instant fap
NaslovnicaVijestiBiH

Kolika je nepravda učinjena neuvrštavanjem masovne grobnice Tomašica u optužnicu protiv Karadžića?

Kolika je nepravda učinjena neuvrštavanjem masovne grobnice Tomašica u optužnicu protiv Karadžića?

Pretresno vijeće međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju danas će izreći prvostepenu presudu Radovanu Karadžiću za 11 tačaka, koliko mu se stavlja na teret u optužnici. Međutim, prvom predsjedniku Srpske demokratske stranke (SDS), nekadašnjem predsjedniku Republike Srpske i vrhovnom komandantu Vojske RS-a, na teret se ne stavlja masovna grobnica Tomašica, kod Prijedora, što se može odraziti za konačan ishod presude u slučaju optužbe za genocid u Prijedoru.

Porodice žrtava tokom rata u BiH mogu biti veoma nezadovoljne formiranjem optužnice u predmetu protiv Radovana Karadžića, a jedan od značajnih propusta je i neuvrštavanje jedne od najvećih masovnih grobnica u BiH, Tomašice kod Prijedora u optužnicu.

“Prvenstveno se može izraziti nezadovoljstvo zbog činjenice da najveća masovna grobnica na ovom području, Tomašica nije uvrštena u predmet protiv Karadžića. Ona je mogla biti krunski dokaz u dijelu optužnice za genocid u Prijedoru. No, i pored toga, postoji dovoljno dokaza o počinjenom genocidu. Samo presuda za genocid može donekle zadovoljiti žrtve i njihove porodice”, smatra historičar iz Kozarca Jasmin Medić.

I dok se sa nestrpljenjem očekuje izricanjem presude, u javnosti se mogla osjetiti skeptičnost o tome da će Karadžić biti osuđen po svim tačkama optužnice. To se naročito odnosi na optužnicu za genocid u općinama Prijedor, Sanski Most, Ključ, Bratunac, Zvornik, Višegrad i Foča.

Medić smatra da konačna presuda Karadžiću neće značajnije utjecati na društvene odnose u BiH, jer će je jedni negirati, a drugi će se pozivati na nju.

“Kako god bude glasila presuda, ona neće imati nikakvog značajnijeg utjecaja na društvene odnose u BiH. Jedni je neće priznati, drugi će se pozivati na nju, ali teško je očekivati da će ona imati nekog značajnijeg efekta u budućnosti. Ona neće promijeniti i neće poboljšati položaj povratnika u RS koji su i žrtve Karadžićeve politike. Takva politika ima svoj kontinuitet i prisutna je i danas, mada nekim drugim sredstvima”, naglašava Medić.

Ipak, s obzirom da se radi o izricanju presude osobi koja je tokom rata bila najviši dužnosnik i funkcioner u RS-u, ne samo kao predsjednik RS-a, već i kao vrhovni komandant Vojske RS-a i predsjednik političke partije, može se očekivati i presuda za genocid i u drugim općinama,a ne samo u Srebrenici.

“Ne smije se zanemariti činjenica da Karadžić nije bio samo, kako se često navodi ‘politički lider bosanskih Srba’. On je bio i vrhovni komandant VRS i predsjednik SDS-a. Dakle, donosi se presuda vodećoj ličnosti jedne politike koja je odgovorna za genocid i druge masovne zločine koji su rezultirati etnički očišćenim dijelom BiH. Upravo zbog toga se nadamo da će biti osuđen za genocid ne samo u Srebrenici nego u cijeloj BiH. Time će se i sudski potvrditi ono što je počinjeno nad bošnjačkim i hrvatskim narodom”, zaključio je Medić.

KOMENTARI