instant fap
NaslovnicaUncategorized

Iako u sedmoj deceniji života, sama brine o voćnjaku

Iako u sedmoj deceniji života, sama brine o voćnjaku

Rekordan urod voća, koji će premašiti četrdeset tona različitih vrsta plodova, ubrala je ove godine Jerka Dropulić (70), vlasnica najvećeg voćnjaka na području Općine Sanski Most. Ističe kako se u poslednje tri godine, nakon moždanog udara kojeg je pretrpio njen suprug Ivan (78), sama brine i stara o voćnjaku koji broji preko hiljadu stabala različitih vrsta voća.

Kaže kako su godine mukotrpnog truda i rada, uložene u obnovu i podizanje voćnjaka ove godine dale pun rezultat. Voćnjak je dao urod od oko 35 tona jabuke, nekoliko tona kruške i šljive, a Dropulićeva ističe kako je i aronija, nova kultura koju su zasadili prije tri godine, izuzetno dobro rodila. „Suprug je teško pokretan i već nekoliko godina prikovan za krevet. Nekada smo zajedno radili i podizali voćnjak, a sada je cjelokupan teret pao na mene.“, kaže ova vrijedna žena.

Dodaje kako je po struci poljoprivredni tehničar, te da joj je voćarstvo velika ljubav i životna zanimacija. „ Kada nešto volite, nije teško raditi. U voćnjaku sam od jutra do mraka, a uspjeh mogu zahvaliti tome što u proizvodnji primjenjujem isključivo prirodne metode uzgoja i održavanja voća.“, kaže Dropulićeva.

jerka-voće

Ističe kako prilikom prehrane stabala koristi isključivo organsko đubrivo i zaštitna sredstva koja se spravljaju na prirodan način, te da izbjegava upotrebu hemijskih preparata i supstanci. S ponosom ističe kako je na lokalnom tržištu, ali i šire, njeno voće pravi brend, te da veliku količinu proizvoda proda na kućnom pragu.

„Vjerovatno bih prodala i više, ali put do moje kuće je makadamski i loše se održava. Ipak, ljudi ne žale da dođu i kupe voće.“, ističe Dropulićeva. Prema njenim riječima, dio voća lošije kvalitete, završi u proizvodnji soka i rakije, koji su kod kupaca također na glasu. Dropulićeva se prisjeća se kako su se ona i suprug, nekoliko godina nakon završetka rata, iz izbjeglištva u Hrvatskoj vratili na svoje imanje, te zatekli porušenu kuću, opustošen i zarastao voćnjak.

Supružnici su nekada radili u banjalučkoj „Vitaminci“, ali su neposredno pred početak rata odlučili da u rodnim Brdarima podignu vlastiti voćnjak. „Trebalo je dosta truda, vremena i energije da se voćnjak dovede u red. U njegovu revitalizaciju smo uložili gotovo cjelokupnu ušteđevinu, ali smo znali da će se ulaganja vratiti.“, ističe Dropulićeva.

Dodaje kako se od voćarstva može živjeti, a ove godine od plasmana svojih proizvoda na tržištu očekuje oko pedeset hiljada maraka prihoda.

KOMENTARI