instant fap
Naslovnicainmedia danas

Krajina kao Rusija i Sjeverna Koreja: Kada se vlastima ne sviđa kako narod misli pošalje policiju na vrata

Krajina kao Rusija i Sjeverna Koreja: Kada se vlastima ne sviđa kako narod misli pošalje policiju na vrata

Krajišnici drže internet javnim prostorom u kojem treba zavesti red, ali ne nalaze granicu do koje se smije ići, za razliku od vlasti koja bi komentare zabranila

Sloboda govora našla se u iskušenju u Unsko-sanskom kantonu. Nedavno je Gradsko vijeće u Cazinu donijelo izmijenjenu Odluku o javnom redu i miru sa kaznenim odredbama.

BEZ VRIJEĐANJA

U USK-u se pod narušavanjem javnog reda podrazumijeva i pisanje na internetu, koji drže javnim prostorom, te je na osnovu ovog zakona policija već i ranije dolazila na vrata onima koji komentiraju na društvenim mrežama ili se bave portalima.

Nakon toga je na posljednjoj sjednici kantonalne Skupštine predložen, pa povučen zakon o informisanju, što se dovodi u zajednički kontekst ove dvije aktivnosti vezane za ograničavanje medijskih sloboda. Građani koji su aktivni na društvenim mrežama sada rizikuju da zbog iznošenja mišljenja budu kažnjeni sa 200 do 500 KM.

– Ovakav oblik totalitarizma zabilježen je još samo u Sjevernoj Koreji, tvrdi gradska vijećnica iz Cazina Aida Pašić (SDA), koja je zbog objava na Facebooku nedavno imala posjetu policije.

Ona smatra da su svaka vlast i javna ličnost podložne kritici i komentarisanju njihovog rada, te da im je dužnost zaštititi to pravo svom narodu.

– Ono čemu svjedočimo u Cazinu primjer je krajnjeg kolektivizma koji kontroliše jedna partija s dva čovjeka na čelu. BiH garantuje svim građanima pravo na slobodu izražavanja, podsjeća Pašićka.

S obzirom na to da je i sama imala problema zbog izrečenih stavova, ona poziva sugrađane da ne rizikuju.

– Apelujem na sve građane da nastave konzumirati temeljno pravo na slobodu govora, izražavanja i misli te da pritom ne vrijeđaju, ne koriste govor mržnje i ne prijete nikome. Nemojte plaćati kazne i puniti džepove onima koji žele ostati nedodirljivi, izjavila je vijećnica Aida Pašić.

Oglasio se i gradski vijećnik NiP-a iz Bihaća Halil Bajramović, istaknuti opozicionar vladavini NES-a u Krajini. On poredi vlast u Cazinu s Putinovom Rusijom, poziva sve sugrađane da se ne dvoume oko iznošenja mišljenja, te da je spreman preuzeti račun.

– Doživjeli smo pad raznih tiranija. Narod sve podnosi, ali narod i kažnjava, upozorava Bajramović.

Novinari su također zabrinuti na što će ličiti novi prijedlog zakona o informisanju kada se vrati u Skupštinu.

U njemu se vidi intencija da se zaustave lažni profili i anonimni portali, ali nigdje nije zaštićena uloga zviždača u društvu. Zakon je rigorozan i zadire u pravo na slobodu govora, smatra novinar lista Krajina Fahrudin Vojić.

 Nisam pobornik toga da se ljudi, pa čak i političari, vrijeđaju ili da im se neutemeljeno i bez dokaza pripisuju djela kriminala i slično. Ali je nonsens u 21. vijeku ići na usvajanje zakona kojim bi se gušili javno mnijenje i kritika. Ako se to i ostvari, svjedočićemo u Krajini novom fenomenu, a to je poplava lažnih profila i sajtova putem kojih će građani iznositi svoje stavove i mišljenja, kazao nam je Vojić.

Nije moguće, smatra on, ugušiti slobodu govora i ljudima začepiti usta.

ZASTARJELO RJEŠENJE

Podsjećamo, Zakon o informisanju je usvojila Skupština USK-a još 1998. godine. Vlada Kantona njegovo vraćanje sa prijedlogom izmjena i dopuna opravdava činjenicom da je u međuvremenu nastalo mnoštvo internet-medija koje moraju uvesti u zakonsku regulativu, te u nastavku obrazlažu da je neophodno propisati i kaznene odredbe.

KOMENTARI