Oproštaj od Eurobasketa: Pirova pobjeda košarkaša BiH u Švedskoj

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine savladala je Švedsku u Štokholmu rezultatom 78:76, ali je izgubila sve šanse za plasman na Eurobasket 2017. godine.

U posljednjoj utakmici kvalifikacija za odlazak na Eurobasket koji će se održati 2017. godine bh. košarkaška reprezentacija je slavila u Štokholmu rezultatom 78:76 (16:14, 19:23, 23:23, 18:18). Ipak, bh. tim nije se plasirao na kontinentalnu smotru.

Omjerom dvije pobjede i dva poraza okončane su mučne kvalifikacije koje od početka nisu obećavale. Bh. košarkaška reprezentacija će prvi put nakon 2009. godine preskočiti Evropsko prvenstvo koje se igra naredne godine. Naš državni tim čekat će novu priliku za plasman na završnicu tek 2021. godine, jer će se po novim pravilima EP organizovati svake četvrte godine.

Raspoloženi Borg

Bh. tim je dobro otvorio utakmicu. Gajić je pogodio za vodstvo, a Halilović je povećao na 4:0. Kikanović je je kasnije poentirao, a Borg je postigao prve koševe za domaće. Polovinom prve dionice semafor je pokazivao 4:10. Ipak, domaći su brzo preokrenuli serijom od 7:0. Borg je bio precizan za 11:10. Igrale su se agresivne odbrane i prva četvrtina okončana je vodstvom domaćih 16:14. Obje reprezentacije imali su dosta grešaka u organizaciji napada. Bh. tim nije pogodio niti jednu tricu u prvih 10 minuta.

Buza slomio nogu

Na otvaranju domaći postižu tricu, ali je u narednom napadu uzvratio Gordić. Međutim, Massamba pogađa sa osam metara za 22:17. Potom je Jusuf Nurkić smanjio rezultat na tri poena razlike. Na otvaranju druge četvrtine teže se povrijedio Nedim Buza. Pauza je dugo trajala zbog ukazivanja pomoći bh. reprezentativcu. Domaći su imali priliku da nakon nesportske greške povećaju prednost, ali nisu bili precizni sa linije slobodnih bacanja.

Person je nakon izvedene lopte pogodio. Izabranici Vedrana Bosnića vodili su 27:22. Međutim, Nurkić je košem iz igre i sa slobodnog bacanja smanjio na dva razlike. To je kratko trajalo jer su Šveđani tricom vratili plus pet, a brzo otišli i na plus osam.

Poslije time-outa izabranici Damira Mulamerovića prave mini seriju i dolaze na 33:32. Minutu prije kraja druge dionice bh. tim je ponovo vratio vodstvo. U posljednjim trenucima Gordić je pogodio tricu za vodstvo bh. tima 37:35.

I u četvrtoj utakmici kvalifikacija naš državni tim je vodio na poluvremenu. U međuvremenu je Velika Britanija pobijedila Makedoniju u Skoplju pa su tako izgubljene i teoretske šanse za odlazak na EP.

Nurkić i Gordić držali vodstvo BiH

Koševima Miloševića i Gordića bh. tim otvara drugo poluvrijeme. Raspoloženi Gordić povećao je prednost bh. tima na pet razlike. Bilo je 45:40. Nurkić je u narednom napadu povećao na sedam. Polovinom ove dionice bh. tim je vodio 51:42. Massamba je dalekometnim preciznim šutem smanjio na šest razlike. U ovoj četvrtini prednost izabranika Damira Mulaomerovića kretala se između četiri i šest poena. Nurkić je odbrani domaćih zadavao mnogo problema. Ipak, pred kraj su domaći smanjili prednost na 56:54, a onda i izjednačili. Tricom Zahiragića okončana je treća četvrtina vodstvom bh. tima 60:58.

Briljirao Miralem Halilović

Izjednačeno se krenulo u posljednjoj dionici. Dino Pita u dresu Švedske je poravnao na 62:62, ali je sjajni Halilović vratio prednost BiH. Potom je Zahiragić pogodio za 68:62. Najbolja akcija utakmice izvedena je u 35. minuti. Gordić je oduzeo loptu i sjajno asistirao za Halilovića koji je fantastično zakucao. Šveđani su konstantno forsirali šuteve sa distance, ali ih nije išlo. Pet minuta prije kraja bilo je 73:64 za BiH.

Nešto više od dvije minute semafor je pokazivao 71:75. Potom je Pita pogodio jedno slobodno bacanje za tri razlike. Bh. tim je u ključnim trenucima promašio nekoliko napada pa se ušlo u dramatičnu završnicu. Bilo je 18 sekundi do kraja, a gosti su vodili 75:72.

U tim trenucima povrijedio se i Nemanja Gordić, a domaći stižu na minus jedan. Potom je Zahiragić pogodio jedno slobodno bacanje za 76:74 za BiH. Nakon time-outa Šveđani su pogodili jedno slobodno bacanje, a šest sekundi do kraja Nikola Gajić pogađa oba slobodna bacanja za 78:75.

Domaći su postigli još jedan poen sa linije slobodnih bacanja za 78:76 za BiH. To je bio i konačan rezultat.