Odbrana je ključ uspjeha

Da je Đedović realizovao posljednji napad zaboravili bi sve ono što je doprinijelo tome da se spašavamo u posljednjim sekundama • Loša odbrana većim dijelom utakmice i katastrofa u prvoj četvrtini rezultirali prvom porazu

Sve je ličilo na reprizu utakmice sa Latvijom. Gruzijci su tokom cijele utakmice imali rezultatsku prednost, a naši su se na kraju uspjeli vratiti. Međutim, ostali smo uskraćeno za deja vu kada je u pitanju konačni ishod.

Katastrofa u prvoj četvrtini

Košarkaška reprezentacija BiH doživjela je prvi poraz u kvalifikacijama za Eurobasket koji će se naredne godine igrati u Sloveniji. Izabranici selektora Aleksandra Petrovića u Skenderiji su potpisali kapitaluaciju protiv Gruzije – 95:96. Četiri sekunde prije posljednjeg zvuka sirene imali smo napad za pobjedu, ali Nihad Đedović se spetljao i prilika je otišla u nepovrat.

“Utakmica je bila odlična. Prvo poluvrijeme smo se mučili sa šutem i igrom u odbrani, ali smo u nastavku zaigrali kako treba. Ipak, poraženi smo. Ante Mašić je bio slobodan na šutu nekoliko sekundi i mislim da je lopta trebala ići na njega. Možda da je Đedović išao licem prema košu, a ne rolingom, možda bi i tad pobijedili, ali šta je tu je”, pronašao je Petrović uzrok poraza.

Selektor je djelimično u pravu. Da je Đedović realizovao posljednji napad zaboravili bi sve ono što je doprinijelo tome da se spašavamo u posljednjim sekundama. A, dvije su ključne stvari zbog kojih u utorak naveče nismo upisali i treću pobjedu u kvalifikacijama. Loša odbrana većim dijelom utakmice i katastrofa u prvoj četvrtini anulirali su odličnu realizaciju tokom preostale tri dionice igre koje su naši reprezentativci riješili u svoju korist. Protiv Gruzije smo u prvoj četvrtini postigli samo devet poena. Premalo, želimo li napraviti ozbiljnije stvari. Međutim, ono što može radovati jeste da za razliku od proteklih godina ne “bolujemo od sindroma treće četvrtine”. Simptomatično je i to da selektor Petrović u finišu susreta nije reagovao u trenutku kada je Nedžad Sinanović, do tada odlični, ali ujedno i opterećen ličnim greškama, igrao bez defanzivnih zadataka, dozvolivši Gruzijcima da bez poteškoća “pune” naš koš. Želimo li trijumfovati u Rumuniji moramo popraviti defanzivu, jer definitivno, ključ uspjeha je u odbrani.

Mirza Teletović i društvo u prosjeku, u prve tri utakmice kvalifikacija ubacivali su po 96.3 poena po utakmici. Međutim, da u odbrani škripi, potvrđuju i brojke jer smo po utakmici primali 89.6 poena.

Atmosfera nije poremećena

Reprezentativci BiH jučer su otputovali u Rumuniju, gdje će pokušati popraviti loš dojam i pobjedom isprati gorak ukus poraza od Gruzije.

“Rumunija je čak jači protivnik od Gruzije. Atmosfera nije poremećena, a kao i svaki put, idemo na pobjedu u narednoj utakmici”, zaključio je Petrović.

Teletović prvi strijelac
Dva naša reprezentativca nalaze se u na čelu statističkih kolona aktulenih kvalifikacija za Eurobasket. Mirza Teletović najbolji je strijelac sa prosjekom od 28 poena po utakmici, a među deset najefikasnijih je i Nihad Đedović sa prosjekom od 21 poena po utakmici. Teletović je trenutno MVP kompletnih kvalifikacija. Zack Wright je na čelu najboljih asistenata kvalifikacija sa osam dodavanja po utakmici. Wrightovo ime nalazi se u još jednoj koloni – najboljih skakača. Amerikanac s bosanskim pasošem, koji je visok 189 centimetara peti je skakač kvalifikacija sa 9,3 skokova po utakmici.