instant fap
NaslovnicaLokalne temeSanski Most

Izgradnja dvorane DTV Partizan

Izgradnja dvorane DTV Partizan

Delegacija Saveza antifašističkih boraca Narodnooslobodilačkog rata BiH (SABNOR BiH), boravila je u radnoj posjeti Sanskom Mostu te su tom prilikom dogovorene aktivnosti oko ovogodišnje organizacije proslave 75. godišnjice obilježavanja Drugog zasjedanja ZAVNOBiH-a.

Dogovoreno je da se ove godine ovaj značajni datum za istoriju Bosne i Hercegovine obilježi na visokom nivou, organizacijom nekoliko događaja, među kojima su okrugli stol i svečana akademija.

Obzirom na značaj datuma očekuje se prisustvo najviših zvanica svih nivoa vlasti u zemlji.

Ovom prilikom organizovana je i posjeta mjestu gdje se nalazila zgrada u kojoj je održan ZAVNOBiH.

Obećano je da će za obnovu i ponovnu izgradnju te građevine u autentičnom obliku, iz federalnog budžeta biti izdvojena potrebna sredstva.

„Zadovoljstvo nam je što smo ovdje u Sanskom Mostu naišli na jedan prijateljski odnos i spremnost da svi zajedno u Bosni i Hercegovini, kojima je stalo da gradimo i učvršćujemo temelje Bosne i Hercegovine, uradimo to na jedan odgovarajući način. Vjerujemo da će uskoro Sanski Most biti u centru pažnje bosanskohercegovačke javnosti, a centralna manifestacija je svakako okrugli stol gdje će eminentni naučni radnici da govore o doprinosu odluka ZAVNOBiH-a u Sanskom Mostu i izgradnji Bosne i Hercegovine. Vjerujemo, da će izgradnjom spomen doma ZAVNOBIH-a u Sanskom Mostu, da se održavaju tradicionalni dani ZAVNOBiH-a i da će to biti afirmacija države Bosne i Hercegovine“.

Dvoranu “Sokolskog doma”, kasnije DTV Partizan, izgradila je omladina 1937.godine.

U Sanskom Mostu od 30. juna do 2. jula 1944 godine održano Drugo zasjedanje ZAVNOBiH-a, i da su tada donesene krucijalne odluke vezane za sudbinu Bosne i Hercegovine. Tada je potvrđena njena jednakopravnost s drugim republikama u sastavu federalne Jugoslavije, a donesena je i Deklaracija o ravnopravnosti naroda i građana koji žive u Bosni i Hercegovini.

Bio je to po mnogo čemu jedinstven istorijski dokumenat koji je garantovao punu ravnopravnost Srba, Hrvata i Muslimana, kasnije Bošnjaka, ali i ostalih naroda i narodnosti, te građana. To su principi na kojima se temelji i današnja Bosna i Hercegovina.

KOMENTARI