instant fap
NaslovnicaVijestiBiH

Koje vrste robe se najviše zapljenjuju u BiH

Koje vrste robe se najviše zapljenjuju u BiH

Ovlašteni službenici Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) u prvih šest mjeseci 2016. god oduzeli su raznu robu u vrijednosti od 5,8 miliona KM, potvrđeno je iz ove institucije za Fokus.ba.

Kad je u riječ o vrsti oduzete robe u 2016. godini najviše je oduzeto tekstilnih proizvoda, razne tehničke robe i dijelova za automobile, duhanskih prerađevina i cigareta, obuće, motornih vozila, kozmetike i parfema, raznih kućnih potrepština i robe široke potrošnje.

Najčešće lokacije na kojima je roba oduzeta su: Gradiška, Tržnica Arizona – Brčko Distrikt, Sarajevo, Bihać, Cazin, Gradačac, Mostar, Ljubuški i Višegrad.

Velike količine ove robe stoje u skladištima, a država najčešće ima dvije opcije: ili da je proda, ili da je uništi.

“Roba koja je predmet carinskog prekršaja, a koju službenici UIO oduzimaju prilikom obavljanja svojih redovnih aktivnosti ima karakter privremeno oduzete robe, te u tom smislu Uprava za indirektno oporezivanje BiH ne može sa istom slobodno raspolagati“, istakao je u razgovoru za Fokus.ba Ratko Kovačević, portparol UIO-a.

O konačnoj sudbini privremeno oduzete robe odlučuju nadležni sudovi po osnovu podnesenih zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka, a odluka suda je u tom pogledu konačna i obvezujuća za UIO.

“Za pravosnažno oduzetu robu, nadležni sud obično u presudi kaže šta će se s predmetnom robom dalje dešavati, hoće li se ista uništiti, prodati ili nešto treće, a sve u ovisnosti od vrste robe“, naveo je Kovačević.

Trenutno se u skladištima UIO nalazi oduzeta roba u vrijednosti od 9,4 miliona KM. Od toga je roba u vrijednosti od 6,3 miliona KM pravosnažno oduzeta, a roba u vrijednosti od 3,1 milion KM je privremeno oduzeta i sa istom se ne može raspolagati do konačne odluke suda u svakom pojedinačnom postupku.

“Kad je u pitanju prodaja pravosnažno oduzete carinske robe UIO istu prodaje u skladu sa Odlukom o prodaji carinske robe. Uprava je u periodu januar – juli 2016. godine organizovala 39 aukcije za prodaju robe koja je oduzeta zbog utvrđenog carinskog prekršaja. Vrijednost robe koja je prodana u toku 2016. godine iznosi 143.000 KM. Kad je u pitanju uništavanje oduzete robe, UIO je u toku 2016. godine uništila raznu robu u vrijednosti od 20.000 KM. Najčešće se uništava akcizna roba poput cigareta i alkohola“, naglasio je Kovačević.

Uprava za indirektno oporezivanje BiH poziva sve građane da na otvorenu liniju 080 02 06 07 prijave svaki oblik utaje carine ili PDV-a.

Također, pozivaju građane, kao i sve poreske obveznike koji su imali bilo kakve neprijatnosti sa carinskim službenicima ili poreskim inspektorima UIO, da to prijave na otvorenu liniju.

“Svi pozivi su besplatni i potpuno anonimni“, zaključio je Kovačević.

KOMENTARI