instant fap
NaslovnicaBiH

Izetbegović za ‘Nezavisne’: Ne možete hapsiti ljude zbog dužine brade ili zastave RBiH

Izetbegović za ‘Nezavisne’: Ne možete hapsiti ljude zbog dužine brade ili zastave RBiH

Bakir Izetbegović, član Predsjedništva BiH i po svemu sudeći budući predsjednik SDA, pozdravlja novi dolazak u Sarajevo Aleksandra Vučića, premijera Srbije, s kojim će se susresti danas.

U intervjuu za “Nezavisne” Izetbegović naglašava da nakon svega suživot u BiH i regiji nema alternativu.

“Stotinama godina živimo zajedno i vrijeme je da konačno stavimo tačku na sukobe koji se ciklično ponavljaju”, poručuje Izetbegović.

NN: Nakon tačno godinu srbijanski premijer Aleksandar Vučić ponovo dolazi u posjetu BiH, a planiran je njegov susret i s Vama. Koliko jedan ovakav sastanak može značiti u složenom političkom trenutku u regiji, kakav je sada?

IZETBEGOVIĆ: S premijerom Vučićem ću se vidjeti 13. maja, nakon jutarnje sesije Sarajevo Business Foruma. Cijenim da Vučić i ja možemo učiniti mnogo na poboljšanju odnosa Srba i Bošnjaka i normalizaciji odnosa BiH i Srbije. On je nedavno izgovorio jednu misao koju ja često ponavljam kada govorim o odnosima naroda na Balkanu – suživot nema alternativu. To nije  floskula, već neosporna činjenica.

Stotinama godina živimo zajedno i vrijeme je da konačno stavimo tačku na sukobe koji se ciklično ponavljaju i koji, u to smo se barem osvjedočili, ne donose nikakav rezultat osim patnje i mržnje. Zaustavimo klatno osvete, izgradimo stabilne državne zajednice koje, integrisane u međunarodne državne i sigurnosne asocijacije, garantuju mir i prosperitet na dugi period. Nakon stoljeća ratova, zaslužujemo stoljeće mira.

NN: Uskoro će, 26. maja, biti održan iznimno značajan kongres SDA, naročito zbog aktuelnog političkog trenutka u BiH, pa i odnosa u samoj stranci. Da li razgovaram s budućim predsjednikom stranke?

IZETBEGOVIĆ: Kandidature s terena idu u prilog takvoj pretpostavci. Sve opštinske organizacije SDA su dosad predložile mene, desio se konsenzus na terenu koji me prijatno iznenadio.

NN: U posljednje vrijeme od određenih rukovodećih struktura SDA stižu signali da su se dvije nominalno suprotstavljene partijske struje, koje predvodite Vi i potpredsjednik Adil Osmanović, približile i postigle dogovor o fokusiranju na jednistvo SDA. Šta nam možete reći o tome?

IZETBEGOVIĆ: Mi smo saradnju o kojoj govorite postigli ranije, nije to nešto što se dešava, kako rekoste, u posljednje vrijeme. Nisu to bile suprotstavljene partijske struje, nije bilo ideoloških, pa ni političkih razlika među nama. Radilo se o bojazni kadrova koji na posljednjem kongresu nisu bili uz mene, a potom i na konvenciji SDA, da će biti marginalizirani nakon bolesti i odlaska predsjednika Tihića s političke scene. Dokazao sam da to nije tako, da su kvalitet i kapacitet jedini kriteriji kadrovske politike. Dobar dio ljudi na koje se danas oslanjam, a neki od njih su i u mom kabinetu u Predsjedništvu BiH, ranije su bili uz predsjednika Tihića. Slično je bilo i na oktobarskim, odnosno na aktuelnim unutarstranačkim izborima. Dogovaramo se i kandidujemo najbolje. Oslonio sam se na kadrove koji znaju, vrijedno rade, koji su odani stranci i državi, bez obzira na to jesu li ranije bili uz mene ili nisu. Ostvareno je jedinstvo, a zatim i odlični rezultati.

NN: Na osnovu informacija o broju kandidatura koje pristižu s terena, možemo li očekivati Osmanovića u ulozi novog zamjenika predsjednika?

IZETBEGOVIĆ: Adil Osmanović je jedan od temeljnih kadrova SDA, vrijedan, ozbiljan i kompetentan političar. Ja ću podržati njegovu kandidaturu.

NN: Često od vašeg članstva možemo da čujemo krilaticu “jaka SDA – jaka država”. Na osnovu čega SDA sebi priskrbljuje jedan ovakav državotvorni ekskluzivitet, s obzirom na to da to za sebe vole reći i SDP i DF, ranije i Stranka za BiH?

IZETBEGOVIĆ: “Sa jakom SDA – jača i BiH” naša je stara deviza kojoj se vraćamo, uvjereni da je istinita i da pogađa u srž odnosa u zemlji.

Zašto? Pa zato što je SDA otvorila demokratske procese u BiH, to je prva registrovana politička stranka u BiH nakon 45 godina jednopartijskog sistema. Zato što je SDA organizovala odbranu zemlje, zato što je imala snage napraviti bolne kompromise kako bi se postigao mir, zato što je bila motor svih reformi i bitnih  postratnih procesa obnove i izgradnje zemlje, zato što je u mandatima kada je SDA imenovala premijere bilježen najbrži oporavak ekonomije, itd. Činjenica je da kada je bila jaka SDA jačala je i išla naprijed i BiH. Što se tiče SDP-a, DF-a, SBiH, svi su oni dobrodošli saradnici, ali sasvim je jasno koja stranka je nosilac političkog progresa u BiH i šta se dešava kada lidersku poziciju preuzme neko drugi.

NN: Novoj strukturi vlasti puše jak vjetar u leđa iz pravca Brisela, koji je kreirao novi pristup BiH ma temelju britansko-njemačke incijative. Evo, nedavno je deblokiran i Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju s EU, no kako do dogovora i konsenzusa o mehanizmu koordinacije, koji je ključni preduslov za podnošenje aplikacije za kandidatski status?

IZETBEGOVIĆ: Za predstavnike EU je najvažnije da se koordinacija ostvari, da zaživi u praksi, nije im neophodan sam dokument, papir, formalna odluka. Uvjeren sam da ćemo uspostaviti jedan propulzivan i fleksibilan sistem koordinacije koji će u potpunosti uvažiti ustavnu strukturu i nadležnosti, bez stvaranja preglomaznih struktura i bespotrebnih blokada. Entiteti i kantoni će biti uključeni, mogu biti i nosioci rada u stručnim tijelima koja se bave materijom iz njihove pretežne nadležnosti, ali  koordinacija mora imati svog dirigenta, i BiH sa Briselom mora razgovarati jednim glasom s nivoa države.

NN: Mnogi političari iz RS vole isticati da se bošnjački politički establišment nedovoljno zalaže u borbi protiv terorizma, pri čemu, nesumnjivo, ciljaju i na Vas. Kakav je Vaš odnos prema ovoj globalnoj prijetnji modernog doba, naročito kada je u pitanju situacija u BiH?

IZETBEGOVIĆ: Ne znam na bazi čega neki političari iz RS imputiraju takve stvari meni i bošnjačkim političarima? Na kojim argumentima temelje takve tvrdnje? Svi bitni bošnjački političari, a uz njih i reis Kavazaović, i ulema, i svi relevantni bošnjački intelektualci su se nedvosmisleno izjasnili o islamskom radikalizmu i o terorizmu koji se eventualno poziva na islam. Nasilje u ime vjere razara same temelje vjere, nanosi joj nenadoknadivu štetu i kompromitaciju. Od strane državnih organa, u kojima značajno učestvuju i kadrovi SDA, doneseni su potrebni zakoni kojim se sankcioniše odlazak na strana ratišta, donesene su odluke  kojim je BiH svrstana u antiterorističku koaliciju, pružena je konkretna pomoć zemljama koje se bore protiv terorizma. Ali, nisu samo radikalni muslimani potencijalni teroristi, i ne ide se samo u Siriju i Irak ratovati u paravojskama. Volio bih vidjeti i čuti šta političari u RS imaju reći o odlascima dobrovoljaca u Ukrajinu, o postrojavanjima pripadnika “Četničkog ravnogorskog pokreta” u BiH i Srbiji, o podmetanjima bombi Banjalučanima koji su imali hrabrosti da se suprotstave moćnicima na vlasti, o nastupima Vojislava Šešelja?

NN: SDA je izdala vanredno osuđujuće saopćenje povodom nedavnih hapšenja Bošnjaka u povratničkim mjestima u RS, koje su vlasti ovog entiteta osumnjičile za pripremanje terorističkih aktivnosti?

IZETBEGOVIĆ: Policija RS se upustila u hapšenja većinom nedužnih povratnika i u olako davanje neutemeljenih kvalifikacija o pripremanju terorističkih aktivnosti, bez koordinacije s Tužilaštvom BiH koje je nadležno za borbu protiv terorizma i organizovanog kriminala, i OSA, koja ima ogromno iskustvo u ovom pitanju. Ne može razlog za hapšenje i inkriminaciju biti dužina brade, posjedovanje zastave Republike BiH ili članska karta Islamske zajednice BiH. SDA se snažno angažovala na zaustavljanju protuzakonitog pritiska na povratnike, što je rezultiralo oslobađenjem skoro svih uhapšenih. Dakle, ne može se govoriti o “vanredno osuđujućem saopćenju SDA”, nego o sasvim utemeljenoj i opravdanoj političkoj akciji zaštite ljudskih prava i sloboda.

Politički progres već učinjen

NN: Evo, prošlo je već nekoliko mjeseci otkako su, istina sukcesivno, neke nove političke koalicije preuzele strukture izvršne i zakonodavne vlasti u državi. Sasvim dovoljno vremena za ocjenu vladavine. Smatrate li da je narod, da su građani zadovoljni dosadašnjim rezultatima vašeg rada?

IZETBEGOVIĆ: Progres je, u političkom smislu, već učinjen. Vlast je uspješno formirana na svim nivoima. Podsjetio bih vas na agoniju formiranja vlasti u prošlom sazivu, na koje je potrošeno gotovo pola mandata. Vrijeme koje je iza nas je isuviše kratko da bismo mogli praviti bilo kakve analize. Tek smo počeli da radimo. Koalicija je sastavljena od raznorodnih stranaka, nije lako postići dogovore, povjerenje i iskrenu saradnju u kratkom roku. Ali, ipak se ide naprijed, postižu se sporazumi, državni i entitetski premijeri nastupaju  zajednički, usvajaju se odluke i zakoni. Narod sigurno nije zadovoljan, predugo su se gomilali problemi, ali vidjećemo kako će stvari stajati nakon prve godine vladavine nove koalicije.

(Nezavisne)

KOMENTARI