Na današnji dan prije 40 godina: Saša Vugdalić popio “šesticu” na Koševu

Za fudbalere ljubljanske Olimpije najteže gostovanje u bivšoj Jugoslaviji bio je dolazak na Koševo, na megdan Sarajevu. Skoro nevjerovatno zvuči podatak da su “Zmajčeki” gostovali Sarajevu 22 puta i pritom samo jednom izbjegli poraz – 12. oktobra 1980. godine, kada je meč u glavnom gradu BiH okončan remijem 1:1.

A nešto više od četiri mjeseca ranije – 1. juna 1980. godine – Olimpija je doživjela najteži poraz na Koševu. “Kiša golova na kišnom Koševu”, bio je novinarski naslov s utakmice 29. kola Prvenstva Jugoslavije u sezoni 1979-80. Na današnji dan prije 40 godina Sarajevo je deklasiralo Ljubljančane 6:0!

Nakon osvajanja jesenje titule, Sarajevo je posustalo u proljetnom dijelu sezone, ali je u meč s Olimpijom ušlo osokoljeno s dvije uzastopne pobjede: U ponovljenoj utakmici s Osijekom (2:1), prethodno prekinutoj zbog smrti Josipa Broza Tita, te na gostovanju pod Bijelim brijegom protiv Veleža (2:1).

Na raskvašenom terenu Koševa puleni Fuada Muzurovića prikazali su sjajnu igru protiv gostiju iz Ljubljane koje je predvodio bivši igrač kluba s Koševa Branko Bošnjak. Najteže je stradao golman Olimpije, Saša Vugdalić, kasnije poznati TV komentator i sportski radnik, koji je tog kišnog dana šest puta vadio loptu iz mreže.,

Najprije ga je savladao Nijaz Ferhatović iz jedanaesterca u 12. minutu, da bi do odmora rezultat povećali Safet Sušić (24) i Mehmed Janjoš (34). Samo što se krenulo s centra u nastavku, Sarajevo je povećalo na 5:0 golovima Janjoša (46) i Predraga Pašića (47). Konačnih 6:0 postavio je svojim drugim golom kapiten Sarajeva Safet Sušić.

Sarajevo se ovom pobjedom približilo lideru Crvenoj zvezdi na tri boda, no uslijedila je serija od nekoliko poraza pa se na kraju sezone “Bordo tim”  morao zadovoljiti vicešampionskom titulom.