sakriti, izmijeniti ili krivotvoriti dokaze ili tragove važne za krivični postupak“.

Radončićevi advokati ulažu žalbu, ali je i ona odbijena. Apelacije Ustavnom sudu podnesene su i za Dautbašića i Šahman

U međuvremenu, na ispitivanje u Tužilaštvo – a zbog imenovanja Nermane Hadžijahić – kao svjedok dolazi i Bakir Izetbegović.

Danas, 25 dana nakon prvih hapšenja, Tužilaštvo podiže optužnicu za Radončića i ostale koje kvalifikaciju kao grupu „organiziranih kriminalaca“. Sljedeći na potezu je Sud BiH, koji treba ili potvrditi ili odbaciti optužnicu, od čega će ovisiti nastavak procesa.

Dodajmo i da je „novina“ u optužnici i ime supruga Nermane Hadžijahić, Zijada.

L.R., Radiosarajevo.

KOMENTARI