instant fap
NaslovnicaUncategorized

Oni su NADA za djecu sa poteškoćama u razvoju

Oni su NADA za djecu sa poteškoćama u razvoju

Socijalna radnica iz Sanskog Mosta, Amela Omić, posljednjih godina vodi brigu i predano radi s djecom s posebnim potrebama koja žive u ovom gradu.

Ovi mališani su praktično izolovani od društvene zajednice, jer  ne postoji niti jedna institucija koja bi vodila brigu o njima. Jedino mjesto gdje se okupljaju i druže su prostorije nevladine organizacije „Nada“ u Sanskom Mostu.

„Nemamo adekvatne uslove za rad, ali se nekako snalazimo. Primjenjujemo različite terapijske aktivnosti kako bi se podstakao emocionalni razvoj djece s posebnim potrebama.“, kaže Omićeva.

Prema njenim riječima, najveći broj mališana ima lakše oblike mentalne retardacije,a postoje  i slučajevi cerebralne paralize te Daunovog sindroma. „Radimo sa djecom individualno i u grupi kroz igre za poticanje mašte i kreativnosti, kako bi  djeca stekla veće povjerenje u sebe, obogatila emocionalni život i smanjili osjećaj usamljenosti. Neka djeca ne mogu doći u naše prostorije, tako da odlazim njihovim kućama i radimo individualno.“, istakla je Omićeva.

U proteklom periodu, ističe ova socijalna radnica, kod velikog broja djece s posebnim potrebama učinjeni su pomaci u njihovoj socijalizaciji.  Omićeva je istovremeno i snažna podrška roditeljima ove djece.

„Dok nismo upoznali Amelu naša djeca nisu znala uzeti ni olovku u ruke. Za dvije godine su naučili sva slova, znaju da pišu.“, kažu roditelji mališana. Ova skromna djevojka s ogromnom voljom i znanjem već godinama pomaže djeci da nauče pisati, brojiti, crtati, da  razviju emocije, samopouzdanje, sigurnost  i socijalne vještine kako bi što normalnije kontaktirali sa okolinom. Sredstva za njenu skromnu plaću obezbjeđuje jedna njemačka organizacija

Omićeva kaže kako joj je najveća satisfakcija kada djeca s kojima radi uspješno savladaju neku od vještina koju uče. „Najveća nagrada mi je njihov osmjeh, jer i ja sam sretna kada su oni sretni.“, kaže ova humanistica.

Danas, 21. marta obilježava se Svjetski dan osoba s Down sindromom. Downov sindrom je genetski poremećaj koji je prouzročen prisutnošću jednog kromosoma viška, na 21. paru kromosoma, gdje se umjesto 2 nalaze 3 kromosoma.

Simbol Dana sindroma Down su šarene čarape jer ih osobe s Down sindromom ne mogu upariti. Nošenjem šarenih čarapa pokazuje se podrška borbi osoba s Down sindromom kako bi se što bolje integrirali u naše društvo. Zašto danas nositi rasparene šarene čarape? Zato da se priča o problemima osoba s Down sindromom. Kada vas upitaju: zašto nosiš šarene (različite) čarape? Progovorit ćete o problemima osoba s Downom i pokazati podršku.

KOMENTARI