instant fap
NaslovnicaVijestiBiH

Od 1. juna niže cijene mobilne telefonije

Od 1. juna niže cijene mobilne telefonije

Regulatorna agencija za komunikacije RAKobjavila je Odluku o usklađivanju cijena usluga mobilne telefonije i uvjeta za pružanje telekomunikacijskih usluga, saopćeno je na današnjoj press konferenciji.

Ovom Odlukom nalaže se usklađivanje cijena usluga mobilne telefonije u Bosni i Hercegovini s cijenama usluga mobilnih operatera u regionu, a u cilju provođenja određuju se mjere koje su operatori javnih telekomunikacijskih usluga dužni poduzeti radi jačanja konkurencije na tržištu i stvaranja povoljnijih uvjeta za korisnike.

Operatori su obavezni dostaviti Agenciji usklađeni cjenovnik i uvjete poslovanja, koji se moraju primijeniti 1. juna. Naložene mjere operatori su obavezni primijeniti većod 1. jula.

Telekom operaterima nalaže se da svim korisnicima izjednače cijene za pozive iz mobilne mreže prema drugim fiksnim mrežama s cijenama poziva iz mobilne mreže prema vlastitoj fiksnoj mreži, stoga tačke Odluke prenosimo u cijelosti:
U sklopu svih postpaid i prepaid tarifnih paketa, cijene poziva iz mobilne mreže prema fiksnim i mobilnim mrežama u inostranstvu ne mogu biti veće od graničnih cijena korištenja govorne usluge u međunarodnom saobraćaju definiranih članom 13. Pravila 67/2012 o modelu rebalansa cijena govornih telefonskih usluga u BiH;

U skladu postpaid i prepaid tarifnih modela u kojima postoji naplata uspostave poziva primjene ili obračunska jedinica 1 sekunda ili ukinu naplate uspostave poziva. Uspostava poziva se izuzetno može naplaćivati za bonus minute koje korisnik dobiva u okviru: paketa koji uključuju neograničen saobraćaj (Flat paketi), tarifna opcija, tarifnih paketa koji uključuju besplatne vikend minute i slično;

Za prepaid korisnike trajanje računa nakon nadopune računaiznosom 10,00 KM i više, mora vrijediti najmanje 90 dana od nadopune (u periodu od 90 dana korisniku omogućiti dolazne i odlazne pozive).

Svim operaterima koji pružaju usluge mobilne i fiksne telefonije i interneta, RAK je naredio da cijene koje nude korisnicima moraju biti iskazane s uključenim PDV-om.

Prije donošenja ove odluke, Regulatorna agencija za komunikacije uradila je opsežnu analizu stanja na tržištu u proteklih nekoliko godina, na osnovu čega su zaključili da ne postoji dovoljna konkurencija, ali iz RAK-a navode da postoje znakovi oligopolnog ponašanja tri dominantna operatera.

Tri dominantna telekom operatera imaju slične ponude, pri čemu je broj prelazaka iz jednog telekoma u drugi kod korisnika vrlo rijedak, stoga operateri imaju stabilno tržište.

Analizom cijena na tržištu ustanovljeno je da bh. telekom operateri imaju znatno skuplje usluge, naročito kod srednjih i velikih korisnika.

Prosječna cijena korpe usluga za srednje korisnike (65 odlaznih poziva i 50 SMS poruka) u regionu je 25,44 KM, dok su u BiH cijene bile sljedeće: m:tel 26,5 KM, HT Eronet 29,3 i BH Telekom 35 KM, navodi se u Izvještaju o aktivnostima Agencije za snižavanje cijena mobilne telefonije.

Za velike korisnike prosječna cijena je (140 odlaznih poziva i 55 SMS poruka) u regionu iznosi 38,6, dok su cijene u BiH sljedeće: m:tel 44,7, HT Eronet 44,23 i BH Telecom 58,1; dok je cijena usluga za male korisnike (30 odlaznih poziva i 33 SMS poruke) skoro jedna ili niža u Bosni i Hercegovini nego u regionu.

Uputa i akt kojim bi operateri morali ujednačiti cijene poziva iz fiksne mreže prema drugim fiksnim mrežama i drugim mobilnim mrežama tako da budu na nivou cijena poziva prema vlastitoj fiksnoj i mobilnoj mreži bit će upućena telekom operaterima u maju.

KOMENTARI