Iako su još prošle godine dobili obećanje od federalnih vlasti da će problem biti riješen, djeca oboljela od dijabetesa tip 1 u Federaciji Bosne i Hercegovine i dalje koriste nekvalitetne uređaje za mjerenje šećera u krvi.
Predstavnici Udruženja oboljelih od dijabetesa tip 1 još u maju prošle godine održali su sastanak sa premijerom Vlade FBiH, Nerminom Nikšićem, i federalnim ministrom zdravstva, dr. Nediljkom Rimcem, na kojem im je obećano da će problem nekvalitetnih i opasnih mjerača šećera u krvi biti riješen.
Obećali da bi smirili medijsku pažnju
Osamanaesti mjesec poslije stanje je isto – oboljela djeca u FBiH i dalje šećer u krvi mjere opasnim uređajima.
Predsjednica Udruženja Alma Mulaosmanović kaže kako su premijer i ministar to rekli samo da bi tada smirili medijsku pažnju.
– Dobro se sjećam, na sastanku su nam rekli da će problem biti vrlo brzo riješen. Rekli su, sačekajte mjesec dana da pripremimo pravne radnje. To se trebalo prebaciti na kantone, a onda nam dolazi informacija da oni to ne mogu raspakovati iz Fonda solidarnosti. Međutim, kako možemo vidjeti, Fond solidarnosti se raspakuje, trakice su u paketu sa drugim programima, ali se njihov problem ne rješava – navodi Mulaosmanović u povodu 14. novembra – Svjetskog dana borbe protiv šećerne bolesti.
Neispravni glukometri, koji su izuzetno štetni za oboljelu djecu, u upotrebi su od septembra 2022. godine.
Proizvođač je Kina, a uređaj sa trakama za mjerenje glukoze u krvi “Medisign GH82” nabavio je Zavod zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije BiH.
Iznimno opasne uređaje oboljeloj djeci dijelili su domovi zdravlja, a u upotrebu ih je pustila Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH.
– Pisali smo dopise svim instancama, jedino smo od Federalnog zavoda, koji je ugovorni organ, dobili odgovor. Oni i dalje smatraju da je u papirima sve ispoštovano. Agencija za lijekove, pri registraciji, nije tražila tečnost za provjeru glukometara, Federalni zavod to nije naveo u specifikaciji javne nabavke, pa se sada oni između sebe prepucavaju – ko je kriv, dok Nikšić i Rimac šute – dodaje Mulaosmanović.
Alma Mulaosmanović
Posljednja nabavka štetnih glukometara i trakica za mjerenje šećera u krvi izvršena je 2022. godine. Sljedeća bi trebala uslijediti u martu 2025. godine, a do tada bi se problem nabavke takvih uređaja morao riješiti.
– Išli smo i u Agenciju za javne nabavke gdje su nam kazali da bi se mogla izvršiti subvencija, jer je riječ o djeci sa invaliditetom. Ali ništa se ne poduzima. U Federalnom zavodu su nam samo kazali da će poslati urgenciju prema Federalnom ministarstvu zdravstva. Bliži se datum nove nabavke i oni bi već sada trebali imati sve pripremljeno, kako će postupiti kod sljedeće nabavke uređaja, no nikakvih informacija nemaju. Mi smo ovog ljeta imali i situaciju sa inzulinskim pumpama. Prvo je prihvaćena jedna, pa je bilo nekih neadekvatnosti, a onda je prihvaćena druga inzulinska pumpa. Sve se ide na to da se nabavljaju najjeftiniji proizvodi, a ne oni koji su adekvatni. To su nam potvrdili i u Agenciji za javno nabavke, može se primijeniti ekonomski najpovoljnija ponuda koja označava, ne samo najjeftiniju cijenu, nego i adekvatnost proizvoda. Međutim, Federalni zavod nikako da se dosjeti to da i primijeni – pojašnjava Mulaosmanović.
Predsjednica Udruženja ističe kako su trenutno najveći problem javne nabavke jer se kvalitetni proizvođači u svijetu ne žele ni registrovati u BiH jer znaju da će proći samo najjeftiniji proizvođači.
– Platit će registraciju, a neće proći na tenderu, a s druge strane naši pacijenti, u ovom slučaju najosjetljivija kategorija društva, dobit će nekvalitetne proizvode – naglašava Mulaosmanović.
Trakice ne registruju hipoglikemiju
Kaže kako trakice, koje su nabavljene 2022, u većini slučajeva ne registruju hipoglikemiju i da su se, prema navodima roditelja oboljele djece, u 80 posto slučajeva pokazale nepouzdanim.
A dok se čeka da federalne vlasti riješe problem, roditelji oboljeloj djeci kupuju trakice.
– Kutija u kojoj je 50 trakica u apoteci košta 35 KM, a djeci koji su u posljednjih godinu dana dobili dijabetes tip 1 mjesečno trebaju dvije-tri kutije, što iznosi više od 100 KM – kaže Mulaosmanović.
Jedina pozitivna stvar je što u školama u KS počinje primjena Protokola za postupanje sa djecom oboljelom od dijabetesa.
Već u ovom mjesecu kreće edukacija prosvjetnih radnika, nakon što je krajem septembra Skupština KS usvojila inicijativu da se u svim obrazovnim ustanovama nabavi set prve pomoći.
– Prosvjetni radnici će imati osiguranje, a ne teret šta konkretno mogu uraditi kako bi pomogli djetetu sa dijabetesom kako bi se izbjegle neželjene posljedice. U određenim situacijama dijete samo treba uzeti par gutljaja soka. No naš najveći neprijatelj je neznanje jer u nekim školama prosvjetni radnici brane djetetu da na času uzme nešto kako bi podiglo šećer. To je veliki problem jer se dijete dovodi u opasnost. Na ovaj način to ćemo prevazići. Osim toga, neke škole nemaju prostoriju gdje će dijete davati inzulin, pa su primorani da to rade u WC-u u potpuno nehigijenskim uvjetima. Protokol će im pružiti veću sigurnost – navodi Mulaosmanović.
Set prve pomoći trebao bi sadržavati i nazalni sprej koji olakšava ukazivanje prve pomoći u slučajevima teške hipoglikemije.
Mulaosmanović kaže kako ima informacju da je Ministarstvo zdravstva KS u postupku nabavke nazalnog spreja.
– To nam je jako bitno, jer nije lako prosvjetnom radniku dati injekciju djetetu. Zato je tu nazalni sprej koji ubrizgavanjem rješava problem teške hipoglikemije – kazala je Mulaosmanović.
KOMENTARI