Hrvati šokirali Špance i poslali ih na Italiju u osmini-finala!

Odigrane su utakmice posljednjeg kola grupe D na Europskom fudbalskom prvenstvu u Francuskoj.

U Bordeauxu je Hrvatska napravila podvig i pobijedila branioca naslova Španiju 2:1.Strijelac vodećeg pogotka za Španiju bio je Alvaro Morata u 7. minuti, a izjednačio je sjajnim golom Nikola Kalinić malo prije odlaska na odmor.

Španci su imali priliku za vodstvo, ali je Danijel Subašić odbranio jedanaesterac Sergia Ramosa u 72. minuti. U finišu utakmice, u 87. minutu Ivan Perišić je sjajno završio kontru “vatrenih” i savladao Davida De Geu za konačnih 2:1. Utakmica je protekla mirno, nije bilo nikakvih izgreda na tribinama čega su se bojali u taboru Hrvatske.

Španija i Hrvatska osigurali su plasman u osminu-finala. No, Španija je prvim porazom u završnici Europskog prvenstva u posljednjih 12 godina za protivnika dobila Italiju u osmini-finala.

U drugom susretu grupe Turska je u Lensu pobijedila Češku 2:0 golovima Buraka Yilmaza u 10. i Ozana Tufana u 65. minutu. Česi se pakuju kući, vjerovatno i Turci, a od ovog rezultata profitirali su Sjeverni Irci koji su prošli dalje kao jedna od četiri najbolje trećeplasirane reprezentacije.