Ibišević i Stevanović prekinuli crni niz

Ovaj trijumf svakako je još jedno ohrabrenje za naše fudbalske reprezentativce koji će 7. septembra na gostovanju kod Lihtenštajna otvoriti kvalifikacije za SP

Golovima Vedada Ibiševića i Miroslava Stevanovića, fudbalska A reprezentacija BiH u srijedu navečer je u prijateljskoj utakmici savladala Vels rezultatom 2:0, te tako prekinula crni niz od šest utakmica bez pobjede.

Sjajni Stevanović

Naši reprezentativci odlično su otvorili utakmicu i već u prvoj minuti stopostotnu priliku imao je Edin Džeko. Korpulentni napadač izašao je sam pred golmana Myhilla koji je krajnjim naporom odbranio njegov udarac. Domaći su odgovorili u desetoj minuti kada je Allen pogodio prečku. Korner je izveo Bale, na drugoj stativi bio je novi veznjak Liverpoola koji sjajno šutirao, ali Begović loptu odbija u okvir gola i spašava mrežu našeg gola. U nastavku akcije pokušao je i Bale, ali promjene rezultata nije bilo.

Sedam minuta kasnije tresao se i okvir velškog gola. Korner sa lijeve strane izveo je Salihovića, najviše u skoku bio je Džeko pogodivšu prečku. Lopta se odbila do Pandže koji nije uspio matirati Myhilla.

Zmajevi su u vodstvo došli u 21. minuti. Stevanović je odlično prošao po desnoj strani, uputio idealnu prizemnu loptu u srce šasnaesterca, gdje je Ibišević pobjegao svom čuvaru i poslao loptu u mrežu za 0:1.

Veliku priliku da udvostruče vodstvo naši reprezentativci imali su u 28. minuti. Ponovo je u glavnoj ulozi bio Ibišević koji se bez većih problema oslobodio svog čuvara i sa vrha šesnaesterca šutirao pored gola.

Iz prve ozbiljnije prilike u drugom poluvremenu bh. reprezentativci su udvostručili prednost. Bio je to mat u tri poteza. Džeko je odigrao za Pjanića, ovaj iz prve izbacio, sinoć sjajnog, Stevanovića koji ulazi u šesnaesterac i rutinski matirao Myhilla za 0:2. Bio je to Stevanovićev prvijenac za A tim naše zemlje.

Velšani su zaprijetili u 65. minuti. Rezervista Bellamy prošao je po lijevoj strani, dobro je šutirao, ali je Spahić izblokirao njegov udarac. Tri minute kasnije domaći su tražili jedanaesterac, nakon što je lopta pogodila Pandžu u ruku, ali sudija Borg samo je odmahnuo rukom. Lopta se odbila do Allena koji slabo šutira i Begović nije imao problema da ukroti njegov udarac. Domaći su u narednih nekoliko minuta stvarili pritisak pred golom Begovića, ali je naša odbrana bez većih poteškoća otklonila sve opasnosti.

Debi Sesara i Šunjića

Odgovorili su i naši reprezentativci, a nakon fenomenalnog udarca Edina Džeke golman Myhill loptu je krajnjim naporom izbio u korner. Do kraja susreta rezultat se nije mijenjao, a selektor Sušić, kao što i obećao, priliku je dao svim igračima, pa su debi u A timu upisali i Ivan Sesar, te Toni Šunjić. Ovaj trijumf svakako je još jedno ohrabrenje za naše reprezentativce koji će 7. septembra na gostovanju kod Lihtenštajna otvoriti kvalifikacije za SP.

Kipar deklasirao Bjelorusiju

U Minsku su kvalifikacionu utakmicu za odlazak na EP odigrali mladi reprezentativci Bjelorusije i Kipra. Iznenađujuće, slavili su gosti i to ubjedljivim rezultatom 3:0. Englezou je u 13. minuti pogodio za 0:1, da bi Mytidis nakon pet minuta drugog poluvremena udvostručio prednost Kiprana. Konačnih 0:3 postavio je Anyukevich autogolom u 73. minuti. Kipar se ovom pobjedom probio na treće mjesto grupe 1 u kojoj je prva Njemačka sa 24, a druga BiH sa 16 bodova.