instant fap
NaslovnicaLokalne temeSanski Most

Husein efendija Kovačević: Islam je vjera suživota, mira i tolerancije

Husein efendija Kovačević: Islam je vjera suživota, mira i tolerancije

Bajram je kruna mjeseca ramazana, odabranog mjeseca tokom kojeg muslimani postom izgrađuju svoju ličnost i čine dobra djela, popravljajući tako sami sebe, ali i svijet u kojem žive, ističe Husein efendija Kovačević, glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Sanski Most.

“Bajram je praznik mira, radosti i sreće, praznik koji se proslavlja u krugu porodice i rodbine, a praznična radost dijeli sa dragim prijateljima i poznanicima”, naglasio je efendija Kovačević.

NN: Bajram je najradosniji praznik kod muslimana i dolazi na kraju mjeseca ramazana i jednomjesečnog posta, tokom kojeg su se vjernici svakog dana od izlaska do zalaska Sunca uzdržavali od hrane i ružnih misli. Šta za muslimane predstavlja ovaj veliki praznik?

KOVAČEVIĆ: Ramazan je za muslimane velika škola, koja nas podučava činjenju dobra i plemenitih djela. Svrha posta je bogobojaznost, on nas uči da budemo svjesni Božje sveprisutnosti. Kada vjernik postane toga svjestan, njegove misli, djela i postupci su mnogo bolji i kvalitetniji. Post nije nametnut kako bi nam predstavljao poteškoću ili žrtvu, mi postom sami sebe izgrađujemo kao bolje i kvalitetnije ličnosti. Jednostavno post nas čini boljim ljudima. Bajram dolazi na kraju ramazana, kao nagrada za sva naša odricanja i iskušenja, donoseći neizmjernu radost u srca vjernika.

NN: Kakva je poruka ovogodišnjeg Bajrama u kontekstu terorističkih napada i drugih iskušenja s kojima se danas suočavaju muslimani u svijetu?

KOVAČEVIĆ: Dani Bajrama su dani radosti. Njih dijelimo sa svojim najbližima, s porodicama, prijateljima, poznanicima i komšijama ma koje nacije ili vjere bili. Pravi musliman nikada svoju radost ne pretvara u tugu, jednostavno to je tradicija Bosne, nešto što je ukorijenjeno među bosanskim muslimanima. Osuđujemo svaki vid terorizma i nasilja u svijetu, posebno kada se to navodno čini u ime islama i muslimana. Također, želimo svijetu uputiti poruku kako je islam vjera suživota, mira i tolerancije.

NN: Kolika je danas, s obzirom na pomenute okolnosti, odgovornost islamskih velikodostojnika kada je riječ o tumačenju prave poruke i suštine vjere?

KOVAČEVIĆ: Naša odgovornost je izuzetno velika, ovdje bih posebno potencirao važnost znanja, jer je ono veoma važno. Danas se susrećemo s iskrivljenim tumačenjima Božjih poruka u Kur'anu i to je veliki problem u muslimanskom svijetu. Svako sebi daje za pravo da tumači Kur'an onako kako misli da mu to najbolje odgovara. Zbog toga je bitno razumijevanje, ali ja bih rekao ne samo teksta, nego i konteksta. Moramo se vratiti izvornom značenju Božjih riječi i to je jedini način da uspostavimo povjerenje, kako sami među sobom, tako i s našim komšijama, pripadnicima drugih naroda i konfesija. Mislim da domaća ulema to radi na veoma odgovoran način i zbog toga nas zaobilazi ono što se danas dešava u mnogim dijelovima islamskog svijeta. Još jednom ponavljam, moramo biti svjesni da je islam vjera života i suživota, mira i tolerancije, to je njegova bit i suština.

NN: Muslimani Bajram proslavljaju u krugu svojih porodica i najbližih prijatelja. Međutim, u posljednjim godinama prisutna je estradizacija Bajrama, on se proslavlja ne neprikladan način u ugostiteljskim objektima i drugim mjestima.

KOVAČEVIĆ: Pokušavamo svake godine upozoriti na taj problem i bez obzira na to što živimo u sekularnoj državi treba da poštujemo osjećanja vjernika i tradicijske vrijednosti. Neprihvatljivo je da se sa obilježavanjem Bajrama miješa nešto što nema veze s islamom niti našom tradicijom. Zbog toga molimo one koji organizuju druženja uz alkohol ili druge poroke da ne upotrebljavaju riječ “bajramski”. Mi nemamo ništa protiv takvih manifestacija, ali to nema nikakve veze s našim praznikom, jer Bajram ima porodičnu, rodbinsku i prijateljsku vrijednost, tako da svaku estradizaciju i komercijalizaciju ovog velikog praznika osuđujemo.

NN: Bajram je praznik kada muslimani saosjećaju sa siromašnima i nemoćnima, s onima o kojima nema ko da brine. Također, tada se prisjećamo i naših najmilijih koji više nisu među nama.

KOVAČEVIĆ: U pravu ste, osjećanja solidarnosti i pomoći ljudima koji su u nevolji treba da budu osobine koje krase svakog pravog muslimana. Zbog toga je važno obići siromašne, stare i nemoćne, bez obzira na to koje su vjere ili nacije, pomoći im i uputiti riječi samilosti i suosjećanja. Pravi musliman ne može biti sretan ako je njegov komšija nesretan, zbog toga pomozimo svima kojima je pomoć uistinu potrebna. Također, drugi dan Ramazanskog bajrama je Dan šehida, kada se sjećamo naših najbližih, kada obilazimo naša mezarja i njegujemo uspomenu i sjećanje na njih.

 

KOMENTARI