instant fap
NaslovnicaBiH

Iznenađeni snijegom u februaru, požarima u julu

Iznenađeni snijegom u februaru, požarima u julu

Naprtnjače, cisterne, krampe, uniforme nabavljaju općine • Svi bi trebali raditi na izmjenama i kvalitetnijoj dogradnji, smatra Agić • Konjički vatrogasci nagrađeni sa skromnih 200 KM

Požari koji su buktali i još bukte u pojedinim dijelovima BiH, možda su najbolje pokazali kakva je organizacija državnih i entitetskih nivoa vlasti. Slična situacija je bila u februaru, kada je napadalo gotovo dva metra snijega i kada je više od pola države bilo paralizovano.
Lokalne civilne zaštite, vatrogastvo, općine, ali prije svih viši nivoi vlasti ponovo su ostali iznenađeni novonastalom situacijom i možda prekasno tražili konkretna rješenja. Za sve je potrebno izdvojiti novac, pa bi se tako za kupovinu jednog AT-802 u fire boss konfiguraciji moralo izdvojiti oko 2,6 miliona KM, a kada se tome dodaju obuka pilota i ostali troškovi, cifra bi možda prešla i tri miliona.

Što se tiče ostale neophodne opreme, u koju spadaju naprtnjače, cisterne, krampe, uniforma za vatrogasce…, iz Ministarstva sigurnosti BiH tvrde da te troškove trebaju snositi općinari koji imaju budžet predviđen za te svrhe. Mišljenja su da neorganizovanost prije svega leži u lokalnim zajednicama.

– Nadležne kantonalne i entitetske uprave civilnih zaštita nisu uradile gotovo ništa na operativnom jačanju sistema zaštite, spašavanja i vatrogastva. Neodrživo je da od države, od koje se najviše traži, ne postoje nikakav sistem i mogućnosti za planiranje, finansiranje i operativno djelovanje u oblastima zaštite i spašavanja. Sistem ne funkcioniše, to je jasno, smatra Samir Agić, pomoćnik ministra sigurnosti BiH.

On napominje da je teško promijeniti jedan učmali sistem čiji vršioci dužnosti misle da su najpametniji, a praksa pokazuje sasvim suprotno. Kako smatra Agić, svi bi trebali raditi na izmjenama i kvalitetnijoj dogradnji, a tu misli i na općinske i državne izvršioce.

Što se konkretno tiče požara i studije integralne zaštite šuma, u kojoj se velikim dijelom spominju vatrogasci i njihova profesionalna obuka, Agić kaže da je na stotine takvih i sličnih dokumenata dostavljeno Ministarstvu, ali da je dosta njih, koji su imali itekako pozitivne namjere, odbačeno od pojedinaca koji su jedini ovlašteni za njihovo usvajanje.

– Tako će nam biti dok se ne izmijeni način rukovođenja i koordinacije ili dok nadležne institucije ne poduzmu drastične mjere protiv svih onih koji ne rade svoj posao, dodaje Agić.

Šteta koju su požari prouzrokovali je nemjerljiva, a trebat će nekoliko decenija da se ono što je izgorjelo oporavi. Profesor Mirza Dautbašić sa Šumarskog fakulteta u Sarajevu smatra da se sve moglo spriječiti da u BiH postoji strategija borbe protiv požara.

KOMENTARI