Italija propustila matirati Furiju (foto+video)

U prvoj utakmici grupe C Eura u Poljskoj i Ukrajini, Španija Italija su odigrali solidnu utakmicu u kojoj nije bilo pobjednika. Rezultat je glasio 1:1. Aktuelni evropski prvaci su tako odbranu naslova krenul remijem protiv vrlo dobrih Talijana.

Izabranici Cesarea Prandellija su uči Eura imali dosta probema, ali se na današnjoj igri to nije osjetilo.

U prvom poluvremenu Španija je imala nešto veći posjed lopte, ali su Azzurri stvorili bolje prilike. Oba selektora su malo iznenadila sastavom koji su izveli na prvu utakmicu grupe C.

Vicente Del Bosque je meč počeo bez klasičnog napadača, Llorente i Torres su ostali na klupi, dok je “lažnu” devetku kao i u Barceloni igrao Cesc Fabregas. Iako je bio upitan njegov nastup zbog povrede, Cesc je, ipak, zaigrao.

Španci su na samom početku utakmice imali loptu u svojim nogama, ali nisu napravili ništa ozbiljnije pred golom Buffona. Prvu priliku na utakmici imali su Talijani, ali je udarac Andree Pirla iz slobodnjaka sa nekih 20-tak metara odlično zaustavio Iker Casillas.

Sedam minuta kasnije u sjajnoj prilici je bio Antonio Cassano, ali je golman Reala opet izašao kao pobjednik. Španci su prvu ozbiljnu priliku stvorili nakon pola sata, ali je ispred Inieste odlično reagovao Buffon. Tri minute kasnije Mario Balotelli je bio u prilici, ali je Iker opet siguran.

Španija je najbolju priliku stvorila minutu prije kraja prvog dijela kada je Xavi sjajno proigrao Iniestu, koji šutira zamalo preko gola. U posljednjoj minuti prvog dijela Talijani su bili u prilici, ali je rezultat ostao nepromijenjen.

Drugo poluvrijeme su Španci otvorili nogo bolje nego prvo. Xavi i Iniesta su po občaju dominirali sredinom terena, a sjajnu priiku za vodstvo propusto je Iniesta u 50. minuti kada je šutirao tik pored gola. Tri minute kasnije Talijani su mogli doći u vodstvo, ali je Balotelli pokazao svu svoju neozbiljnost.

Napadač Manchester Cityja je oduzeo loptu Sergiju Ramosu, istrčao sam pred Casillasa, ali je dosta oklijevao te je Ramos uspio stići, ispraviti svoju grešku i izbaciti loptu ispred Balotellija. Balotellija je to skupo koštalo, jer ga je Prandelli dvije minute kasnije zamijenio iskusnim Antoniom Di Nataleom.

Di Nataleu su trebale samo tri minute da pokaže svoj golgeterski osjećaj. Napadač Udinesea je pobjega odbrani Španije i doveo Italiju u prednost. Samo tri minute su trebale Furiji da odgovori.

Iz sjajne akcije David Silva je proigrao Cesca Fabregasa koji matira Buffona za 1:1. Minutu kasnije Silva je završio na klupi, a umjesto njega na teren je ušao Jesus Navas. Narednih deset minuta na terenu se nije desilo ništa vrijedno spomena.

U 73. minuti, napokon, jedna prilika. Jesus Navas je sjajno probio po desnom krilu i ubacio za Jordija Albu, koji iz voleja šutira zamalo pored gola. Minutu kasnije u igru je umjest Fabregasa ušao Torres, a već nakon pola minute provedene na terenu El Nino je ima priliku postići pogodak. Međutim, Buffon je bio siguran.

Di Natale je  78. minuti bio u dobrj prilici da dovede Azzurre u novo vodstvo, ali je bio neprecizan. Dvije minute kasnije Španci su imali slobodan udaracna 20 metara od gola, ali je Xavi Hernandez pogodio samo živ zid.

Fernando Torres je pet minuta prije kraja utakmice mogao postati junak. Napadač Španije je sa nekih 18 metara lobovao nespotrebno istrčalog Buffona, ali je lopta otišla malo preko gola.

Tri minute kasnije Talijani su imali čistu priliku za pobjedu. Veznjak Juventus Claudio Marchisio je sa nekih sedam ili osm metara šutirao direktno u Casillasa, iako je mogao birati gdje će poslati loptu.

Do kraja utakmice nije bilo većih prilika za promjenu rezultata. Prema prvim reakcijama igrača, čini se da su i jedni i drugi zadovoljni remijem na premijeri. To se posebno moglo vidjeti na licima Talijana, kojima je najvažnije bilo ne izgubiti.