Naši idu u Sloveniju!

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine kvalifikovala se na Evropsko prvenstvo 2013. godine u Sloveniji! Fenomenalnom, hrabrom i borbenom igrom naši košarkaši porazili su selekciju Gruzije rezultatom 107:103 u svojoj sedmoj kvalifikacionoj utakmici na njenom terenu i zasluženo riješili dileme u vezi sa odlaskom na šampionat Starog kontinenta.

Ovo je bila peta pobjeda izabranika selektora BiH Aleksandra Petrovića u kvalifikacijama grupe D, čime je naša selekcija izborila drugo uzastopno učešće na EP, pošto je bila sudionik proteklog šampionata u Litvaniji. Nakon pobjede nad Holandijom u Skenderiji, bh. tim pokazao je još jednom zavidan kvalitet i trijumfovao na vrućem gostovanju u Tbilisiju.

Sjajan početak

Poenima Wrighta za dva i trojkom Mašića naši košarkaši otvorili su na sjajan način utakmicu i poveli sa 5:0. Efikasna igra na startu itekako je ohrabrila našu selekciju. Najbolji košarkaši BiH bili su bolji rival u većem dijelu prve četvrtine, održavajući vodstvo od tri do četiri poena, zahvaljujući i odličnoj igri u odbrani. Na sreću po naš tim, i dalekometni šuteri iz domaće reprezentacije nisu imali svoj dan na početku meča, što je pulenima selektora Petrovića bio dodatni vjetar u leđa na putu ka pobjedi. Sve do minut i po do isteka prve četvrtine, reprezentacija BiH vodila je 14:11, da bi potom trojkom Pullena domaći stigli do prvog izjednačenja u ovom susretu. Ipak, poenima Kikanovića i Wrighta pravimo seriju od 4:0 za prednost od 18:14 i tu razliku od četiri poena zadržali smo do kraja prve četvrtine za vodstvo od 20:16.

U drugoj četvrtini Gruzijci su u 14. minuti uspjeli da ne samo anuliraju našu prednost, već i poenima Tsintsadzea pređu u prvo vodstvo 24:23. U tom peridou prikazana je izjednačena igra, da bi Mašić trojkom ponovo donio prednost našima od 28:27. Nešto kasnije Mašić postiže novu trojku i to je 33:29 za BiH. Blagu prednost bh. košarkaši su održavali sve do tri minute do kraja druge četvrtine. Teletović je pogodio tricu za 38:35. Domaćini su potom načinili seriju od 8:0 za 43:38. Taj period završen je sa 43:40 za Gruziju.

U trećoj dionici puleni selektora Petrovića pružili su efikasnu igru. Kikanović, Teletović i Đedović su pogađali koš Gruzijaca. Ostvarili su solidnu prednost do same završnice kada ponovo Gruzijci u kratkom periodu čine seriju od 6:0, pa se u četvrtu četvrtinu krenulo sa vodstvom domaćina od 74:72.

Drama u završnici

U finišu uslijedila je drama. Obje selekcije su se smjenjivale u vodstvu. Đedović je 41 sekundu do kraja poentirao za našu prednost 102:100. Uslijedio je odgovor trojkom Markoishvilija, koji postiže svoj 23 poen za 103:102, da bi potom stvari uzeo u svoje ruke Mirza Teletović, koji je u burnoj završnici zabio tricu za 103:105. Potom Sanikidze je u napadu načinio ličnu gršku nad Teletovićem, koji je iskoristio oba slobodna bacanja.

Sjajni Mirza je pokazao veličinu u najvažnijim trenucima, ruka mu nije zadrhatala i svojim poenima odveo nas je na EP.

U 8. kolu, BiH dočekuje Rumuniju 8. septembra, u Sarajevu, u 20 sati.